şükela:  tümü | bugün soru sor
149 entry daha
 • bu dizi neden savunulabilir? doğru veya gerçek bu bir dizidir ve anlattıklarının gerçekliğini pek sınamadan dizi olarak oturup izliyorum denilirse genel olarak bunun dizi olarak algılanmadığının söylenmesi dışında söylenecek birşey olmaz. fakat insanlar ciddi ciddi kurtlar vadisinin gerçeklerden bahsettiğini ve toplumun kurtlar vadisi yoluyla terör hakkında bilgilendirildiğini düşünerek oturup izliyor ve buna karşı çıkanların sadece terör yandaşları olduğunu düşünüyor. ve üstelik bunu savunan sadece sokaktaki vatandaş da değil belki adam gibi birşeyler yazar diye kendisine köşe tahsis eden adamlarda savunuyor.

  kurtlar vadisine genel anlamda neden karşı çıkılmakta. şiddeti herkesin kendi doğruları çerçevesinde meşrulaştırmakta, özendirmekte denildiği için. ki sonuna kadar da doğru bir gerçeklik. önceki kurtlar vadisinin sonları hariç büyük bir bölümünü izlediğim ve izleyenler üzerindeki etkileri gözlemleyince bunun böyle olduğunu farkediyoruz. kurtlar vadisi ve onu bir diziden öte bir gerçeklik olarak algılayan "sorunlu" tiplerden dolayı diziye en başından beri karşı olanlardanım. bu her ne kadar bireysel olaylara neden olsada kitlesel anlamda kötü etkileri yadsınamaz bir gerçek;
  (bkz: polat abiyi ornek aldim bicagi kalbine sapladim/@cyrus the virus)

  kurtlar vadisi genelinden kurtlar vadisi terör özeline gelirsek. bu dizi öncekilerden çok farklı değil. ama bu sefer değindiği konu tüm gerçekliği ile yaşanmış ve türkiye nin son 20-25 yılının en önemli sorunu. şimdi böyle bir sorunu hala kurtlar vadisinden öğrenecek, topluma öğrettiğini söyleyenleri görünce az biraz trt ağzından farklı bir şekilde anlatsın diye bekliyorsunuz. üstelik kurtlar vadisi olayları tarafsız anlatmıyor demek pkk nın ağzıyla olaylara yaklaşsın demek de değildir. pkk dışında önemli parametreleri olan ve zannımca en az pkk kadar suçlu diğer parametreleri de göz önüne alınsın demektir. zira trt ağzıyla çok söz söylendi zaten. ve benim gibi nispeten doğunun batısında yaşamış tek haber kaynağı trt olan çoğu kimse bunlara bir dönem inandırılmıştır da. fakat sonra yaşanılanın sadece dış güçler, yunanistan, örgüt içindeki ermeni dönmelerinden ibaret olmadığı suçlunun bir kesim olmadığı farkedilmiştir. ilk kez antep te yurtta beraber kaldığımız mardin li arkadaşların anlattığı acaip, inanılması güç olaylar ile gerçeğin yansıtıldığından farklı olabileceği düşünülmüş ve biraz daha araştırıldığında gelişen olayların trt nin yansıttığından çok farklı olaylar geliştiği anlaşılmıştır.

