• borçlar kanunu bilmeyen yazarın açtığı bir başlık.

bir de akılsız birinin başkasına fikir vermesi ne korkunç. ev sahibine icra takibi başlatılmasına neden olacaktır.
  • sanki üç harfli marketlerden su alıyorsun , banka teminat mektubunu değil, kredi kartını bile almak için bir sürü sayfa metin okuyor ve imzalıyorsun, teminat mektubu yazıldığı kadar kolay alınacak şey değildir. bu işleri bilmiyorsan başlık açma kardeşim. kiracılar ihaleye girmiyor, ev sahipleri de banka değil.
  • banka teminat mektubu almak a101 den peynir almak kadar kolay degil banka teminat mektubu verebilecek adam senin kirani zamanında öder merak etme .
  • astarı yüzünden pahalı bir iş bankaciyim mektuplarin ciddi komisyonları var bankalarda her adama teminat mektubu yazmaz genelde büyük ihale işleri için yazılır
  • bankanın teminat mektubu vereceği adam o sümüklü ev sahibinin evini alabilecek durumda olduğu için düşünen şark kurnazının bir taraflarında patlayacak düşünce.
  • bankalarin teminat mektuplarini oyle yoldan gecene verdigini sanan insan akli fikri. kurnazlik ne guzel sey lan, biraz bi seyler bilerek tum hayatini idame ettirebiliyorsun.
  • böyle insanlara lütfen evinizi götünüze sokup kendinize yeni bir beyin taktırır mısınız demek istiyorum. sgk lı çalışan ali'ye banka kollarını açacak ve teminat mektubu verecek öyle mi? sor bakayım ali'ye değil teminat mektubu kredi veriyorlar mıymış asfasfas. büyük sirketler bile yüklü krediler çektiklerinde yeri gelip almakta zorluk çekerken haspalar gariban ali'den saçma sapan faizler isteyen teminat mektubu alacaklarmış. ölsün mü lan bu millet aç köpekler? hadi daha yeni milyonlara ev alan adamı anlarım da yıllar önce üç kuruşa alan adamlar bile ev fiyatlarıyla kiracı avlamaya çalışıyor. lan sana girmiş çıkmış mı var? yemin ederim insanlarda vicdan yok.

edit: o fikri emlakçının vermesi normal de avukat da aynı fikirdeyse aklını öpeyim. bana biri böyle bir fikir ile gelse götümle gülerim tşk.
  • ticari kiralamalarda (hem uzun sureli kontrat oldugundan hem de tutarlarin yuksekliginden oturu) teminat mektubu uygulamasi var zaten. hatta her bankada hazir sablonu “kira teminat mektubu” seklinde mevcuttur.

ama ne alaka dostum? siz fakirlestiniz diye kiralar artti saniyorsunuz.. ben gercekten anlamiyorum bazen kendi milletimi, genius mu yoksa beni mi yiyor
  • ona gerek yok da bence emlakçıların yapması gereken şey gerekli resmi çalışma belgesi ve kimlik gibi kanıtları toplamaktır. bizde her şey sözle yürüyor. adam bankada çalışıyorum diyor tamam diyoruz hayrını gör. sonra bir bakıyorsun aslında işsiz. kontratı yaptığınla kalırsın. çok saçma bir sistemimiz var. şahsen emlakçıya asla para kazandırmam ve evimi kendim kiralarım bu ülkede.

ingiltere'de emlakçı tüm referansları arar ve mutlaka bu tarz kanıtlara da bakar. 6 ayda bir de evi kontrol eder. hakkeder yani aldığı parayı.
hesabın var mı? giriş yap