• an itibarıyla gm haznedaroğlu!
  • hiçbir türk satranççı onun kadar sabırlı, onun kadar mütevazi ve onun kadar kendini olmak istediği yerde değil, olduğu yerde görebilme yeteneğine sahip olamamıştır.

kısaca kendisi, "ünvanı farkını belli eden satranççı"dır.
  • anadoluyu karış karış, bucak bucak gezip satranç öğreten, mütevazi kişiliği ve sıcakkanlı tavırlarıyla gönülleri fetheden, bir büyük satranç emekçisi, bir büyük usta.
  • (bkz: #60932733)

böyle bir entry girmiştim zamanında. bunu görmüş, sözlukteki bağlantılarını kullanarak nunaramı aldı. telefon etti. okulca bir ihtiyacımız olup olmadığını sordu. ayrıca şubat ayinda antalya'da düzenlenecek olan türkiye şampiyonasına 10 öğrenci götürebileceğimizi söyledi. tüm masrafları ve çocukların harçlıklarını karşılayacaklarını da sözlerine ekledi.

başta trollleriniyorum diye kıllandım ben. inanmadım. ben bile heyecanlandım antalya duyunca. köyden dışarı adım atmayan çocuk için hayatı boyunca unutamayacağı bir deneyim olur bu.

ayrıca gönüllü olarak köy okullarını dolaşıp satranç dersi veriyormuş. aralık ayında köyümüze gelme gibi bir planı var.

kendisine buradan çok teşekkür ediyorum. büyük insan. sayesinde daha bir gayretliyim. çocuklara da haber saldım. gece gündüz satranç çalışıyorlar.
  • youtube kanalı sayesinde artık her seviyeden her isteyen öğrencisi olabiliyor. ayrıca pratik dersleri (online oyun oynarken rakibinin ve kendi yaptığı-yapacağı hamleleri anlatıyor) sayesinde düşüncelerini okumamıza tercümanlık ediyor.

https://www.youtube.com/user/sahmatiste
  • satranç severlerin youtube kanalına kesinlikle göz atması gereken değerli satranç büyükustamız.

sadece iki ay önce başlamış görünüyor youtube kanalına, ama içerik şimdiden dolu dolu olmuş. gm seviyesinde türkçe içerik açığını bir nebze olsun kapatacağını düşünüyorum.

edit: gm seviyesi derken yanlış anlaşılmasın, bir gm(grand master, satranç büyükustası) tarafından, bir gm perspektifinden satrancın anlatılmasını kastediyorum. yoksa gm falan olmanıza gerek yok içeriği anlayabilmek için.

satranç oynayan ve seven bütün tanıdıklarıma bu youtube kanalını önereceğim. sözlükte de saçma sapan insanların reklamlarının yapılması yerine böyle insanlara destek olup projelerini paylaşmak gerekiyor. özellikle de satranç oynamak haramdır gibi söylemlerin arttığı şu dönemde ne kadar insanı satranca yöneltebilirsek o kadar kardır diye düşünüyorum.
  • (bkz: #75263858)
  • youtube kanalı son derece faydalı olan gerçek anlamıyla büyük usta. detaylı fakat anlaşılır taktik dersler için genellikle yabancı kanallar ve siteler takip ediyor(d)um. ki bildiğim kadarıyla teorik anlatımları doyurucu internet sitesi yok türkçe içerikli. kıvanç kardeşimiz neredeyse her gün zenginleştirdiği youtube kanalı ile başlangıçtan ileri düzeye kadar her satrançsever için doyurucu bir içerik oluşturmuş, oluşturuyor.

şiddetle tavsiye ederim.

eğer burayı okuyorsa kendisine nacizane tavsiyem videoda işlediği konularla ilgili örnekleri video altında pgn olarak paylaşması. örneğin omuzlama yöntemini anlattığı videonun altına 5-10 örnek içeren bir pgn linki koysa tadından yenmez yaptığı iş.
  • 24 haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklamış olan satranç ustamız.

seçim kampanyasının ilk ayağı olarak 27 nisan cuma günü saat 19-21 arasında lichess'te simultane satranç etkinliği düzenleyecekmiş.

kıvanç haznedaroğlu cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

şaka bir yana şu yoğun gündemden bir nebze olsun sıyrılarak satranç ile zihinlerini rahatlatmak ve bir gm ile satranç oynama şansını değerlendirmek isteyenler kaçırmasın bu etkinliği bence.
  • online simültane gösterisinde kimseyi kırmamak için 100 kişiye karşı oynadı. dolayısıyla oyunlarının neredeyse yarısında 15-20 hamle civarında süresi bitti. bir sonrakinde 30-40 kişiyle oynarsa hepimizi yer, onun kesin olduğunu gözümle gördüm.
    bunun dışında hocayı yenen kişilerin neredeyse hepsinin hile yaptığını tespit ettim. bazıları 0 kusurlu, 0 hata, 0 vahim hatayla oynadığını gördüm. demek ki süper bir makineyle hile yapıyorlardı.
    benim oyunuma gelince 4 kusurlu hamle, 5 hata, 1 vahim hatama rağmen kazanmayı başardım. "e1 güzel hamleydi" takdirine mazhar oldum. gerçi çok yorgundu adam ama olsun. sonuçta süresi bitmesin diye yarım saat bekledim ve hile yapmadım. aferin bana...
hesabın var mı? giriş yap