• kaybetmek* ve caldirmak* disinda da, ornegin gereginden fazla kredi kartınız olduguna kanaat getirdiginizde, kredi kartları taksit yetenegi kazandiginda ya da caniniz isterse*, yapilmasi makul olabilecek ancak bazi kurumlarin call centerlarinda dumur diyaloglara sebebiyet verebilir eylem:
    -kredi kartimi iptal etmek istiyorum
    -bir subemize ugrayiniz
    -telefonla ya da internetten yapmak mumkun degil midir?
    -degildir
    -ya kaybedersem?
    -o zaman yapabiliriz
    -peki o zaman ben kaybedip tekrar ararim...
  • karti kullanmasa bile yillik sabit odemelerden bikmi$ kullanici davrani$i.
  • kredi kartinin kayip calintidan iptal edilmesi durumunda ortada musterinin elinde fiziksel bi kart olmadigi icin musteri subeye cagrilmaz. subeye gidince ne yapilir peki? bir tutanak esliginde kart teslim alinir sonrasinda kredi kartlari merkezine gonderilir. orda da bi suru prosedurler esiginde imha edilir. bu talebin mantigi budur ancak kabul etmek gerekir ki musteri acisindan zor bir uygulama. uyanik musteri ne yapar? kaybettim der, iptali icin call centeri arar, sonrasinda onlar bi dilekce ister imzali onu fakslar[yeni kart istemiyosa onu da belirtir yoksa basarlar yenisini cart diye bide tutar yenileme ucreti alirlar iyice sisersiniz], karti da manyetik bandinin orta yerinden ve numaralari okunmayacak sekilde tahrip ederek kesip cope atabilir.
  • kart kayip veya calinti ise islemler oldukca kolay yurur. kredi kartinin numarasini soylemenize, hatta arayanin siz olmasina bile gerek duyulmaz. bankalarin 444 ile baslayan numaralari aramak yeterli olur:
    - akbank 444 25 25
    - garanti 444 0 333
    - yapi kredi 444 0 444
    - hsbc 444 0 111
    - citibank 444 0 500
    (bkz: bir telefon rehberi olarak sozluk)
  • her ay gelen extre'den sonra yapılması düşünülen eylem
  • kredi kartiniz akbank'a ait bir axess ise call centeri arayip iptal ettirmek de bir cozum olmaz..
    cunku calindi ya da kayboldu diye kapattirsaniz bile, hemen yenisini basip gonderirler, sormazlar "yeni kart ister misiniz?" diye..

(bkz: yabanciya verme sabanciya ver)
  • kredi kartı iptal ettirmekle ilgili bir türk bankasıyla yasanmis olaydir...

ismi lazım degil bankanın kredi kartı kullanilmaya calisilir. kart gecersiz derler. annamaz vaziyette saticinin elinden kart geri alınır. eve gidilir ve ismi lazım degil banka aranır.

- merhaba, kredi kartımı kullanmak istedim calismadi, hesabimla ilgili bi problem mi var?
    - kart numaranız?
    - bilmem kaç bilmem kaç
    - kartınız bloke edilmiş.
    - neden?
    - kartınızdan son 2 gün içinde batman ve diyarbakırdan 2.5 milyarlık akaryakıt alınmış. biz de inceleme başlattık.
    - hass. nassi yani.
    - arastiriyoruz beyfendi.
    - o zaman kartı iptal edin şu an bari başkasının elinde kopyası varsa elinde patlasin.
    - kartinizi iptal edemeyiz beyfendi
    - neden?
    - ya çalındı kaybettim diyeceksiniz yada şubeye getirip geri vereceksiniz.
    - tamam o zaman kanada montrealdeki en yakın şubeniz nedir?

bir hafta önce bire bir yaşanmıştır.
  • başka bankadan bireysel kredi alıp kredi kartınızın borcunu ödemeyi düşünmeye başladığınızda zamanı gelmiş hatta geçmekte olan davranış biçimi.
  • zirt pirt "size kredi karti verelim" diye gelen telefon ve postalardan bikan bunyenin bu saldiridan kurtulma amaciyla kredi karti aldiktan sonra akabinde icinde bulundugu davranis bicimi. bu sayede gercekten bazi sirketler aramaktan vazgecebiliyorlar,ancak ise yaramadigi durumlarda bu caba sonucsuz bir zaman ve sabir kaybi olarak geri donuyor.
    (bkz: kendimden biliyorum)
hesabın var mı? giriş yap