şükela:  tümü | bugün
 • ateizm olmadı da diyelim ki deizm oldu o da olumlu.

  "konya milli eğitim müdürlüğü’nün “gençlik ve inanç” konulu çalıştayında, imam hatip öğrencilerinin dini bilgilerdeki tutarsızlıklar nedeniyle deizme kaydığı ve ders materyallerinin çocuklara uygun olmadığı sonucuna ulaşıldı."

  baslik sol framde görülmüyor. açılan başlığın sol frame'de gözükmemesi içine bu başlığı yazınca o da görünmüyor. ama altına yorum giren suserlar var. ya arkadaşlar çok hisli, ya da zion gibi bir yerde sıkışmışız.

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…_deizme_kayiyor_.html

  --- spoiler ---

  konya il milli eğitim müdürlüğü’nün şehirdeki dinci vakıflarla düzenlediği “gençlik ve inanç” konulu çalıştayda imam hatipliler için ilginç sonuçlar ve sorunlar tespit edildi. hükümetin gözbebeği konumundaki imam hatiplerde, iktidarın beklediğinin ötesinde bir anlayış geliştiği ortaya çıktı. din kültürü ve ahlak bilgisi ve ihl meslek dersi öğretmenlerinden oluşan 50 öğretmenin katıldığı çalıştayda, öğrencilerin anlatılan dini bilgilerdeki tutarsızlıklar nedeniyle deizme kaydığı, din dersi öğretmeninin öğrencisine uygun rol model olamadığı, çocukların sorularının ya yanıtsız kaldığı ya da bastırıldığı, meb’in ders materyallerinin çocuklar değil yetişkinlere uygun ve yetersiz olduğu sonucuna ulaşıldı. imam hatip öğretmenlerinin beş grup halinde yaptığı müzakerelerle oluşturulan çalıştayda, “itikadî anlamda sorunları olan gençlerde özellikle deizm inancı ön plana çıkmakta, ateizm bu bağlamda daha geride kalmaktadır” tespiti yapıldı. öğrencilerin kötülük meselesi çerçevesinde “neden tanrı’nın yeryüzünde kötülüklere müdahale etmediği ve sessiz kaldığı” sorusu bir inanç problemi olarak değerlendirildi ve kader, allah’ın zatı ve tasavvuru, sabır, tevekkül gibi konuların anlaşılamadığı vurgulandı. çalıştayda din adamlarının birbiri ile çelişen açıklamaları da eleştirildi. okullardaki din ve bilimin çeliştiği düşüncesini besleyecek dini anlatımların öğrencilerde inanç problemlerine neden olduğu belirtilerek “hurafeler din addedilmektedir. dini anlatan kişiler arasında yaşanan tartışmalar ve sunulan dini bilgilerdeki tutarsızlıklar gençlerde din düşüncesinin saygınlığına zarar vermektedir” denildi. gençlerin eşcinsellik konusundaki tutum ve bakış açılarındaki değişimin de tartışıldığı çalıştayda, “eşcinsellik, pek çok lise öğrencisinde normal ve hatta sempatik görülebilmekte ve bir sapkınlık olarak değil cinsel bir tercih olarak nitelendirilmektedir. öğrenciler eşcinselliği özgürlük bağlamında anlamakta, özgürlüğün ne olduğu öğrenciye yeterince anlatılamamaktadır” sonucuna varıldı. çalıştayda din dersi öğretmenlerinin mizacının sert olması ergenlik çağındaki öğrencilerin öğretmenle devamlı çatışma yaşamalarına neden olduğu ve bunun da derse karşı olumsuz tutum oluşturduğu belirtildi.

  sosyal medyaya dikkat

  öğretmenlerin sosyal medyada öğrencileri ile etkileşim içerisinde olduklarında belli ilke ve sınırlarla hareket etmesi gerektiği vurgulanırken, “öğretmen öğrencilerin görebileceği paylaşımlarına dikkat etmeli ve toplumun sinir uçlarını harekete geçirecek ideoloji, siyaset, mezhep ve cemaat tarafgirliği gibi ayrıştırıcı paylaşımlardan uzak durmalıdır. öğretmen sosyal medyada dini ve siyasi konularda öğrencilerinin görebileceği şekilde polemiğe girmemelidir. kendi mahremini paylaşmamaya özen göstermeli ve öğrencisine sosyal medyadaki mahremiyetine dair rehberlik etmelidir” değerlendirmesi yapıldı
  --- spoiler ---
 • (bkz: #75666559)
 • insan tarihinin tüm kronolojisinde teknoloji ve keşifler, gelişimler dinleri yok etmiştir. o yüzden çıkan sonuca şaşırmak manasız. semavi dinlerin son 25 yılı falan kaldı.
 • (bkz: konya milli eğitim bakanlığı)

  konya, devlet oldu da haberimiz mi yok?

  edi: başlık taşınınca entrinin esprisi kalmadı, yine de silmeyelim onca fav boşa gitmesin bari.
 • olumlu gelişmelerdir.
 • yani diyorlar ki; bunlar soru sorup duruyor, bizim hudutlarımızı aşıyor, hemen tedbir alıp hizaya sokalım. eşcinseller hakkında olan kısım şahane özellikle, ordan çıkarın ne istediklerini.
 • bir kere milli eğitimin amaçları arasında bir dinin,mezhebin yayılması ve de bu inanç sistemine tabii olmayan kişileri araştırmak ve bunu sorun olarak görmek yoktur ha sadece ihl arasında yapsa bile bu araştırmayı yoktur neticede orası bir meslek lisesidir ve sadece mesleğini yapacak bireylere eğitim ve öğretim vermekle mükelleftir
 • bakanlığı derken? müdürlüğü olmasın o?
 • (bkz: imam hatipler kapatılmasın)
  (bkz: imam hatipli gençlerin deizme kayması)

  sözlük yönetimi bu iki başlığa sansür uygulamıştır.