• yugoslav göçmenlerinin bayram sabahı namazdan sonra yaptıkları, kahvaltılık yerine bayrama özel yapılan yemeklerin yendiği kahvaltı.

(bkz: büryan)
  • genelkurmayın türkçeyi kullanmaya teşvik amaçlı çalışmalarında, brunch kelimesinin karşılığı olarak önerdiği sözcük.
  • dolmabahçe sarayı'nda olanı 1856'da, sultan abdülmecit tarafından yaptırılmış. 90'lı yılların ortalarına kadar saray'ın girişinden ayrı bir girişi vardı - daha beşiktaş'a yakın. kapıdan girince, kuş bahçesine çıkmadan önce, duvarlarında çok sayıda kuş tablolarının olduğu büyük bir koridordan geçilirdi. sonra istanbul'un ortasında, duvarların arkasında, yüksek ağaçları, cins cins kuşları - ki bunları sevmezdim/kümese kapatılmış - ortasında bir havuzu ve oturulucak yerleri olan, güzel ve sukünet içindeki kuş bahçesi'ne çıkılırdı. çok kişi tarafından bilinmezdi, özellikle hafta arası bir iki akademili öğrenci resim yapıyo olurdu - şövalelerinin, tuallerinin karşısında; bi de kendini bilirim - oturup kitap okurdum uzun uzun. mevsimine göre düşen yapraklara ya da yeni çiçeklenen ağaçlara, havuza, kuğulara bakardım. çok yerimde hissederdim kendimi; istanbul'da olmaktan çok mutlu olurdum. o zamanlar.
  • hayvan (mındar hayvan) kuşlukta, kara mal (sığır) öğlen uyur. her ikisi de dört ayak üstünde uyuyabilen cinslerdir

aşk ve sevgi özde uçmaktır. sonunda düşülüyor (aşk) veya iniliyor (sevgi) diye uçmamaya kalkışmak yaşama ihanet ve andavallılık. kuşlar uçmanın sahibiyken bile düşüyor, iniyor er geç. uçmanın anlamsızlığı kuşluğun ruhuna aykırı.

(bkz: karaova düğünü/@ibisile)
    (bkz: kuşluk vakti)
    (bkz: kuşluk namazı)
    (bkz: ona küfretti)
  • günün sabah ile öğlen arasında kalan vakti.
  • (bkz: kuşluk vakti)
  • kuslarin beslendigi, bakiminin yapildigi mekan. dolmabahce sarayinin bahcesinde guzel bir tanesi mevcut. osmanlinin kuslara verdigi onemi gosteriyor.
  • arkeolojik kazılarda, sabah kahvaltısı ile öğle yemeği arasındaki vakitte, genellikle sabah saat 10 civarı yapılan kahvaltı türü yeme aktivitesi.
    çoğunlukla sabah gün doğumunda iş başı yapıldığından, mide o saatlerde yabancı maddeyi pek kabul etmek istemez. bu nedenle sabah kahvaltıları sıkıntılı olur. o sebeple kuşluk, bir an önce gelmesi beklenen günün en kıymetli vaktidir.
hesabın var mı? giriş yap