şükela:  tümü | bugün
  • bacakları (zordan kolaya doğru) a) barfikse asılarak b) dips barında durarak c) eğik sehpada d) düz sehpada havaya kaldırarak alt karın kaslarını çalıştırabileceğiniz egzersiz.
  • vücut ağırlığında yapılan en sevdiğim egzersizlerden. bunda en önemli şey hareketi yaparken beli yere adeta yapıştırmak ve mümkün olduğunca kavis vermemek. çünkü ilk etapta yorulunca kalçanın pozisyonunu hemen arkaya doğru alıp bele kavis verebiliyor insan, bunu takip etmek adına eller kalçanın altına koymak faydalı oluyor. bir diğer husus ise; başlangıçta beginner seviyesinde iseniz vücut çok fazla sarsılıyor/titriyor yani çok stabil yapamayabiliyorsunuz ancak zamanla core bölgeniz güçleneceği için stabilite de artıyor ve kontrol hakimiyetiniz artıyor. bu nedenle başlardaki hareket etme hissine çok fazla takılmamak lazım. eğer belinizde sakatlık varsa ayakları çok fazla yere yaklaştırmadan yapabilirsiniz zamanla güçlendikçe ayak seviyenizi indirebilirsiniz. birkaç aydan sonra yeterince güçlendikçe ise bunun ileri aşaması hanging knee-up diye geçen makineli karın aletleri var ancak vücut ağırlığında yapılabilecek temel egzersizler söz konusun olduğunca oldukça güzel bir hareket bence.
  • her ne kadar bu hareketi çok sevsem bile, çok zorlanıyorum. hakikatten zor. ama sonrasında vücudunuzda hissettiğiniz o yanma, bunu yaptığınıza değdiğini gösteriyor.

    öyle güzel bir hareket işte.*

    bu arada hanım ablamız çok güzel anlatmış.
  • spora basladiktan belli bir zaman sonra "bunu mu yaparken zorlaniyormusum lan ben" dedirten basit hareket. sadece vucudun bunu ogrenmesi gerekiyor sanki.
  • eğer belinizde sorun varsa bu hareket sizin için sorun yaratabilir. bele etkisini azaltmak için hareketi yaparken ellerinizi kalçanın altına koyarak yapmayı deneyin. yine belinizde ağrıyorsa (kas ağrısı değil, fıtık gibi hastalık kökenli ağrı) yukarı kaldırma sırasında bacaklarınızı hafifçe kırarak kendinize çekin. yine de ağrıyorsa harekette ısrar etmeyip alternatiflerini deneyin.