• henüz silinmedi ancak bunun için kanun teklifi verilmesi bile adaletsizliktir.

kyk kredisi kullanan herkes bunun geri ödeyeceğini biliyordu. krediyi al al her ay ye, sonra borçlar silinsin.

yahu ben o kadar borcumu aylarca geri ödedim daha sonra alanlar neden ödemeyecek? tek hatam bir kaç sene önce mi üniversite kazanmaktı?

madem kyk borçları silinecek, daha önce borcunu ödemiş olanlara da paraları geri verilsin.

unutmayın, devletin adaleti merhametinden önce gelmelidir.
  • adaletin eşitlikten önce geldiğini düşünerek, herkesin kyk kredisini silerlerse, ödeyenlere adaletsizlik olacağı için herkesin değil sadece;

ödeyecek durumu bir türlü olmamış,
    zaman geçmesine rağmen ödeyememiş ve üstüne faiz binmiş kişilerin
    ve
    asgari ücretle çalışan kişilerin borcunun silinmesi daha adil gibi.
  • ödeyen arkadaşlar bir bardak soğuk su içebilirler. devletin kimseye parasını geri ödediği görülmüş iş mi allasen.

edit. imla
  • 3 kuruş maaş alıyor ve bu geliri gizleyemiyor diye "sabit gelir" sahibi devlet memuru babasından dolayı geri ödemeli kredi verilen borç batağındaki zavallı eski öğrencinin;
    babası esnaf olan ve gelir vergisi ödememek için kayıtlı gelir göstermediğinden "parası yok bunun" zannedilerek geri ödemesiz burs verilen ve okuldan sonra da babasının dükkanında para basan eski öğrenciye karşı uğradığı adaletsizlikten daha büyük değildir.

not: entry de geçen "esnaf" bir genelleme değildir.

edit:imla

edit: genelleme değil dedik ama anlamamışlar, ne çok düşmanı var bu memurların :d
  • o kadar şirketin, kulübün vs'lerin borcu silinirken kyk borçlarının da silinmesi adaletsizlik olmaz. verilen haktan yararlanmak olur sadece.

ödeyenler ödemişsiniz işte, kurtulmuşsunuz daha neyin tantanasını yapıyorsunuz.
  • bence de silinsin
  • büyük ihtimalle kabul edilmeyecek ama bir de şöyle düşünün ben elektrik-elektronik mühendisliği mezunuyum 2 ay sonra ve piyasada iş yok bundan 1 2 sene önce mezun olan herkes girip iş bulmuşken biz 1 2 sene belki iş arayacağız bizim o parayı öderken çıkacak para 1 senelik maaş
  • burada geri ödediği para yüzünden içi hınç dolanlar var ya, hah işte onlar okul da okusalar, acun kadar zengin de olsalar, 44 tane üniversite de bitirseler, 1 milyar takipçileri de olsa, dünyayı da gezseler, marsa da gitseler, hiçbir şey olmayacak onlardan, yok olup gidecekler hırslarıyla.

düşünsene önceden 30 ay askerlik görevi yapmış bir amca geliyor ve burada artistlik yapan bütün genç erkeklere saydırıyor, hakkını helal etmiyor, beddua ediyor, küfür ediyor, "ben enayi miydim de 30 ay askerlik yaptım lan, niye silindi bu askerlik, niye 12 ay?" diyerek ortalığı yıkıyor !

iyi insan olmak zordur. iyi insanlar, sadece lafta "ayyy yurtdışı ne güzel yea, avrupa ne iyi yeaa, imkanlar ne iyi yeaa" demezler, kendi ülkelerinde de binbir çileden haksızlıktan biri bile ortadan kalksa sevinmeleri gerekir, "gençlere zaten böyle borçlar yazmak haksızlıktı, en azından haksızlıklardan sadece biri ortadan kalkmış oldu, ne güzel, en azından bazıları yok yere para ödemekten kurtuldu" demeleri gerekir.

gelelim işin, "ben enayi miydim de ödedim lan" kısmına... hayır dostum, enayi değilsin, aynı 30 ay, 24 ay, 18 ay askerlik yapmış adam gibisin. onlar enayi miydi? değillerdi. o dönem öyleymiş öyle yaptılar. önceden aylarca yolculuk yapan adamlar enayi miydi de uçağa binmediler? değillerdi. uçak yoktu çünkü henüz. eğer sen bu kafada düşünmeye devam edersen, bu şu demek: sen şu an her konuda enayilik ediyorsun. çünkü sonraki kuşaklar birçok konuda seni sollayacaklar. artık gelecekte de,"ben enayi miydim lan uçakla 4 saat yol gidiyordum, siz ne güzel ışınlanıyorsunuz" der tepinirsin.

sana gerçek enayiliği söyleyeyim: gerçek enayilik şu: allah'ın seni yaratıp, senden iyi biri olmanı istemesi karşılığında, sen, kendini tamamen dünyalık görerek, tamamen kendinden kaybediyorsun. böyle basit vakalarla kişiliğinin kötülüğünü açığa çıkarıyorsun, haberin yok. sonra da bu kötü karakterin cezasını çekeceksin işte. yazık olacak sana. sen sinirden parmaklarını ısırırken, allah da, iyi kullara vermeye devam edecek*
  • adaletsizlik olmayandır. şöyle bir bakış açısını olumlu buluyorum. çok zor şartlar altında öğrenimimi tamamlamış olmama rağmen krediyi ödeyebildim. benim için şartlar iyi gelişti. ancak şuan üniversite mezunlarının iş bulamama sorunu devletin de kendi sorunlarından biri. belki de insanlar ödemiyor değil ödeyemiyordur. bu ekonomik krizin sorumlusu devlet kendi payına düşeni yapmamalı mı? ödeyebilen kesim ülke ekonomisi iyiyken dünya piyasasında para bolluğu yaşanırken işsizlik bu kadar yüksek değilken ödediler. bilerek isteyerek ödemeyen var mı bilmiyorum ama onlara inat olsun diye diğer herkese zulüm yapmak bana hiç de mantıklı gelmiyor.
  • gss prim borcu gibi gençlerin, özellikle genç işsizlerin sırtına yüklenmiş devlet adına utanç verici bir haksızlık varken kyk borcunun silinmesi çok net olarak ayıptır.
hesabın var mı? giriş yap