• birçok insanın gasp ettiği, ilginç bir şekilde birçok insanın da olmadığını savunduğu haktır.

bence vardır. aldığım koltuğu sonuna kadar yatırırım. arkamdaki de yatırsın ve domino şeklinde herkes yatırsın. istemeyen yatırmasın. koltuk yapılırken yolcunun konforu düşünülerek böyle bir seçenek sunulmuş. ayıp ise, yasak ise neden koltukları sabit yapmıyorlar? 5 saat odun gibi uçacağım veya karayolunda gideceğim ama koltuğu yatırmayacağım? çok saçma. ha nezaketen sorulabilir arkaya ama hayır yatırma derlerse ne olacak? benim önümde oturan yatırdığında hiçbir zaman rahatsız olmadım çünkü bu onun hakkı, onun koltuğu. dolayısıyla benden de kimse rahatsız olmasın.
  • sırf bunu hak olarak görenlerle uğraşmamak için biletimi her zaman en ön koltuktan alırım. olmayan haktır.
  • senin rahatsız olmaman başksının rahatsız olmaması anlamına gelmez. bana göre o hak yoktur. arkanda olan yolcunun insiyatifidir.
  • o koltukların yatma sebebi sadece keyif/konfor değil. uykuya dalınca kasların gevşemesinin yol açacağı olumsuz sonuç riskini azaltmak. bu sebeple yatırırım. (bir seferinde arkamdaki yolcu önce otobüsten inmeye kalktı; sonra birisi onunla yer değiştirdi. müdahele etmeye kalkışan muavine de dokundurtmadım; kimsenin de sesi çıkamadı. meseleyi doğru anlatın; yeter.) bel fıtığı mı olacağım bütün gece kazık gibi gitmeye çalışırken dalarsam uykuya. pek çok ani gelişen bel fıtığında sebep uzun yol yolculuğudur.

otobüslere fazladan sıra eklenmiş olması ve de üstüne bir de ne işe yaradığını anlamadığı ayak basacağı konulmuş olması ile koltuk araları daralmış. sözde rahat hatlar özellikle böyle. eklenen koltuklar çıkartılırsa sorun çözülür. doğru şeyi isteyin; birbirinizle uğraşmayın.

(bkz: kafanın basmadığı konuda duyar kasmak)

edit not: yazılanları okuyup anlamadan mesaj atmayınız. mesele keyif, raht vb. değil; sağlık. arkadaki de ve onun arkasındaki de koltuğunu yatırabilir. herkesin çekindiği ortamda bunun olabileceği yüksek sesle dile getirilirse herkes aklın sağlıklı yoluna uyuyor. yoksa herkes çekiniyor/tırsıyor.

edit ek: "sıcak kahve dökülürse?" arkana bakmadan; durumu kontrol etmeden; haber vermeden yatırma. arkanda belki de kucağında bebeği olan kadın var; yatıramazsın zaten. akıl; izan... insanlara eziyet edin demedik.
  • benim gibi iki metrenin üzerindeki insanları zor durumda bırakan hak. rica eden olursa durumu açıklamak yeterli oluyor, daha hayır ben yine de yatıracağım diyenine rastlamadım. sormadan, etmeden hıyar gibi koltuğu geriye yatıran dallamalar olduğunda da muavine şikayet etmek yeterli oluyor. sonuçta otobüsü değil bileti satın alıyorsun. konforuna bu kadar düşkünsen bir araba kiralar öyle yaparsın yolculuğunu.
  • uzak durulması gereken hak.

geçtiğimiz senelerde yozgat kırşehir arası otobüs yolculuğunda iken koltuğumu çok yatırdığım için arkamda oturan adamın gözlüğü kırılıp bacağına battı. adam iki hafta yürüyemedi. hatta hala yürüyemiyor. yaşadığım vicdan azabını bir ben bilirim. keşke sırtım yaslanmasaydi, yol boyunca ağrı çekseydim de öyle bir şey olmasaydı.
  • 12 saat sürecek gece otobüs yolculuğunda arkamda oturan vatandaş ile tartışmama neden olmuş haktır. sonuç olarak sonuna kadar yatırdım. tartışmamış olsa ideal rahatlığa ulaşıp bırakacaktım rahatsız olmayacaktı.
  • koltuğu uygun açıya kadar geriye yatırmak hak olabilir, fakat koltuğu arkadaki yolcunun kucağına kadar yatırmak ve tabiri caizse arkadaki yolcunun kucağına yatmak hak değildir.

evet maalesef yaşadık bunları.
  • öyle bir hak varmışki o yatırma hali koltukta mevcut. kaldı ki koltuk yatırıldığında aradaki bacak mesafesi öyle abartıldığı gibi kısalmaz ona göre ayarlanmıştır aradaki boşluk. koca bi göbeğiniz varsa o biraz ürkebilir belki birşey yaklaşıyo sami diye. yatıralım boynumuz belimiz tutulmadan yolculuğumuzu yapalım.
  • özet: otobüs bileti satın alırsam o koltuğun bütün kullanımı bana aittir.

o hak benim. o koltuk yatar ben de yatırırım. ama arkamdaki kişi normal boyutlardan farklı ise tabi ki bir iltimas geçilebilir. napsın adam sıkışsın mı? genelde bu durumdan şikayet eden insanlar sıkışmaktan değil hoşuna gitmediği için indirmemizi istememektedir.

koltuğu arkamdakine sormadan indiririm ki bana verilmiş bir haktır. arkamdaki ses ederse tipine bakarım kararımı veririm.

ha aynısı sana yapılsa hoş olur mu derseniz de 7 saat en arka yatmayan koltukta önümdeki full yatırılmış koltukla seyahat etmişliğim ve ses çıkarmamışlığım var. adamın hakkı o. sen son koltuğa kaldıysan, o durumu çekeceksin. aynısını ben de yapabilme hakkına sahip olmalıyım dimi? (tabi gündüz yatırmak garip, uyumak için yatırmaktan bahsediyorum.)

edit: eğer arkamdaki adam ben bilgisayar kullanamıyorm kaldırırmısın derse kaldırmam. senin keyfin yerinde de ben piç miyim? iş için olsa bile..
283 entry daha
hesabın var mı? giriş yap