• üniversite 4 yıl 7 arkadaşız aralarında tek çalışmak zorunda olan bendim 2 si başvurmadı. 4une burs çıktı. bana kredi. nedeni babama ait bir evimiz var diye. herkese bir yerden para geliyordu. devlet yurdunda kalıyorsun ikinci ogretimdim. harç yurt onları hep krediyle ödedim. kredinin yarisi kadar aldığım parayla da geçindim. derslerim hep iyiydi. sonra ilk yıl çalışamadım için kpss kazanamadım (sınıf ogretmenligi) ikinci yıl 4+4 +4 ciki alım olmadı derken benim onu odeyevlbilecegim düzenli bir işim hiç olmadı özel okullar branş olursan carla diğer türlü yol parasini bile çıkarmıyor verdikleri. ben bu aldigim diplomayı kullanamiyorum ki nasıl ödeme yapayım. atansam asgari ucret ten kalan kısmıyla ödemelerini hemen kapatır im ama yok. iş yok imkan yok sürünerek bitirdiğim okulun getirisi yok bana bıraktığı 10000 tl var nasıl ödeyeyim. diyen birinin gercek olsa havalara uçacağı bir durumdur.
  • kyk başlığı da bedelli başlığı gibi. yazılanların bir çoğu yazarların bencil yorumları. zaten sözlüğün hali de ortada. oy verirken iq testi isteyenleri yazar alımlarında da bu testi istemeye çağırıyorum.

her nasıl her doğan er kişisi yirmi yaşında askere gideceğini biliyorsa bu kyk kredisini alan herkes de mezuniyetinden iki yıl sonra ödemesi gerektiğini biliyor. burada askerlik hiç yokmuş gibi davranan sana, hayatını ona göre planlayan biri gelip de "sike sike yapacaksın" dediğinde, "yine geldi tipini siktiğim" demek kusura bakma ikiyüzlülük.
    kyk borcu da öyle. adam almış kredisini iki yıl sonra da ödemesi gerektiği gibi ödemiş. yok gibi davranmamış, olması gerektiği gibi dürüst davranmış. sen gününü gün et, hayatını planlama, gerekeni yapan vatandaşı da "hazımsızlıkla" suçla. kusura bakma senin yaptığın da ikiyüzlülük.
    zaten dürüst vatandaş olmak son zamanlarda yiyiden iyiye itibarsızlaştırılıyor. herkes çomar olmaya zorlanıyor.

bedelli başlığına da yazdım. aranması gereken öncelikli şey adalet. üniversitede ben de kyk kredisi aldım ve etrafımdaki burs alanların neredeyse hepsinin durumu benimkinden iyiydi. benim örneklemim dar ama burada bir adaletsizlik olduğu aşikar. burada bir takım önerilerim var.

-burs olayını kaldır. durumu kötü olanlar elbette var. okulunu doğru düzgün okuyup, vakti gelince de alnının akıyla ödesin. burada sosyal devlet olayı da önemli tabi. sonuçta ben siyasetçi değilim. düşünülür adaletli bir yol bulunur. yeter ki adalet aransın.

-kredi olayını kaldır. ya herkese burs ver ya da kimseye verme. amerikada öğrenciler kredi çekip okuyor. japonyada öğrenciler kendileri çalışarak okul giderlerini karşılıyorlar. sorun şu ki biz ne amerikayız ne de japonya. burada da adaletli bir yol bulunacağına eminim.

-bursu başarıya göre ver. atıyorum..

-gibi gibi...

amacım adalet aramak. tek özelliği birilerini tanımak olanların burs alıp garibanların krediyi sike sike ödemesine tepki göstermek.

bencil olursak hepimiz bir şeyleri sike sike ödeyeceğiz. kimileri bedel kimileri kredi ödeyecek.

bunu artık anlamalıyız.
  • o değil de ödeyenlere ne olacak?
    tamam silinsin eyvallah ama kul hakkı falan diye bişi vardı hani?
  • benim ödediklerimi iade edecekler ise helali hoş olsun, silsinler.
  • sorduğunuzda hak hukuk adalet yok bu ülkede diyen kesim, konu devletten aldığı borca af gelince olması gerekendir diyebiliyor.

bu ülkede herkes, istisnaları dışarıda tutuyorum, adalet terazisi kendi tarafını gösterdiği ölçüde adil ne yazık ki. dönüp bakıyorsunuz ülkenin başında kimler var diye, bizden birileri tabi. ama böyle çıkınca da şaşırıyoruz neden çünkü ikiyüzlüyüz de ondan.
  • kyk borcumu zorlanarak ödedim ve evet insanların bu borcunun silinmesini ve üniversitedeki öğrencilere ilk 4 yıl için bu paranın karşılıksız verilmesini istiyorum.
    ben ödedim herkes ödesin manyaklığını da hiç anlamıyorum. şuna ettiğiniz muhalefetin çeyreğini hükümete yakın dolar milyarderi insanların vergi borcunun silinmesine etmediniz.
  • hiç inanmıyordum ama şaka maka yapılacak gibi güzel olur.adalet kisvesi altında karşı çıkmayın mertçe şunu deyin biz yoklukta eşitlik istiyoruz biz mağdur olduk herkes olsun istiyoruz deyin zira üniversite okuyan öğrencilere her ay belli bir miktar burs verilmelidir hele türkiye gibi insanların çoğunun yoksul olduğu bu ülkede.
    bu uygulama sadece tek şekilde yanlış olur (maalesef de türkiye gibi akıl dışı yönetilen ülkede öyle olur).şu an borçlu olanlara seçim rüşveti dağıtıp daha sonra gelenlere burs değil kredi verilirse,doğrusu benden sonra isteyen bütün üniversite öğrencilerine devletin burs vermesi.beni yoklukta birlikçi,ilerleme felç eden insanlardan ayıran bu şunu söyleyin o kadar zor değil.
  • zamanında alıp eşek gibi ödeyen ya da nasıl öderim sonra diyip hiç alamayanlara haksızlık olacaktır.

yerken iyiydi. sike sike ödeyin şimdi.

edit: 10 bin liraya oyunu vermeyi bekleyenler yarın çıkar götünü de verir.

edit2: faizlerinin silinmesini isteyene lafımız yok. lafım borcun tamamının silineceğini hayal eden beleşçilere.
  • bu faiz olayını kaldırsalar yeter bunuda razıyım
  • halihazirda yaklaşık yarısını ödemiş olduğum borcun kalanı ne olacak diye merak ettirmiştir. bilgisi olanın klavyesine kuvvet.
hesabın var mı? giriş yap