• çomarsın çünkü allahın malı
  • böyle bir söz söyleyen birini anlayabiliyorum.

ben mesela nargileciye gidip saatlerce aylaklık yapmıyorum, story peşinde koşmuyorum, sahip olamayacağım arabaların hayalini kurmuyorum, alışveriş çılgınlığına kapılmıyorum, fanatizimle coşmuyorum ve eksikliğini hissetmiyorum.

çok zor ama benim kitap okurken aldığım hazzın aynısını, benim yapmadıklarımı yapanların da almasını diliyorum.
  • "sen okumadığın için biz eksikliğini hissediyoruz ama" diye karşılık görmesi gereken cümledir.
  • “öldüğünüzde, ölü olduğunuzu bilmezsiniz; bu sadece başkaları için zordur. aynı şey salak olduğunuzda da geçerlidir.” demiş ya ronald david laing; aynı şey kitap okumadığınızda ne kadar cahil olduğunuzu bilmemeniz gibidir de.

ayrıca ursula k le guin zamanında güzel demiş günümüzü anlatan:
    ''bir nesil bilginin cezalandırıldığı ve cehaletin saadet olduğunu öğrenerek yetişiyor.
    bir sonraki nesil cahil olduklarını bile bilmeyecek çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecekler.''
  • toplum olarak biz hissediyoruz efenim, dert etmeyiniz.
  • "aynı kitabın aynı yerlerini benzer nedenlerle sevmekten daha yakın bir tanışıklık yoktur dünyada" demiş ya adam... bu duygunun güzelliğini hiçbir zaman yaşayamayacak olman üzücü sevgili sivilceli ergen..

ve bir şeyin eksikliğini hissedebilmek için, önceden ona sahip olmak sonrasında yitirmek gerekir. zeka da buna dahil..
  • okumayan insan tabii ki eksikliğini hissetmez. o insanın yanındaki kişilerelere sormak lazım eksikliği.
  • "valla ben okuduğum halde eksikliğini hissediyorum" diye cevap verilecek bir iki kitap okusa eksikliğinin farkına varacak kişi söylemi.

kitap okunmadığında değil, okunduğunda eksikliği hissedilen şeydir. hayata dair bildiklerim ne kadar azmış denilir okumadan geçen yılların kaybına yakınılır.

benim 20 küsürlü yaşlarda okuduğum cosmos, zamanın kısa tarihi vb. kitapları okusun diye verdiğim ve okuyup abi diye geri getiren 15 yaşında ki gencin hissettirdiği eksikliktir bu bazen.
hesabın var mı? giriş yap