• boş yere cehaletin iktidarı denmiyor...
  • adamlar boşuna bize eğitimsiz seçmen lazım diye açıklama yapmıyorlar. yapılan köprülerden hiç geçmeyip vergilerle maliyetini ödeyen ama rahatsız olmayan, internet kullanmadığı halde mitinglerde 4.5g yi getirdik'e oley çeken, internette sansürden rahatsız olmayan, her olumsuzluğu fetöye dış mihraklara bağlayan, karşıt fikirleri dinlemek yerine "seni 155'e ihbar ederim vatan haini" diyen, enteresan bir seçmen kitlesi yaratmışlar. yüzyıllar geçse bile bu coğrafyada tüm sosyal araştırmacıların ilgisini çekebilecek bir kitle. ilerde insanlık tarihi adına hataların tekrarlanmaması açısından iyi bir ders olacaktır.
  • oy vereceğiniz partiyi hangisi etkiliyor sorusuna diğer seçenekleri anlamayıp, lider sıfatını görür görmez işaretlemiş bir grup çomar raporu.
    çok güldüm, adamların seviyesi ortada nereden bilsinler ideoloji ne, laiklik ne, ab ne, otorite ne. internetin olmadığını, sadece a haber, atv, trt izlediğinizi, kitap okumadığınızı, akşam eve gelip yemek yiyip uyuduğunuzu ve tek sıkıntınızın geçim olduğu bi dünya düşünür müsünüz? tabii ki oyunuz akp için olacak. yalnız sıkıntı şu ki asıl mevzu tembellikten kaynaklanıyor. "bir millet uyuyorsa uyandırmak kolaydır. ama uyumuyor da uyuyor gibi yapıyorsa ne yapsanız nafile, uyandıramazsınız." (bkz: gandhi) bizim milletimiz de o hesap, işlerine geliyor çünkü kim uğraşır kapasın o televizyonu gerçeği araştırsın kendi aklıyla fikriyle bir seçim yapsın değil mi ama? onun için işimiz oldukça zor.
  • muhalefetin satır satır ezberleyip buna göre strateji belirlemesi gereken rapordur.tam bir ana argümandır.
    ülkedeki kutuplaşmayı gözler önüne seren, içler acısı halimizin grafiklere dökülmüş halidir.bir kesim ülkenin bataklıkta olduğunu diğer kesim ise dünyaya kafa tuttuğumuzu düşünüyor.(bkz: medya etkisi)
  • %22’nin umut vadettiği rapor.

at fava bekle.
  • konda'nın serverlarına yüklemiş olduğu dosyaların klasöründe fink atmak istiyorsanız buyrun
    http://konda.com.tr/wp-content/uploads
    --- spoiler ---

2017 ve 2018 yılında yayımladıkları raporlar bulunuyor. erişime açık halde duruyor.
    --- spoiler ---
  • akp seçmenini birebir yansıtan bir rapor.

genel olarak okudum. başlıklar halinde sıralarsak akp seçmeni şu şekilde

* ab üyeliğini istemiyor.
    * en çok atv, trt ve a haber izliyor.
    * % 36 'sı internet kullanmıyor. kullananların da büyük kısmı sosyal medyayı takip etmiyor.
    * oy tercihini lideri belirliyor.
    * ekonomi konusundan genelde iyimser, özelde karamsar *
    * medyaya baskı yapıldığını düşünmüyor.
    * devlet istediği kişiyi sebepsizce, keyfi gerekçeyle tutukladığı fikrine katılmıyor.
    * döviz kurundaki artışın dış güçlerin oyunu olduğunu düşünüyor. sdhgjhsdfkdfdf
    * internete sansürden memnun.
    * %70 gibi yüksek bir oranla hukukun yargının işleyişinden memnun.
    * internetten haber alamayan kişilerin çoğunluğu akp seçmeni.
    * çoğunluğu laiklik anayasa'da aynı şekilde kalsın diyor. (ilginç)

bu nasıl bir profildir arkadaş. güler misin ağlar mısın?
  • bu şekilde kapsamlı, net bir şekilde tarafsız ve derin bir rapora rağmen "çomar yeea" edebiyatı yapanlar var, hayret ediyorum. farklı şeyleri mi okuyoruz, okuduğumuz şeyleri bu kadar mı farklı anlıyoruz cidden bilmiyorum?

bak sevgili kardeşim. rapor bas bas diyor ki "bütün bunlar eğitim." akp ülkedeki en fazla çomarı, cahili kendine çeken parti, doğru. ama akp seçmeninin sosyo ekonomik seviyesi, eğitim seviyesi arttıkça partiyle arasındaki duygusal bağ, lidere bağlılık, başka partiye oy verme konusundaki çekimserlik, eleştirse bile kötü yanlarıyla kabul etme, vb bunlar hep azalıyor. daha eleştirel bakmaya başlıyor. "başka partiye oy verebilirim" diyor. hayat tarzı diğer partilerdeki üst sınıflarınkine yaklaşmaya başlıyor, ki kendisi de 'böyle olayım' diyor çünkü ülkedeki eğitimsiz, sosyal yönü zayıf kesimden uzaklaşmak istiyor. hatta bazı konularda başka partilere oy verenleri haklı buluyor. toplum genelinde farklı yaşam tarzları, düşünceler var olmalı demeye başlıyor. medyayı farklı kanallardan takip etmeye başlıyor, hatta fox tv izleme oranı yükseliyor.

yani bu şunu gösteriyor, bu toplumda en büyük bela eğitim. eğitim düştükçe insanların refleksleri, tutuculukları, dışa kapalılıkları aynı oranda artıyor. eğitim yükseldikçe de kimi konularda farkındalık değişiyor. toplumun bugün bu halde olmasının nedeni net bir şekilde halkın eğitimsizliği. bu da sadece akp'nin değil, bugüne kadar eğitime gereken yatırımı yapmayan tüm iktidarların suçu. bu seçmen analizi de bu durumu çok iyi şekilde ortaya koyuyor.
  • (bkz: idiocracy)
hesabın var mı? giriş yap