• kendi uktemi dolduracağım ama bunun ne olduğunu öğrendim, paylaşayım istedim.

efendim eğer buradan bir mail alırsanız bilin ki bir nevi scam. ama akademik scam, yani gelin tezinizi yayınlayalım deyip para istiyorlarmış. inanmayın, ben de gaza gelmiştim, ama sağolsun google gerçeği suratıma tokat gibi çarptı. bir nevi çakma yayınevi

edit: denildiği gibi bu tip kanalları kullanarak sakın tezinizi bastırmayın. cvde pubs kısmında görünce, elemek için iyi bir kriter oluyor, yani elime böyle cvler geçti, anında çizdim. yapmayın, zamanınıza, paranıza yazık. akademik ortamlarda hiçbir prestiji yoktur bilakis uyanıklık ettiğinizden dolayı vasıfsız olduğunuz anlaşılır. bir tane adam gibi impactli yayın göster, o seni yeterince anlatır. sonuç olarak scamdır, vesvesedir, düzgün adamın yapacağı iş değildir.
  • vdm publishing'in ta kendisidir. sadece baska isim altinda is goruyor. scam degil. tezinizi kitap yapalim yayinliyalim diyorlar. cok sevinmeye gerek yok zira hakemli bir yayin degil. amazon'da adiniz cikiyor yazar olarak tek avantaji bu. ama kitabim basildi ben buyuk akademisyenim derseniz sacmalik olur. asagida linkini verdigim forumlarda tartismilar ne halt oldugunu.

http://wiredcampus.chronicle.com/…php?topic=79491.0
    http://jobs.chronicle.com/…/index.php?topic=61017.0

edit: bu konuyla ilgili onemli bir nokta da su: eger tezinizi kitap olarak bastirirsaniz lambert tezinizin %80'ine kadarini akademik makale olarak yayinlamaniza izin veriyor. burada bir sorun yokmus gibi gorunse de bircok dergi (hatta bildiklerimin tamami) makalenizi yayinlatmak istediginizde sizden bu makaleyi baska bir yerde yayinlamamis oldugunuza dair guvence istiyor ("agreement" veriyorlar siz de "agree" diyorsunuz). bunun anlami su ki eger tezinizi kitap halinde bastirirsaniz yayinlanmis sayiliyor ve sonra tezden makale cikarmaniz yayinevi icin problem olmasa da degiler icin gayet de problem oluyor. e lambert'ten yayinlattiginiz kitap hic kimsenin de seyinde olmadigi icin senelerinizi verdiginiz teziniz yayin haline gelmeden heba olabiliyor. anladigim kadariyla bu lambert'ten basilmis kitabi cv'nize koymak zarariniza bile olabiliyormus (is basvurusu vs. sirasinda). dolayisiyla eger ki tezinizden makale cikarabileceginize inaniyorsaniz, boyle beles bir firsat cok cekici olsa bile bulasmayin diyorum. zira "ben oyle yaptim" (ace camasir suyu reklaminin sonunda da boyle diyordu bi 15 sene once. beyin ne pis bi copluk ya)
  • bu yayınevinden tezini yayınlamış arkadaşlarınız varsa onları kıskanmadan önce bu tip kitapların hiç de saygın bir yayın yolu olmadığını biliniz. fotokopicide ciltlettirmekten hiçbir fazlası olmayan bu yolla tezinizin değerini düşürmeyin. bir hata yapıp yayınlatmışsanız da cv'nize yazmayın bari. alternatifi için (bkz: vdm publishing). bu tip yayınlarla hava atanların başına ne geldiğini görmek için (bkz: kont).
  • ben de kendilerinden mail alınca işkillenip sözlüğe baktım. gözlerim doldu lan aferin!

(bkz: eksi sözlüğün sözlük olarak işe yaradığı zamanlar)
  • türkiye üzerine de akademik tez ve kitaplar yayınlayan almanya merkezli bir yayınevi. yalnız kitap yayınlatanlar paralarını almakta zorluk çekiyorlarmış. web sitesi için; http://www.lap-publishing.com/
  • tezim olmayan bir bildiri metni için bana mail atan ve tezinize ulaştık basmak istiyoruz diyen yayınevi.
  • uluslarası yayın yapamayan kalitesiz türk akademisyeninin yeni gözdesi. parasını basanın beş para etmez osuruktan makalelerini herhangi bir editöryal süreçten geçirilmeden basan ve yazar dışında kimseye de satmayan troll yayınevi. dahası kitap için yazarlardan para alıyorlar. şöyle düşünün bir kitabın basılması için ortalama 4-5 bin euro civarında para alıyorlar ve üç beş basılı kopyayı bu danaların eline verip gönderiyorlar. yılda bu yetersizlerden 50 tane gelse iyi para, güzel para! (bkz: hesaplayan adamlar)

kitapları yine almanya merkezli morebooks.de adı altında faaliyet gösteren bir web sitesinde satıyor ama uluslararası hiç bir başka dağıtıcıda yok ve hatta öyle bir yayınevi düşünün ki kitaplarının ismini yazınca google bile bulamıyor sadece kendi sitesine bir link veriyor o kadar. başka bir deyişle o kadar boktan türk dergilerini tarayan google bile taramıyor. ve bonus adı geçen kitapların hiç birinin dijital kopyası yok!

burada yayın yapanların genelde aynı türden türk tipi akademisyenlerden oluştuğunu görebilirsiniz. hatta o kadar ki, bu kitle göğsünü gere gere reklamını yapar. (bkz: cehl-i mürekkeb)
  • iş mailimi bulmuşlar. cevap vermedim. spam'dir dedim. ikinci maili atıp "sizden cevap alamadık" dediklerinde sinirlendim.

"mailimi kimden buldunuz?" soruma cevap vermedikleri gibi bir de pişkin pişkin "fikrinizi değiştirirseniz" demişler.

1- jürisi olmayan, akademik dergi olmayan bir yayın evine neden güveneyim?
    2- neden kendimi akademik olarak rezil edeyim?
    3- neden kendi üstümden birilerinin para kazanmasına izin vereyim?
    4- roman değil bu, yüksek lisans tezi ve ben de stephen hawking değilim. özgüven patlaması yaşamadığıma ve dünyaları yaratmadığıma göre neden bastırayım tezimi?

tanım: scam içerikli yayınevi.

not: teşekkürler ekşisözlük ahalisi, bana ilk mail attıklarında kim olduklarını sayenizde öğrendiğim için.
  • beş yıl önce tezim için teklif aldığım, dün de geçenlerde sunduğum bir bildiri için teklif yazan yayınevi.
    güvenilir ve nitelikli bulmadığım için kâle almıyorum.
    tavsiye de etmiyorum.
    nitekim sağlam çalışmalar, sağlam yayıncılarda sorunsuzca basılır.
    yeter ki iyi işler yapmaya gayret gösterelim.
  • predatory olarak adlandırılan yayınevlerinden birisi daha. akademik dünyadaki arkadaşlar kesinlikle uzak durun, tenezzül etmeyin.
hesabın var mı? giriş yap