• bu şarkı bana çok şey öğretti.

az evvel radyoda denk geldi yine bu şarkı. ilk kez dinlememin üzerinden 12 sene geçmiş... ilk aşklarım, ilk hayal kırıklıklarım.. demek isterdim ama diyemiyorum. bak ne diyebiliyorum;

hazırlık sınıfındayım. sene 99. müzikten hazetmeyen bir davarım. kaç sene geçti, davarlık baki kaldı ama en azından artık bir müzik dinleyen davarım. öhm. bir vidyo sipiking dersi var, bir türlü sevememişim. videolar izleniyor, sorular cevaplanıyor, hep bir aksiyon. zaten bir sürü badire atlattım o derste. köpekbalığı fobisi olan adamım, cavs serisini izledik amına koyim, o kadar söyleyeyim. dönem başından itibaren 2 hafta geçmemiş ki sınıfta bir fil in dı bılenks çılgınlığıdır gidiyor. hocanın da iyi niyetiyle verdiği gazı alan sınıf arkadaşlarımdan kimi gidiyor sevdiği bir filmi getiriyor, kimi kaset getiriyor sevdiği şarkıyı dinletiyor. izletiyor, dinletiyor, fil in dı bilenks. hatta friends'i ilk kez bu vesileyle seyretmiştim. friends demişken, chandler bing dizi tarihinin en süper ikinci karakteri bence. birincisi rıza baba. ya da nuri babacuğum. henüz karar vermedim. öhm.

günlerden bir gün uğur diye bir arkadaşım bir kaset getirmiş. kaset dedim de bir parantez açayım. yeni nesil bilmez, ne badireler atlattık amına koyim şarkı türkü dinleyeceğiz diye. bir yerde şarkı duydun ya bi tane, adını öğrendin öğrendin, öğrenmedin sikseler bulamıyorsun. ne doğru düzgün internet var, ne cd, mp3 var, ne bilen, dinleyen var. bi bok yok amına koyim. ha bir de herkesin ağzında bir 'ben de metallica dinliyorum abi. evet, anforgiven çok güzel parça abi' geyiği, sürekli aynı playlistler çektiriliyor dinleniyor filan. neyse, uğur getirdi kasedi, şarkının adını söyledi hocaya, hoca 'ooaaaaww çok severim' dedi. taktı kasetçalara kaseti. buraya kadar normal prosedür.

bundan sonraki 2 dakikayı anlatmam güç. o kadar hoş, o kadar naif bir ezgi ki dinlediğimiz şey, aklım gitti. melodi, sözler, sonradan adının cat stevens olduğunu öğreneceğim kamilin sesi, her şey muhteşem. olmayacak şey olmuş, tüm zarlar 6 gelmiş. şarkı biterken beşiktaş tribünü tadı da yakalanmış bu arada 'lalalala laa la la la laaa, this rose will never die, this rose will never die' şeklinde. herkes mi biliyor amına koyim şarkıyı. cehaletimi sevsinler. şarkı bitti, büyük bir hevesle şarkı sözleri çıkarıldı sınıfça. sonra ders bitti. gittim uğur'un yanına;

-uğur lan ne bu şarkının adı?
    +leydi darbanvil abi, çok güzel parça* abi.
    -versene kasedi bana, çekeyim ben de. çok sevdim şarkıyı.
    +yææ abii, abimin kasedi, kimseye verme getir dedi. yoksa aybediyorsun.
    -ya olm yemeyeceğiz ya kasedini, ver, yarın geri getireyim.
    +abim demese al götür abi ama veremem.
    -peki abi, canın sağolsun.

vermedi kasedi göt. öhm. ben uğur'la başka bir şey konuşurken bir kız geldi;

-uğuuur, şarkı çok güzeeeell.
    +di miiiiğ? bence de çok tatlııı.*
    -yaaaa, bana versene kasedi, çektireyim, yarın getiririm.
    +:))) tabii ayşenur, al. yarın getirirsin.

uğur kasedi ayşenur'a verdi. ben sik gibi kaldım. gitti kız;