  kurtlar vadisi terör ün bugün algılanış biçiminden dolayı ortamı terörize etmektan başka bir etkisi olmayacaktır. ama eğer bu konuya eğilecekse, bu konu hakkında bildikleri hala trt ve resmi ağızlardan ibaret olanlara yeni şeyler söylemek gerek. mesela henüz silahlar patlamamış ve insanlar bu terör sorunundan dolayı ölmeye başlamamışken kendisine kürt diyenlerin hapse atıldığını(bkz: şerafettin elçi), diyenlerin kafasına vura vura türk dedirtilmeye çalışıldığını, türkiye de diyarbakır cezaevi diye bir dönemin yaşandığını, silahlar patladıktan sonra jitem diye bir şeyin çıktığından bahsedildisin. devleti orda bir dönem, yeşillerin, jitem cilerin, pkk itirafçılarının, fikri karadağ, altay tokat gibilierinin temsil ettiğinden bahsedilsin. ve terörün tek parametresi pkk olmadığı için özeleştiri yapmadan türkiye de bunun da diğer sorunların da hiçbir sorunun sonu gelmeyeceğinden bahsedilsin.
 • başlamadan haftalar önce sözlük dahil bir çok yerde kötülenen, yasaklanmak istenen, insanları ikiye bölen, hem siyası hem sosyal açıdan tarafları olan ama bu sabah geçen haftanın en beğenilen entryleri/geçen haftanın en kötü entryleri nde görüldüğü üzere sözlük camiasında sahip çıkılan dizi olmuştur.
 • devlet adına,vatan adına birilerinin cinayet işlemesini, kendi kurallarını uygulmasını kahramanlık,delikanlılık olarak gösteren bir dizi.dizide bahsedilen olayların gerçek olması,savaşılan örgütün pkk olması,dizide anlatılan acılardan çok daha fazlasının yaşanmış,yaşanıyor ve yaşanacak olmasının,bu ülke için kurşun atan da kurşun yiyen de şereflidir anlayışının gayet doğru bir anlayış olarak lanse edilmesini haklı kılamaz.
  bu diziyi eleştirenler pkkyı değil,terörle mücadele yolunun lanse ediliş şeklinin yanlışlıgını savunmaktadır.o yüzden dizi kötü ama biz bu acıları yaşadık diyerek bu dizinin savunulması,dizinin yapımcılarının acılarımızdan yararlanarak parayı götürdüğünün gayriresmi ispatıdır.
  bunun dışında dizi okul müsameresi tadında 3 mimikle oynayan bir başrol oyuncusu ve ondan hiç geri kalmayan yan karakterler ile gayet kötü bir dizidir.zaten dizinin eski bölümlerinin tutulmasını sağlayan oktay kaynraca,selçuk yöntem,istemi betil gibi oyuncuların üstün oyunculuklarıydı.polatı oynayan kişinin kızma,şaşırma,sevinme şeklinde cerayan eden 3 mimikli oyunculugu degil.
 • dizi hakkında olumsuz elestri beyan eden hemen hemen tüm entrylerin zamanın ötesine gönderilmiş olmasından` :üşenmeyiniz kontrol ediniz`bile dizinin ve izleyenlerinin genel tavrı hakkında fikir edinmek mümkündür."biz türkiyenin gerçeklerini yansıtıyoruz efendi", "asıl bu hizmettir", "hersey vatan içindir "nidalarıyla savunulan cinayetlerin, şiddetin, kanın, mafya hesaplaşmalarının yanında durmamak, bunun ve temsil ettigi tüm figürlerin karşısında olmak ve bu duruşu kanla, şiddetle değil de yazarak yapmak dahi kabul görmüyor vatanseverlerin(!) nezdinde. adaleti ruhsatsız tabancasının namlusunda kovalayan zihniyeti savunmamanın tahammül edilemez olduğu bir türkiye gerçeği bu!. vatan için ölmekeskidendi ve saygıdeğerdi, çünkü dağlarda bayırlarda göğüs göğüse at sırtında şereflice ölürdü insanlar vatanları için... bunu yeterince idrak edememiş bazı yetişkinler(!) yine de çocuklarına vatan için ölür müsün? diye sordular..ve demediler evladım ölün bi işe yaramaz oku, yaz, çalış, bilime hizmet et vatanın için yaşa! demediler diyemediler . sanırım o çocuklar büyüdüler ve akıllarında vatan ve ölmek kelimeleri kaldı ve ölmek, delikanlıya ters geldi, ivedisinden fiiller çekildi; ölürüm` : g..tüm yemez, ölürsün, ölür...ölürüz :kalabalığız sıyırırım`,ölürsünüz, ölürler...
  türkiyenin gerçekleriymiş...
  giydiklerimizin markasını ifşa eden jeneriklerin akmadığı hayatlar yaşıyoruz biz, yakınımızı kaybettiğimizde mezar başında polifonik makamda fon müzikleri duyamadığımız...elimizi kesince kanın gerçekten aktığı, işe gitmek zorunda olduğumuz, giderken üstümüze ne bulursak geçirdiğimiz, evden çıkarken kapımızı sıkı sıkı kitlediğimiz dönmeyi umarak merdivenleri indigimiz, ölülerimizi siyah gözlüklerle değil anıra anıra ağlayarak defnettiğimiz hayatlarımız ve benzeri gerçeklerimiz var bizim. işte bütün bunlar gerçek...bunlar unutulduğu için üçüncü sayfa haberleri gerçek...bunlar unutulduğu için on yaşındaki çocukların birbirlerini bıçaklamaları gerçek... bunlar unutulduğu için kendini başka şekilde ifade edemeyenlerin ` :cahil` öldürme acziyetleri gerçek...
 • çocuk dizisi..lakin liseli genç dimağlarımız bunları izleyip izleyip kendini mafya sanarak ve buna mukabil giyim ve davranışlar sergileyerek adamlaşma yolunda adımlar attığını sanmaktadır..ama dediğim gibi çocuk dizisi..çocuk kadar beyni olanların izlemekte sakınca bulmadığı saçmalık...

