şükela:  tümü | bugün
 • kemik yaşının takvim yaşından geri, büyüme eğrisinin normal standartların altında olmasına rağmen standartlara paralel seyreden kısalık konstitüsyonel boy kısalığıdır.

  genelde lise başlarında kısa olan ancak lise 2-3'den sonra hızla boy atan insanlar ile görebileceğimiz bir durumdur. benzer bir aile öyküsü %60-90 oranında vardır, bu yüzden bu tip çocuklar 15-16 yaşlarında kısa kaldıklarında "senin baban da böyleydi" şeklinde bir cümle ile bol bol karşılaşırlar.

  doğumdaki tartı ve boyları normaldir; büyüme ilk 4-12 ay normaldir. 2-4 yaşa kadar büyüme yavaşlar ve boy 3 persentilin altına düşer. puberteye kadar 3 persentilin altındadır ancak büyüme eğrisine paralel bir seyir söz konusudur. puberte gecikir ve puberte başladıktan sonra büyüme hızlanır ve nihai boyları normaldir. kemik yaşları 2-4 yol geridir. bu duruö genellikle erkek çocuklarında görülür.
 • fizyolojik bir boy kısalığı tipidir. bir de ailesel olan formu vardır. döngü kabaca şu şekildedir.
  kısa anne babanın çocukları olur. çocuklar ortalama 50cm doğarken bu kısa anne babadan doğan çocuklar 40 cm civarı doğar.
  ilk okulda sınıfın en kısası, ortaokulda sınıfın en kısası, lise ve üniversitede sınıfın en kısası olurlar genelde.
  üniversitede buldukları kız arkadaşları da kısa olur, evlenirler 25-30 yaşlarında bir çocukları olur. tahmin edin çocuk kaç cm? 40 cm... sonra o çocukta büyür aynı döngü devam eder.
  peki bir erkek için döngüyü kıran şey nedir? para.
  boyu 1,50 olup da kız aradaşı 1.80 olan fakir adam olur mu, olmaz. o yüzden ailesel boy kısalığı bir anlamda parasal boy kısalığıdır. bu aile bi kaç kuşak para biriktirip bir yerde sülaleyi normalize etmelidirler.

  ailesel boy kısalığı olanların nihai boyları kısayken, konstitusyonel boy kısalığı olanların nihai boyları normaldir.

  pediatri derslerinden akılda kalanlar...