-hani abin kızıyordu amcık ağızlı?
    +eheh. ayşenur'da kafam kadar meme var olm. sende olsa sen de al.

işte o gün farkettim ki meme arkadaşınla arana girebilecek bi şeydi. meme önemli bi şeydi. meme tehlikeli bi şeydi. bunu bana cat stevens öğretmişti.

ne diyorum yani? ne oldu yarramın kurma kulu uğur, sanki bulamadım şarkıyı.
  • my lady d'arbanville, why do you sleep so still?
    i'll wake you tomorrow
    and you will be my fill, yes, you will be my fill.

my lady d'arbanville why does it grieve me so?
    but your heart seems so silent.
    why do you breathe so low, why do you breathe so low,

my lady d'arbanville why do you sleep so still?
    i'll wake you tomorrow

my lady d'arbanville, you look so cold tonight.
    your lips feel like winter,
    your skin has turned to white, your skin has turned to white.

my lady d'arbanville, why do you sleep so still?
    i'll wake you tomorrow

la la la la la....

my lady d'arbanville why does it grieve me so?
    but your heart seems so silent.
    why do you breathe so low, why do you breathe so low,

i loved you my lady, though in your grave you lie,
    i'll always be with you
    this rose will never die, this rose will never die.

i loved you my lady, though in your grave you lie,
    i'll always be with you
    this rose will never die, this rose will never die.
  • yıllarca my lady al bundy olarak söylediğim şarkıdır öyle değilmiş ama keşke olsa
  • $arkida her zaman "my lady darbanville" diye gecer. cat stevens her zaman "- yengeniz olur!" imaji vermi$tir. "- akilli olun..." demi$tir.
  • kişilerin mutluluk verici bulduğunu öğrenerek dumur denizlerine yelken açtığım şarkıdır.. metafor da olsa ölen sevgiliye yazılmış olduğunu anlamak için alim olmak gerekmiyor sanırım..

- meali takriben şöyledir;

leydim, bu gece ne kadar soğuk görünüyorsun,
    dudakların kışları anımsatıyor bana,
    cildin neden bembeyaz, cildin neden bembeyaz?

sevgilim kalbin ne kadar yavaş atıyor, neden solukların bukadar usulca
    hep seninle olacağım, bu gül hiç solmayacak..
    seni hep sevdim leydim, mezarında yatsan da..
  • durduk yere yıllaar yıllar öncesine alıp götürmüş mükemmel şarkı.

sanki evimde, odamda değilim gibi şu an, yıllar önce kaldığım yurtta, penceredeyim ve yağan karı seyrediyorum yine. birazdan playlistimde wild world ve ardından da have you ever really loved a woman çalacak gibi..

zaman kavramımı yitirdim, mekan kavramımı da...
  • cat stevens'in, albanville yoresinden olen sevgilisine ithafen yazdigi tahmin edilen parcasi.
  • dalida'nın coverını yaptığı için cat stevens'tan özür dilemesi gereken şarkı. yani, bu kadar güzel coverladığı için.
  • şarkı hakkındaki efsaneler bir yana şarkının gerçek hikayesi için patti d'arbanville kendisi hakkında yazılan bu şarkıya bir röportajında şöyle demiştir:
    - steven, lady d'arbanville şarkısını ben new york'a gitmek için ayrıldığımda yazdı. bir aylığına ayrılmıştım, bu dünyanın sonu değildir, değil mi? fakat o bütün bu şarkıyı yazdı: "lady d'arbanville, neden bu kadar hareketsiz uyuyorsun?" bu benim ölümümle alakalı! yani ben new york'tayken onun için sanki bir tabutta uzanıyordum. şarkıyı yazdı çünkü beni kaybetmişti, çünkü bunalımdaydı. oldukça üzücü bir şarkı...
  • nerden estiyse gece vakit, oyle bir versiyonuna rastladim ki, uykuma engel olmaktadir an itibariyle

http://www.youtube.com/watch?v=9ik1pxav-cm
hesabın var mı? giriş yap