• (bkz: #60932733)

böyle bir entry girmiştim zamanında. bunu görmüş, sözlukteki bağlantılarını kullanarak nunaramı aldı. telefon etti. okulca bir ihtiyacımız olup olmadığını sordu. ayrıca şubat ayinda antalya'da düzenlenecek olan türkiye şampiyonasına 10 öğrenci götürebileceğimizi söyledi. tüm masrafları ve çocukların harçlıklarını karşılayacaklarını da sözlerine ekledi.

başta trollleriniyorum diye kıllandım ben. inanmadım. ben bile heyecanlandım antalya duyunca. köyden dışarı adım atmayan çocuk için hayatı boyunca unutamayacağı bir deneyim olur bu.

ayrıca gönüllü olarak köy okullarını dolaşıp satranç dersi veriyormuş. aralık ayında köyümüze gelme gibi bir planı var.

kendisine buradan çok teşekkür ediyorum. büyük insan. sayesinde daha bir gayretliyim. çocuklara da haber saldım. gece gündüz satranç çalışıyorlar.
  • teknolojinin gözünün yağını yiyeyim. bu adam twitch'de satranç oynuyor, youtube'da satranç tarihinin en önemli maçlarının analizini yapıp satrançla ilgili bilgisini, görgüsünü, deneyimlerini, hatta elindeki kaynakları bile takipçileriyle paylaşıyor. bu adam herhangi birisi değil,2500 elo'lu bir gm. açıklayıcı olması için şöyle bir örnek vereyim: celal şengör'ün twitch'den jeoloji anlattığını, ilber ortaylı'nın youtube kanalı olduğunu düşünebiliyor musunuz? pek çok gence bilgi, ilham ve vizyon kazandıracak, inanılmaz fantastik gelişmeler olmaz mıydı bunlar?işte satranç alanında benzer önemde bir şeye imza atıyor kıvanç bey. esprili ve alçakgönüllü üslubuyla da pek çok insanın sempatisini toplamış olacak ki kanalı on bin aboneyi geçmiş. kendi köşesinden, usul usul, kaliteli, güleryüzlü, faydalı bir iş yapıyor. sağolsun var olsun.satranca az çok gönül vermiş bir amatör olarak böyle bir hizmeti duyurmak boynumuzun borcudur elbet...
  • usta satranççılığının yanında, neşeli, ılıman, mütevazi ve sempatik kişiliğiyle de tanınan uluslararası usta. lakabı kıvanchuk'tur.
  • twitch üzerinden yayınlara başlamıştır. özellikle son senelerde türkçe içerik konusunda bok loop'una başlamış bu platform için harika bir gelişmedir.

https://www.twitch.tv/kivanchaznedaroglu

salı ve perşembe günleriymiş yayınları.
  • youtube kanalı sayesinde artık her seviyeden her isteyen öğrencisi olabiliyor. ayrıca pratik dersleri (online oyun oynarken rakibinin ve kendi yaptığı-yapacağı hamleleri anlatıyor) sayesinde düşüncelerini okumamıza tercümanlık ediyor.

https://www.youtube.com/user/sahmatiste
  • satrançtan çok anlamadığım için ne kadar iyi oyuncu bilemiyorum ama kendisi sevilesi bir insan tanıdığım kadarıyla. insanları kıramayan sempatik biri.
  • satranç severlerin youtube kanalına kesinlikle göz atması gereken değerli satranç büyükustamız.

sadece iki ay önce başlamış görünüyor youtube kanalına, ama içerik şimdiden dolu dolu olmuş. gm seviyesinde türkçe içerik açığını bir nebze olsun kapatacağını düşünüyorum.

edit: gm seviyesi derken yanlış anlaşılmasın, bir gm(grand master, satranç büyükustası) tarafından, bir gm perspektifinden satrancın anlatılmasını kastediyorum. yoksa gm falan olmanıza gerek yok içeriği anlayabilmek için.

satranç oynayan ve seven bütün tanıdıklarıma bu youtube kanalını önereceğim. sözlükte de saçma sapan insanların reklamlarının yapılması yerine böyle insanlara destek olup projelerini paylaşmak gerekiyor. özellikle de satranç oynamak haramdır gibi söylemlerin arttığı şu dönemde ne kadar insanı satranca yöneltebilirsek o kadar kardır diye düşünüyorum.
  • 24 haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklamış olan satranç ustamız.

seçim kampanyasının ilk ayağı olarak 27 nisan cuma günü saat 19-21 arasında lichess'te simultane satranç etkinliği düzenleyecekmiş.

kıvanç haznedaroğlu cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

şaka bir yana şu yoğun gündemden bir nebze olsun sıyrılarak satranç ile zihinlerini rahatlatmak ve bir gm ile satranç oynama şansını değerlendirmek isteyenler kaçırmasın bu etkinliği bence.
  • zaten yeterince kazanıyorken böyle bir çabaya gerek duymamıştır. harcadığı vakte değmemiştir. bu gibi sebeplerden youtube'dan çekilmiş olabilir.

t: türk satranç büyük ustası.
  • hem youtube hem de twitch üzerinden yayın yaparak engin bilgilerini paylaşan büyük usta. tarzı, karakteri ve üslubuyla da satranç severlere ışık tutuyor. bizlere de izlemek düşüyor. iyi ki varsın hocam.
hesabın var mı? giriş yap