  izleyin izlettirin efendim...
 • bir dizinin gercek olaylari temel almasi yanlis birsey degildir, ancak bu olaylari isleyis biciminin "gercek" oldugunu alttan alttan sokusturmasinda bence durup dusunmek gerekir. nitekim kurtlar vadisi'nde olan bu olmustur ve su anda yayinlanan bu dizide de ayni sey olmaktadir. tekrardan yineliyorum bir dizinin gercek olaylari temel almasi onun inandiricilgini arttirmasi acisindan yararlidir ama kendisini gercek olarak satamaz, satsa da izleyen insanlar bunun bir dizi, gercek olmayan bir sey oldugunun bilincinde olarak izlemelidirler. izlemiyorlarsa eger bu diziden ziyade izleyicilerde de bir problem oldugunun gostergesidir.

  insanlarin herseyi cozen ve kanunlara siki sikiya bagli olmayan bir superkahraman ihtiyaci hep vardir. jack bauer konsepti bunun bir diger yansimasidir mesela. 24'u savundugum sayilmasin, onda da "amerika'nin devletsel sistemleri o kadar super ki"'nin alti cizilmekte gercekte oyle olmamasina ragmen. 9 eylul saldirisi veya "toplu katliam silahlarini" bulmak icin yapilan ve binlerce askerin canina malolan irak savasi - hem irak hem de amerikan askerlerini kastediyorum arkadaslar, emir kuluysaniz "bu benim savasim degil" diyemezsiniz size ogretilen sey yaptiginizin vataniniz icin oldugudur. sanmiyorum oradaki hicbir askerin orada olmak istedigini - ve oncesi olan vietnam ve kore savaslari... konudan sapmamak gerek kusuruma bakmayin. yanlis olan sey bu super kahramanin yaptigi seylerin idealize edilmesidir, yani hicbir goturusu yoktur ana karakterden. tavuk keser gibi adam keser, poligondaymis gibi adam vurur. bunun travmatik etkileri punisher'de bile varken bu iki dizide de hic ele alinmaz.

  bir diger nokta da bu dizinin oldukca yumusak karin olan "vatanseverlik" cephesinden yaklasarak vurmasi. (zaten anasini satayim oyle bir hale geldik ki ya vatanseverlikten giriyorlar ya da cinsellikten ya da klasik hurrem sultan klisesinden - kadinlarin perde arkasinda guclu oldugu ama yakisikli ve iktidar sahibi erkeklerin boy gosterdigi dizilerden bahsediyorum) arkadaslar gercek vatanseverlik ulkenin refahini arttirmaktir, ulkenin egitim duzeyini - yeterliligini arttirmak, insanlarin yarina guvenle bakabilmelerini saglamaktir. tavuk keser gibi adam keserek bu is olmaz ama bunu vermek digerini vermekten daha zordur dizide. ve yapimcilarimizin para ettigini dusundugu sey de kolay olan yol. ama unutulan nokta bir taraftan vatanseverlikten girip diger taraftan koyun gibi adam kesmeyi cezalandirmamanin bu iki kavrami ozdeslestirecegidir - sizin ek olarak cikip boyle boyle demenize gerek yoktur. dahasi gorsel bir medyadan bahsetmekteyiz ki bu en fazla davranisi degistirmeye meyilli veri aktarimidir.
57 entry daha