• suleymaniye nin meshur kurufasulyecilerinden. http://www.kurufasulyeci.com/
  • 1924'ten beri leziz kurufasülye ve pilavıyla nesilere hizmet veren über fantastik bir mekan. buranın turşusu ve kabak tatlısı da ayrıca mükkemmeldir.
  • iühf yollarını arşınlarken öğle yemeklerimiz için biçilmiş kaftan olan mekandı.

hala yolum düştüğünde giderim her zaman olduğu gibi herşeyi leziz.
  • 5 yıllık üniversiye hayatımın en nadide hediyesi, en güzel lütfudur bana.hele hazırlıkta hergün girerdik girişinde kocaman ''kuru 1 tl'' yazılı kapısından.en soğuk havalarda içerde buğulu camlar bize eşlik ettik kocaman kuru kazanlarının yanında.masaya mutlaka yoğurt , turşu söylenirdi bir de arada kabak tatlısı üstü tahin.sıcak havalarda ise dışarda masalarda gelip geçen turist kafilelerinin yabancı kelimeleri karışırdı sofraya..çok özlediğimi farketttiğim benim için herhangi bir yerden çok çok öte,çok özel ve güzel bir yer.
  • sahibi aslında erzincanlı olmayan, süleymaniye camiin karşısında istanbul üniversitesi beyazıt kampüsünün arka çaprazında kalan, eski süleymaniye doğumevi hizasında, bir yanında çoğunlukla zeytinyağlı yemekler bulabileceğiniz sanus, diğer yanda da ali konak kanaat lokantası bulunan kurufasulyesi ile meşhur lokantadır.
  • öncelikle ailemin, yakın akrabalarımın, uzak akrabalarımın yani tüm sülalemin süleymaniye'de esnaf olmasından dolayı çocukluktan beri aşina olduğum mekandır.

çocukluk zamanlarımda süleymaniye'deki depomuzda çalışmaya gittiğim dönemler mercan'a fermuar almaya gönderirdi amcam bazen. oradan üniversite duvarını takip edip mercan'a giderken fasulyecinin kalabalığı hep ilgimi çekerdi. ardından liseyi de fatih'te nispeten süleymaniye'ye yakın bir yerde okuyunca yolumuz bazen düşerdi ama gidip yemek yeme fırsatı bulamamıştım. üniversiteyi de istanbul üniversitesi'nde okuyunca artık gidip bir fasulye yemek şart olmuştu. birinci sınıfta bir gün fasulyecilerin önündeki hanutçulardan biri baya uygun fiyatlı bir menü önerince oturmuş bulunduk. açıkcası herhangi bir farklılık göremedim fasulyenin tadında. eve gidip babamla konuştuğumda oradaki gerçek fasulyecinin benim küçükken kalabalığı görüp şaşırdığım süleymaniye camii'nin üniversite duvarına yakın tarafındaki ilk dükkan olduğunu söyledi. ikinci sınıfta yeniden bu sefer gerçek fasulyecide yemeğimizi yedik. fasulyeler tane tane ve pilav sıcak gelmişti. oradaki diğer fasulyecilere göre çok daha lezzetliydi. fiyatı da ona göre biraz tuzluydu. o zaman kaliteli kuru fasulyenin ne olduğunu anlamıştım. gel zaman git zaman, 2020'nin son aylarında ben üniversiteden 1 senedir mezun olmuş bir birey olarak mısır çarşısı'ndaki işimi hallettikten sonra yolumu oraya düşürdüm. hem kuru yiyip hem de amcamların dükkanına uğrayacaktım. siparişimi verdim. 1 tabak kuru fasulye 1 tabak pilav ortaya çok az turşu ve ayrana 42 lira ödeme yaptım. arkadaşım da benimle aynı yemekleri tercih etti. turşumuz ortaktı. gelen fasulye taneleri yemeğin suyunda erimiş, pilav bir avuç kadar ve soğuktu. turşu bakkalda satılan yastık şeklinde ince plastik ambalaj içindeki turşulardan daha lezzetsizdi. muhtemelen artık ne fasulyeleri memleketten özel getirtiyorlar ne de diğer yan ürünleri. tamamen toptan bakliyatçıdan çuval çuval malı alıp sonrasında işten anlamayan birine yaptırılan yemeklerle dükkan işletiyorlar. o gün yemeği yiyip kalktıktan sonra keşke 2 dükkan yandaki çakma süleymaniye kuru fasulyecilerini tercih etseydim dedim kendi kendime. üniversite hayatım boyunca sürekli oralardaki kafelerde, lokantalarda bulunduğum için bahsi geçen mekanı objektif olarak değerlendirdiğimi düşünüyorum.
  • şu an burada kuru fasulye yiyorum. menü yok garsonlar ilgisiz,
    kuru 12 lira pilav 8 lira
    pilav çok sıradan kuru fasulye güzel ama öyle muhteşem değil sadece güzel işte...
  • yıllar içinde lezzeti yitip gitmiş. pahalı, ucuz demeyeceğim; lezzetli olsaydı değecek bir para. ama lezzetli değil maalesef. tanım: artık gidilmemesi gereken bir yemekci.
  • zamanında arkadaşımla iddialaşmamız sonucunda 6 tabak kurufasulye yiyip sahibini şoka soktuğum mekan.

not: 5 tabaktan sonrası için para almadı.
  • iş yerindekiler iftar için çağırdı. çok meşhurmuş geldim. aşırı aşırı aşırı sıradan bir kurufasülyesi var. annemin yaptığı on basar buna. düşün normal ev hanımı, kurufasülye uzmanı değl.
hesabın var mı? giriş yap