• bir bağımsızlık mücadelesinden bahsedebilmek için, bağımsızlık fikrinin kitlenin içinden çıkması, kitlenin selametini her adımda ve dönemde düşünmesi, dünyanın en büyük sömürgecilerinin menfaat bekçiliğini yapmaması, yine o sömürgecilerden beslenmemesi gerekiyor.

yeterlilik kalemleri sınırsızca genişletilebilecekken, bağımsızlık mücadelesi iddiasında bulunup başı çekenler ve ayak olanlar bu yeterliliklerin hiçbirini karşılamıyor.

bence sadece uydu devlet olmak istiyoruz, uydu devlet olmayı sınırlı bir kitle için istiyoruz diyerek hem kendinize hem dünyaya dürüst davranın. malum, düşmanın bile mert olanı yeğdir.
  • istemesekte er veya geç başımıza gelecek olan şey. oyun kurucu olmadığımız, olmak adına da sıçtığımız politik hamlelerle giderek yaklaşan bir gerçek. saygı duymamamız bunu engellemiyor maalesef. çoğu kürtte telef olacak bu yolda aynı biz türkler gibi kazananı olmayacak mücadelenin aktörleriyiz bütün gerçek bu aslında...
  • avrupa ve amerika'nın türkiye'yi kontrol altında tutabilmek için yıllardır başarıyla takındığı tavırdır.

türkler açısından ise kürtlerin bağımsızlığına bir saygısızlık söz konusu olamaz zira * kürtler bağımsızlıklarını türkiye cumhuriyeti kurulduğunda kazanmışlardır. sınırlarımız dışındaki kürtler de bağımsızlıklarını kazanmak isterlerse türkiye cumhuriyeti'ne dahil olmak için daha çok çalışmaları gerek.

edit: imla
  • bir kürt olarak böyle bir kaygım yok. bu bayrak altında kardeşçe yaşamaktan oldukça mutluyum. devletin ve halkın genelinin kürt milletine karşı olumsuz bir tavır takındığını düşünmüyorum. eksiklerimiz var mı? evet var, fakat halledilmeyecek meseleler değil. türk ve kürt ulusunun kültür birlikteliği yüzyılı aşkın bir süreye dayanıyor. kimsenin ayrı gayrısı olmamalı diye düşünüyorum. farklılıklarımız zenginliğimize zenginlik katacaktır. bu memleket hepimize yetecek kadar büyük, hepimizin sevebileceği kadar güzel.

biz kürtler özgürlüğümüzü kurtuluş savaşında zaten kazandık, yeni bir özgürlük mücadelesine ihtiyacımız yok.
  • (bkz: karaciğer ve böbreklerin vücuttan bağımsızlık mücadelesine saygı duymamak)
  • türk toprakları haricinde ne bok yerlerse yesinler fakat sınırlarımız dahiline en ufak tehditte adamın amına koyarlar. bilin istedim.
  • yemek yenen kaba sıçma eylemine mi saygı duyacağız?
  • bakın hep şu görüşü savunmuşumdur: batı da, güney de, kuzeyde kürt kökenli türkler arasında referandum yapılsın.
    eğer doğu ayrılsın kararı çıkarsa batıda, güneyde, kuzeyde ki tüm kürtler doğuya gidecekse olur.
    ya herro ya merro yok öyle yağma.
    ama merak etmeyin referandum yapılırsa %80-90 la kabul etmezler çünkü aklı başında kesim barzani diktatörünü görüyorlar bataklık onların seçimi olur.
    zira ortadoğu 'nun hala en modern ülkesi türkiye'dir.
    her ne kadar yıpratılmış olsa da, bir kıvılcıma bakar anka kuşu gibi küllerinden doğması.
  • bir zamanlar beşikteki çocuğu katleden teröristlerin belli kazanımları ile meşru-diyet kazanmış bir pkk yapılanmasının söylemi "kürtlerin bağımsızlık mücadelesi" iddiasıyla karşımıza geliyor.

toplumun tabanında bu durumun empoze edilir hale gelmesinin sebebini biz kimde arayalım?

tabi ki devlet !!

bop eş başkanımız sağ olsun ırak'a, suriye'ye savaş için kapılarımızı açmasaydı bunlar olur muydu? tabi ki de olmaz.
    bop eş başkanı olmakta bunu gerektirir zaten.
    ne kadar da kutsal atfememiz gerek bir başkan.

padişahım çok yaşa !!!

kuklacının elindeki tahtaları oynatarak oyun sahasında oynattığı kuklaların "özgür irademle özgürlüğümü istiyorum" demesi ne tuhaf.

yazık çok yazık...
  • an itibari ile diyarbakır uçağındayım telefonu kapatıyorum.
hesabın var mı? giriş yap