şükela:  tümü | bugün
  • kai kt-1 woongbi. kore yapımı, tek motorlu turboprop temel eğitim uçağı. kai ve savunma geliştirme (add) ajansı tarafından ortaklaşa geliştirildi. kt-1 bugüne kadar geliştirilen tamamen yerli ilk kore yapımı uçaktır. yakında izmir çiğili 'de türk hava kuvvetleri pilotlarının eğitiminde kullanılacaktır. umarım en kısa zamanda yerini hürkuş 'a bırakır.
  • ekonomik ve teknolojik ömrünü tamamlayan t-37 jet eğitim uçaklarının yerini alacak olan eğitim uçağı, toplam 40 adet olan siparişin 5 adedi kore havacılık sanayi tarafından kore'de, kalan 35 uçak tai tesislerinde üretilip 2012 sonuna kadar teslim edilecek, uçağın avionic sistemleri aselsan tarafından imal edilirken, yer eğitim sistemleri ve uçuş simülatörleri havelsan tarafından geliştirilmektedir...
  • ssm tarafından hürkuş'a tercih edilmiş uçak.

türk hava kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda verilen ilk kt-1t siparişi 50+15 uçak şeklindeydi. daha sonra bu ekstra 15 uçak iptal edilmiş, yerlerinin hürkuş ile tamamlanması kararlaştırılmıştı. yakın zamanda "operasyon oranlarının düşük olması nedeniyle" bu 15 ekstra uçağın alımı için yeniden kai ile görüşmelere başlanmış. hürkuş'a ne olacağı ise henüz belli değil.

(bkz: devrim arabaları)
    (bkz: thk-16)
    ...
  • (bkz: #47361118)
  • pervane şaftında maksimum 950 beygir güç üreten pratt&whitney üretimi turboprop pt-6a-62 motoru bulunur. tek pervaneli güçlü bir motoru olduğu için slipstream, tork etkisi gibi kuvvetlerin fazlasıyla etkili olduğu bir uçuş karakteristiği vardır. bu kuvvetlerin etkilerini azaltmak için belirli bir süratin üzerinde rudder trim'e otomatik olarak uygun kumanda verilmesini sağlayan automatic rudder trimming system bulunmaktadır. iki kokpitten oluşan uçağın sadece ön kokpitinde head-up display bulunurken, ön ve arka kokpitin her ikisinde de pilot-uçak arabirimi etkileşimi üçer adet multifunction display ile sağlanmaktadır. iniş takımlarının, flapların, speedbrake'in ve burun iniş takımının sağa, sola hareketi hidrolik basınçla kumanda edilir. motor tarafından üretilen hidrolik basıncın yeterli olmaması ya da yok olması durumunda yedek hidrolik basınç sistemi iniş takımlarının ve flapların açılabilmesine imkan tanır. izin verilen maksimum uçuş sürati 330 kcas olarak belirtilmiş olmakla birlikte yapısal sürat limiti 350 kcas olarak sınırlandırılmıştır. gelişmiş ins/gps sisteminin merkezinde aselsan üretimi ans-510 navigasyon sistemi bulunmaktadır.

bence çılgın bir eğitim uçağıdır.