şükela:  tümü | bugün
 • kozan katliamı veya kozan ermeni olayları 8 mart 1919’da askeri yönetimi devralan fransızların ermeni şahitlerin görüşlerini dikkate alarak yöredeki müslümanların arazilerine el koymasıyla başlar.

  ermeni gönüllü fedaileri fırsat buldukça türkler’e ait evleri yakıyor, yağmalıyor ve insanları katlediyorlardı. kozan’da bulunan 5 fırında müslüman türkler öldürülüp, yakılmıştır. ilk defa, sabah namazından çıkıp evine gelmekte olan, şu anda havacı general ihsan aygün’ün dedesini aşağı çarşıda öldürüp, aynı yerdeki fırına attılar. annesine tütün almak için çarşıya inen kozanoğlu mustafa, kadirli caddesi’nde bulunan fırında yakılır. büyük cami karşısındaki fırında ise, kozan hükümet konağı’nda görevli tahrirat katibi ali rıza efendi ile mal müdürü hamdi bey öldürülüp yakılmışlardır.

  aynı zamanda yukarı çarşıda bulunan fırında da şu an isimlerini tespit edemediğimiz birçok müslüman türk yakılmıştır. işgal müddetince, öldürülüp kuyuya atılanlar, kurşuna dizilenler ve çeşitli şekilde öldürülen kozanlıların sayısı 200 kişi civarında olduğu, işgal sona erdikten sonra yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.

  1920 yılı kaç kaç olaylarında, camili, imamoğlu ve ağzıkaraca, imamoğlu'nda da ermeniler türklere saldırmış, pek çok insanı katletmişlerdir. 1920 yılı kaç kaç olaylarında, fransız işgal günlerinde kozan yöresinden imamoğlu’na gitmekte olan çamurdanzade ailesinden kadınlar ve çocuklar, ağanın köprüsü başında feci halde öldürüldüler. kozan müftüsü hafız osman (çamurdan)'ın kızkardeşi emine (çamurdan) hanım, ermeni kamavorlar tarafından "namaz kılarken" imamoğlu yakınlarında, ağzıkaraca köyü ağanın köprüsü adlı mevkiide şehit edildi.

  kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/kozan_katliamı

  kozan katliamı'nda ermenilerin uyduladığı fırında yakma yöntemi daha sonra nazilere de ilham kaynağı olmuş olabilir.
 • 1920 yılı kaç kaç olayında, camili, imamoğlu ve ağzıkaraca, imamoğlu'nda da ermeniler türklere saldırmış, pek çok insanı öldürmüştür. kaç kaç olayında, fransız işgal günlerinde kozan yöresinden imamoğlu’na gitmekte olan çamurdanzade ailesinden kadınlar ve çocuklar, ağanın köprüsü başında öldürüldüler. kozan müftüsü hafız osman (çamurdan)'ın kızkardeşi emine (çamurdan) hanım, ermeni kamavorlar tarafından "namaz kılarken" imamoğlu yakınlarında, ağzıkaraca köyü ağanın köprüsü adlı mevkiide öldürüldü.

  kaynak