• izmir swissotel'de yapılanında, saat 12 itibariyle müziğin kesilmesi gerektiğinde yetkililerin tehdit edilebildiği düğün türü. herkes için geçerli kurallara tabi olmayı alçaltıcı bulmak -bence- tipik bir ortadoğulu davranışı, tabii ki kürtler de bundan nasibini almakta.
  • iki arkadaş bir kürt arkadaşın düğününe gittik ve doğal olarak bizi halaya aldılar. başladılar sallanmaya ama çok küçük hareketlerle, dakikalarca. arkadaş:
    - la bu halay ne zaman kalkacak?

evet tam 2 saat kalkmadı, meğer kalkmıyormuş.
  • adana'da dağlıoğlu'nda bir abimizin düğününe gitmiştik. e tabi kürt düğününde halay çekmemek olmaz. yalnız hayatımda görmediğim izzeti ikramı ben kürt düğününde gördüm arkadaş. halay çekerken yanına gelip havlu peçeteyle terini silen mi dersin, gelip mırra ikram eden mi dersin, sigara ikram eden mi dersin. velhasıl yakınınızda olursa kaçırmayın gidin.
  • halayın sabah başlayıp düğün sonunda bitmesi.
  • ben aihm falan bilmem, gördüğümü anlatayım;

sene 2004 bir düğün salonunun büfesinde çalışıyorum. o günkü düğün sahipleri siirtli. salon 1000 kişilik. gelen misafir sayısı 1500-2000 falan. yaz günü. davullar zurnalar halaylar, ortalık yıkılıyor.. arkadaş, o gece insanlara su yetiştiremediğimizi hatırlıyorum. depodaki suları bile soğutmaya fırsat olmadan sattık, posta posta marketleri büfeleri gezdik, dolaplarda ne kadar su varsa doldurup doldurup aldık, eyüp'te bir şişe soğuk su bırakmadık, gene yettiremedik, gene yettiremedik.

ilerleyen saatlerde, çalınan müzik yüzünden kavga çıktı salonda! amman allah'ım! göt kadar bi düğün salonunda kadın erkek genç yaşlı birbirine girmiş 2000 kişi hayal edin! siktiredin, 1000 kişi hayan edin!

insan seli nedir, nasıl olur, nasıl akar, nasıl hiç kimsenin ayakları kıpırdamadan yüzlerce insan yekpare aynı yöne hareket edebilir, orada gördüm. senelerce ramazanın ilk günü oruç baba kalabalığında sirke kovalamışımdır, böyle bir şey görmedim. 10 sene geçti, hala daha görmedim, duymadım bir daha..

düğünün sonu geliyordu zaten, kavgadan sonra kalabalık kabile kabile dağıldı. dünürler ve yakınları falan kaldı, bir süre sonra onlar da dağıldı gittiler.

kürt düğünü bana bunu çağrıştırır. "kürt" diye hitap ettiğimiz bir arkadaşımız var, onun kızkardeşinin düğününe gitmiştik. 200-300 kişi, kuran okundu, yemek yendi, fotoğraflar çekildi, dağılı..dağıl..dağla.. neyse işte siktir olduk gittik yani. ama bizim "kürt"ün düğününü görmüş olsam da "kürt" ve "düğün" kelimeleri aynı cümlede geçtiğinde, aklıma o düğün gelir.
  • nefret ettiğim bir sosyal aktivite. klasik türk düğünlerinden de hiç hoşlanmam şahsen ancak kürt düğünleri harbi iğrençtir. gösteriş yapmak, açlıktan ağızları kokarken düğünde altın kemer takmak, havaya para özellikle amerikan doları saçmak, gelinin fazla sevinmiş görünmemesi için yüzü asık oturması, kız tarafının fazla oynamaması, davul, zılgıt, kıyamet vs. bu düğün türünün özelliklerindendir. (bkz: hakkari düğünleri)
  • gg olmuycaksa faşist diye suçlanmıycaksam açıkça sölüyorum yeşil takım elbiseli ki bildiğin fıstık yeşili takım elbise giyen kız babası gördüğüm düğün çeşitidir.
  • halay ekibi o kadar uzundur o kadar kalabalıktır ki ben o kuyruğu bir tek ayın 7'sinde ve 15'inde ziraat bankası atm leri önünde gördüm.
  • (bkz: halay)la başlar, (bkz: halay)la devam eder, (bkz: çiftetelli)ye geçme girişimleri olur, bertaraf edilir, (bkz: halay) devam ederken kaçılır.
  • dınını dinini dınını dinini dınını dinini dınını dinini dınını dinini dınını dinini..

arada bi lilililili..

bitmek bilemyen halayların döndüğü düğün.
hesabın var mı? giriş yap