• bu tip kisiler genelde kendilerini hakli gorduklerinden ve bildikleri herseyin dogru olduguna inandiklarindan baskalarinin da aklina bu fikri sokmaya calisirlar. bunu yaparlarken de karsisindaki insanlara konusma firsati vermezler ve dinlemezler. ne soylerseniz soyleyin bu insanlarin mutlaka sizin anlatmaya calistiginiz seylerden daha buyuk, onemli ve kayda deger tecrubeleri vardir. bu nedenden dolayi surekli onlar konusurlar siz de sikila sikila dinlersiniz. size anlatmak istedikleri herseyi anlattiktan sonra ise birden konusmayi bitirirler...sizin konusmaniza firsat vermeden giderler.
  • sizi hiç bir zaman hakkıyla anlamaya çalışmadığını geç farkettiğiniz kişi türüdür.
    güzel konuşur, efsun üretir cümleleriyle...
    tonlamasındaki görkemi sonuna kadar kullanır, diksiyon dersi verircesine arka arkaya sıralar paragrafları...
    münazara sürecinde evrenin sadece ve sadece kendi solunum borusuna hizmet eden gezegenlerinde dolanmayı tercih eder...
    bencil olmasa da konuşma tekelini paylaşmak istemez... fakat sözkonusu tekel; hüzünlenme, keyiflenme, korkma, şaşırma hallerini de kapsamaya başlar zamanla...
    ve gün gelir, sizin de ihtiyacınız olur anlatmaya...
    ilk hecede mimiklerle kesilir sesiniz...
    "kurallı cümle kurdum!" diye sevinirken beden dili devreye girer, susturulursunuz...
    "sözüm dinlenmiyor bari yüzümdeki harfler okunsun!" istersiniz, kurnaz bir taktikle bambaşka bir hikayenin okuyucusu oluvermişsinizdir bile...
    yine gün gelir, yine ihtiyacınız olur anlatmaya...
    arkası kesilmeyen sırt dönmeler, baş çevirmeler, isteksizliğini fısıldayan "hmmmm!" bakışlı gözler derken, "tamam!" dersiniz...
    çekilirsiniz...
    bu vazgeçmeniz sizi üzmez, kırmaz, yormaz üstelik..
    sadece vazgeçmeyi de öğrendiğinizi kabul edersiniz...
  • siyasetçiler arasında bolca bulunur bunlardan.dinler gibi yapsalar da inanmayin.yetistirecekleri lafları hazırlıyorlardır o arada.
  • (bkz: sakin öner)
  • ablamdır efendim.. yahu bir insan bu kadar mı söylenenleri pas geçebilir aklından... 10 kere tekrarlamışsınızdır yüzüne, o hala aynı şeylerden konuşuyordur..

bazen sizi dinler gibi yapar; ama aslında o "sen bi sus da ben devam edeyim" babındaki bir sessizliktir sadece; yada diğer tabiriyle "motoru soğutuyordur"...

hele bir de kendi dediklerini unutup "öyle birşey demedim ben" demezler mi; ahhh ahh!!!

bu kimselere bir olay anlatırken heba olmanız söz konusudur.. mümkün mertebe kaçın, kaçının; gidin sözlük falan okuyun, zamanınızı daha faydalı şeylere harcayın...
  • konuştukları, söyledikleri ciddiye alınmaması gereken kimsedir. dinlemez, dinlemez ve dinlemez devamlı konuşur. senin söylediğinin bi esprisi yok, sen beni dinle bak, demeye getirir bi anlamda.

uzun zamandır yapılan bilimsel çalışmalar göstermiş ki, bu şahıslardan uzak durmak ruh sağlığı açısından inanılmaz ölçüde yarar sağlıyor, insanın ömrüne ömür katıyormuş. aksi durumlarda, bu şahıslara sürekli maruz kalan kimselerde ilk olarak şiddetli baş ağrıları, yanında kusma, ishal devam eden süreçte depresyon, panik atak, yaygın anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklar görülür, buna müteakip bilimum kanser vakaları ortalıkta kol gezmeye başlarmış ki allah korusun.

işbu sebeplerden ötürü uzak durulması vacip olan kimsedir.
  • tartışırken köşeye sıkıştıklarında birden espri, şaka moduna geçerler. söylediklerinizle ve sizinle dalga geçer gibi konuşmaya başlarlar. sesleri yükselir. eğer konuşmasından fırsat bulup güzel bi yere
    - tamam sen haklısın.
    cümlesini yerleştirirseniz birden susarlar. konuyu değiştirip daha magazinel konular açarlar. işte bu vakit ani bir manevrayla bi önce ki konuya dönüp son lafınızı söylerseniz buz keserler. çoğunlukla uzun süre konuşmazlar. sarhoşlukları hiç çekilmez.

(bkz: gördüm ordan biliyorum)
  • karşısındaki konuşurken onun lafını bölmek istemediği için susmayı tercih eden kibar insanların baş düşmanı, korkulu rüyası. insana, insanın nasıl bir anda insanlığını kaybedip yırtıcı, agresif, etobur bir hayvana dönüşebildiğini gösteren insan modelidir de ayrıca.
  • bu insan modelinin adi ozgur dur genelde, neden ozgur dur o da bilinmez aslinda.. karsisindaki insani cok konusmasina ragmen dinlemediginden yaklasik 1 saatlik bi diyalog icinde ayni soruyu ortalama dort kere sorma gibi ustun zeka ve yol tutus ornegi sergilerler.. dort kere ayni cevabi aldiktan sonra ise hic bi sey olmamis gibi devam ederler hayata.. cok dusuncelidir bu arkadaslar her saniye harikalar diyarina yolculuk yapmaktadirlar.. kafasinin icinde "ozgur tatilde"," ozgur kizlarla alemde", "ozgur koyde", "ozgur fitnessda", "ozgur oks ye karsi", "ozgur ve ben", "ozgur universitede", "ozgur paris te*" gibi film temalari mutemadiyen donmektedir.. boyle dalgin ve beyni devamli havada* olmasina ragmen bala gote bi muhendislik bolumunu tutturmus ve inek arkadas cevresi sayesinde okulunu idame ettirmektedir kucuk ozgurcuk*.. konustugunu, anlattigini, dinledigini ve bazen yedigini bile unutan bu insan modeli tesaduf eseri hayatini devam ettirmektedir zaten..
  • günümüz türkiyesinde yaygın siyasetçi profilini oluşturan insan modelleridir. asıl halkı dinlemesi gereken insanlar, sadece kendileri konuşup kendileri söylerler. sanırsınız ki bunlar

lan lan.. napıyorum ben. evet, dağılın olay kapanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap