• biri uluslarası silah kaçakçısı ve aynı zamanda orta doğu'yu yöneten konseyin bir üyesi. diğeri istanbul kabadayısı.

birinin muhatap olduğu konular ırak savaşı, suriye savaşı, abd-ingiltere-israil arasındaki dengeleri gözeterek orta doğu savaşlarına silah ihraç etmek.

diğerinin muhatap olduğu konular ali, eyşan, cengiz, ezel gibi mahalle insanlarının hayatlarıyla uğraşmak.

biri sıradan bir komiser tarafından hayatı karartılırken, diğerini tanımayan emniyet müdürü olamaz. .

ramiz'in teknik olarak kıyaslanacağı kişi duran emmidir.

edit: konseyin ırak savaşı ve suriye'nin geleceğini değerlendirdiği sahneden bir kesit yüce baron mehmet karahanlı'yı da yad edelim buradan:)
  • birisi kendisini aldatan karısını asıp bir daha gönül ilişkisi yaşamamış silah kaçakçısı diğeri en yakın arkadaşının sevgilisini ayartıp en yakın arkadaşını satmış bir kabadayıdır. laz ziya ile ramiz dayı arasındaki en büyük fark para güç değil kişilikleridir.
  • bu zirvaya noktayi ben koyayim.

ramiz: arkadasinin esine yuruyen karaktersizin teki. hakkinda daha fazla cumle kurmaktan imtina ederim.

laz ziya: sansli s'in yakalandigi haberini konsey toplantisinda aldiginda ayaga firlayarak "mallarin o gemide oldugunu sadece karahanli ve testere biliyordu. ya baronumuz hain ya da kiymetli testeremiz. size 24 saat sure. bana haini verin!" diyerek baron, testere, kilic, husrev, nizamettin, samuel yani konseyin tamamina ve yuzlerine postayi koymus adamdir.
    yuruyen taşşşşşşşşak ufacik bir bit yavrusuyla mukayese kabul etmez.
  • şöyle bakalım; kenan birkan’ın 2000’li yıllarda ramiz dayıdan baya baya zengin ve güçlü olduğunu düşünecek olursak.

baron: mehmet karahanlı ( kenan birkan’ı yok etmesi 5 saniye alır, o da üç kere hapşırmadan dolayı gecikme)

kılıç: kenan birkan’ın bir temmuz’u vardır. kılıç’ın özel yetişmiş temmuz’ları tüm konseyi ve karahanlı’yı korur. ayrıca ramiz dayı ayarındaki babalara doğrudan emir verir.

testere necmi: değil ezel’de bu topraklarda çekilmiş hiçbir suç-mafya dizisinde bu ayarda bir psikopat yoktur. binlerce adamı vardır. öldüremeyeceği kimse yoktur.

hüsrev ağa: onbinlerce kişilik aşiretin ağası. uluslararası bağlantıları ve derin bağlantıları var uyuşturucu işinden dolayı. kenan ya da ramiz hasbelkader hüsrev ağaya bulaşsa canlı canlı gömer tüm adamlarıyla birlikte. ayrıca adamı şehmuz’da nah bu kadar var.

samuel vanunu: adamın öyle kuvvetli bağlantıları var ki. kenan birkan bu adama bulaşsa 1 saat içinde tüm varını yoğunu kaybeder. üstüne mossad gelir kenan birkan’ı öyle bir öldürür ki herkes onun samuel tarafından öldürüldüğünü bilir ama cesedini kimse bulamaz.

nizamettin güvenç: bu adama bulaşmak ciddi delilik. bu adam nüfuz olarak kenan birkan’ın 100-1000 katı. adamın tüm malına mülküne tmsf’ye el koydurtup beleşe hepsini alır üstüne temiz toplum ayağına kenan’ı ve ramiz’i bir daha gün ışığı göremeyecek hale getirir.

tombalacı mehmet: ramiz dayı’nın teknik olarak bağlı olduğu adam. kumar işi tamamen tombalacının. ayrıca israil ile olan yakınlığı ve azerbaycan gibi ülkelerdeki etkin. kenan birkan gibi bir adamı yok etmeyi bırak yedi ceddini dünya üzerinden silebilecek silahlı gücü var.

laz ziya: taşşak kelimesinin vücut bulmuş hali. adamı, parası ve gücü sınırsız. tüm karadeniz bu adamın adamı gibi düşünülebilir. ramiz dayının bir dönem silah işi yaptığı düşünüldüğünde bunun laz ziya’nın izni olmadan yapması bu topraklarda imkansız. ayrıca laz ziya’ya rağmen bu işleri kenan birkan da yapamaz. ikisini de yok edecek kadar güçlü.

ramiz dayının rakibi kurtlar vadisi’de duran emmi ve seyfo dayıdır.
  • ramiz gazinodaki en ön masaya oturmak için çakallık peşinde koşarken laz ziya 3000 kişiye racon kesiyordu.
  • "o tombalacı şişkosuyla çok geziyorsun. ikiniz bir istanbul'a sığarsınız da bir mezara sığmazsınız."

"ben yemeğimi yedim doydum. ama hesabı sen ödeyeceksin kardeş"

birisi testere necmiye diğeri kerpeten aliye racon kesmiştir. laz ziya hardcore siker.
  • ramiz sevdiği kadın başkasına gidiyor diye arkadaşına düşman olur,

ziya sevdiği kadın başkasına gidiyor diye sevdiği kadını asar.

tartışma bitmiştir.
  • laz ziya’nın rahat etmediği yerde ramiz dayı istirahat edemez
  • öğlen başlığı bir okuyayım dedim şimdi kurtlar vadisi 1. sezon bitmek üzere.
  • laz ziya, kenan birkan ile ramiz dayıya “barışın bakayım, bir daha kavga ettiğinizi görmeyeceğim.” dese, kenan’la ramiz bir daha birbirine ters dahi bakamaz, hafta sonları beraber mangal yaparlar, ki laz ziya birbirlerine küs sanmasın diye.
hesabın var mı? giriş yap