• kendi uktemi dolduracağım ama bunun ne olduğunu öğrendim, paylaşayım istedim.

efendim eğer buradan bir mail alırsanız bilin ki bir nevi scam. ama akademik scam, yani gelin tezinizi yayınlayalım deyip para istiyorlarmış. inanmayın, ben de gaza gelmiştim, ama sağolsun google gerçeği suratıma tokat gibi çarptı. bir nevi çakma yayınevi

edit: denildiği gibi bu tip kanalları kullanarak sakın tezinizi bastırmayın. cvde pubs kısmında görünce, elemek için iyi bir kriter oluyor, yani elime böyle cvler geçti, anında çizdim. yapmayın, zamanınıza, paranıza yazık. akademik ortamlarda hiçbir prestiji yoktur bilakis uyanıklık ettiğinizden dolayı vasıfsız olduğunuz anlaşılır. bir tane adam gibi impactli yayın göster, o seni yeterince anlatır. sonuç olarak scamdır, vesvesedir, düzgün adamın yapacağı iş değildir.
  • akademik tez çalışmalarınızın kitap olarak yayınlanabileceğine kanaat getirmeleri halinde tezinizi ücretsiz olarak kitap haline getirip kitabın bir kopyasını da size ücretsiz olarak gönderen alman yayınevi. tez çalışmanız kitap haline geldikten sonra amazon dahil çeşitli kanallar vasıtası ile satışa sunuluyor. satıştan da küçük bir payı yıl sonunda size gönderiyor. ücret istedikleri tek nokta, basıma gönderilmiş metin üzerinde değişiklik yapmak isterseniz masraf olarak belirli bir ücret alıyorlar.
  • bendenize de master tezinizi cok begendik yayinlayalim mesaji gonderen yayinevi. su ana kadar bir yanlislari olmadi.
  • türkiye üzerine de akademik tez ve kitaplar yayınlayan almanya merkezli bir yayınevi. yalnız kitap yayınlatanlar paralarını almakta zorluk çekiyorlarmış. web sitesi için; http://www.lap-publishing.com/
  • bu yayınevinden tezini yayınlamış arkadaşlarınız varsa onları kıskanmadan önce bu tip kitapların hiç de saygın bir yayın yolu olmadığını biliniz. fotokopicide ciltlettirmekten hiçbir fazlası olmayan bu yolla tezinizin değerini düşürmeyin. bir hata yapıp yayınlatmışsanız da cv'nize yazmayın bari. alternatifi için (bkz: vdm publishing). bu tip yayınlarla hava atanların başına ne geldiğini görmek için (bkz: kont).
  • vdm publishing'in ta kendisidir. sadece baska isim altinda is goruyor. scam degil. tezinizi kitap yapalim yayinliyalim diyorlar. cok sevinmeye gerek yok zira hakemli bir yayin degil. amazon'da adiniz cikiyor yazar olarak tek avantaji bu. ama kitabim basildi ben buyuk akademisyenim derseniz sacmalik olur. asagida linkini verdigim forumlarda tartismilar ne halt oldugunu.

http://wiredcampus.chronicle.com/…php?topic=79491.0
    http://jobs.chronicle.com/…/index.php?topic=61017.0

edit: bu konuyla ilgili onemli bir nokta da su: eger tezinizi kitap olarak bastirirsaniz lambert tezinizin %80'ine kadarini akademik makale olarak yayinlamaniza izin veriyor. burada bir sorun yokmus gibi gorunse de bircok dergi (hatta bildiklerimin tamami) makalenizi yayinlatmak istediginizde sizden bu makaleyi baska bir yerde yayinlamamis oldugunuza dair guvence istiyor ("agreement" veriyorlar siz de "agree" diyorsunuz). bunun anlami su ki eger tezinizi kitap halinde bastirirsaniz yayinlanmis sayiliyor ve sonra tezden makale cikarmaniz yayinevi icin problem olmasa da degiler icin gayet de problem oluyor. e lambert'ten yayinlattiginiz kitap hic kimsenin de seyinde olmadigi icin senelerinizi verdiginiz teziniz yayin haline gelmeden heba olabiliyor. anladigim kadariyla bu lambert'ten basilmis kitabi cv'nize koymak zarariniza bile olabiliyormus (is basvurusu vs. sirasinda). dolayisiyla eger ki tezinizden makale cikarabileceginize inaniyorsaniz, boyle beles bir firsat cok cekici olsa bile bulasmayin diyorum. zira "ben oyle yaptim" (ace camasir suyu reklaminin sonunda da boyle diyordu bi 15 sene once. beyin ne pis bi copluk ya)
  • tezim olmayan bir bildiri metni için bana mail atan ve tezinize ulaştık basmak istiyoruz diyen yayınevi.
  • 10 nisan'da ica 2015 kapsamında lodz üniversitesi'nde yapacağım sunum öncesi kendilerinden ben de bir mail aldım ve makalemi basmak istiyorlar.. daha evvel saarbrücken'den kitap vs. bastıran bir kaç hocama sorup kendilerinden fikir alacağım.. açıkcası maili alınca bir heyecan sarmadı değil.. parasını sikiyim, bassınlar yeter.. doçentlik dosyama koyar keyfime bakarım en nihayetinde..

edit: daha evvel bu dayılarla iletişime geçmiş, kitap makale vs yayınlatmış arkadaşlar yeşillendirirse çok sevinirim..
  • bildiri çalışmamı kitap olarak basma teklifiyle mail atan yayınevi.
  • dear ........,

are you the author of work entitled « ............. »?
    ıt was apparently written at the .......... üniversitesi in 2014.

ı’m amanda lewis from the editorial team of lambert academic publishing.

ı believe this particular topic could be of interest to a wider audience and we would be glad to consider publishing it. we would be especially interested in publishing a complete academic work of yours (a thesis, a dissertation or a monograph) as a printed book. our services are free of charge for authors.

.........., would you agree to receive more information in an electronic brochure?

thank you in advance.
hesabın var mı? giriş yap