• artan fiyatlara karşı gelen yeterli ama yetersiz bir zam. krediyi alırken bunu her yıl artacağını, arttığında da borcumun artacağını bilen birisi olarak bu artıştan memnunum. elbette genel miktar olarak bu para çok az, bir miktarı şartlı hibe olmak üzere en az 600 tl olsa daha güzel olurdu ama şuan için 330 tl'den 400 tl olması iyi bir şey.
  • üniversite çağında çocuğu, yakını, akrabası olmayan, bu işlere uzak seçmenin afiyetle yiyeceği zoka.

burs (geri ödemesiz) ve kredi (geri ödemeli) aynı meblağda veriliyor, ama kredi neredeyse her başvurana verilirken, burs tek tük öğrenciye veriliyor. yani, 2002 yılından bu yana üniversitedeyim, şu ana kadar burs alan sadece 1 -bir- kişi gördüm. bir de başbakanlık bursu diye bir şey vardı, çiftçi anne babanın yoksul çocuğuna değil, çalışan-varsıl anne-baba çocuğuna çıktığına tanık oldum.

kredi aldıysanız ve öğrenim süreniz boyunca hükumete aykırı düşündüğünüz için öldürülmediyseniz, anneniz meydanlarda yuhalanmadıysa, arkanızdan karalama kampanyası başlatılmadıysa; yani hayattaysanız, mezun olduktan sonra, bir işe girip girmediğinize bakılmaksızın, geri ödeyeceksiniz. söke söke geri alacaklar (ö'leri "i" yapabilirsiniz burada).

açıklamayı yapan şark kurnazının maksadı, hükumetin üniversite öğrencilerine burs sağladığı algısını yaratmak. dediğim gibi bu kelime oyunlarına, tevriye sanatlarına inanan seçmen çok.
  • bunu seçim vaadi gibi anlatıyor ve bursun ne olduğunu bilmeyen insanlar çığırıyor atıp tutuyor. burs başbakanlık bursudur. ailevi , engel , terör , durum yetersizliği gibi sorunlarda kişiye verilen geri ödemesiz burstur. her ocak ayında enflasyona göre zaten belli bir miktar zam gelir. bu sene zaten siz olsanızda olmasanızda en az 380 olacak o . artis artis çıkıp 400 yapacağız demenin bir mantığı yok. zaten ocak zammı alacağız. işte bursun ne olduğunu bilmeyen insanlar sonra diyecek oho bursları 400 yaptılar. arkadaşım onların yaptığı veya yapacağı bir şey değil zam zaten gelecek !
  • bedavaya mi veriyorlar demiş biri sana kalmış bedava almasını biliyorsan çok da güzel veriyorlar hem de 3 kat fazlasını zamanında aldık yedik vatan sağolsun.
  • devletin kendini banka sanmasıdır. 330 tl olan burs ve kredileri 400 tl yapmak hiç bir şey ifade etmez. şöyle ki 400tl kredi verip, onları faizi ile alan devlet, aradaki maddi farkı gayet de burs olarak verebilir.

asıl önemli olan bursları kaç kişinin aldığı ve gerçekten hangilerinin ihtiyacı olduğudur.
  • yüksek lisans için kaç oldu acep ?

o değilde daha lisanstan 15 bin tl borç var.

alması "hojdur" ama öderken "banena" denilmeyen kredidir.
  • burslarin yükselmesine muhalefet olan mallari gözler önüne seren eylem. demek ki baska bir parti gelip bursları 200 lira yapacagiz dese sevinecek bir güruh var ülkede.
  • iyi bir gelişmedir.eskiden burs ve kredi birlikte alinabiliyordu şu an sadece birini alabiliyorsunuz ancak karşılıksız burs gerçekten hak edene verilmiyor mezun olduktan sonra zor iş buluyoruz ya da zor ataniyoruz aldığımız maaştan 3 ayda bir katki kredisi ile birlikte 600 lira ödemek de zor oluyor velhasıl öğrenciye kredi değil karşılıksız burs verin
  • kesin erdoğan'ın bi tanıdığı üniversiteye başlıyor. -ey davudoğlu 400ü ver bu iş huzur içinde çözülsün -
  • tanim: universite ogrencisi olan kardesimin agzini kulaklarina vardiran haber.
    soru: simdi bu kredi isine neden herkes bu kadar ifrit oluyor anlamakta zorlaniyorum. adi ustunde kredi, elbette geri odemesi olacak. geri odeme kosullari cok insafsizca olsa anlayacagim ama oyle de degil. ben tek bir yil aldim bu naneyi. 260 tl idi o zaman. geri odemesi 262,2 tl. gayet iyi bence. e kuzenimin basina da soylebir sey geldi. geri odemenin baslayacagi zaman issizdi, daha dogrusu okulu yeni bitmisti. gitti basvurdu bir belgeler bir seyler goturdu, 1 yil otelediler odeme baslangicini. e boyle bir kolaylik da sagliyorlar.
    yanlis anlasilmasin amacim devlet saksakciligi yapmak degil, atladigim bir nokta mi var onu merak ediyorum. niye insanlar bu kadar rahatsiz bu kredi geri odemelerinden?
hesabın var mı? giriş yap