• lenovo'nun yeni pil ömrü şampiyonu telefonu.

-5.5 inçlik full hd ekran
    -5000mah pil
    -yeni nesil 4+4 çekirdek işlemci
    -13-5mp lik kameralar
    -android 5.1

bu zamana kadar p770, p780 ve s860 kullanmış biri olarak bu telefonu satın almanızı öneririm. eğer derdiniz fiyat performans ise rakibi olduğunu düşünmüyorum,

nitekim p70t denilen telefonun öncüllerinden hiç bir farkı yoktu. bu olmuş.
  • 1300 tl fiyatla piyasaya sürülmüş. pil için bile değmez.
  • o fiyata zenfone 2 varken düşünülemeyecek telefon zira zen 2 ye göre tek artısı batarya süresi gibi duruyo performans olarak zenfone 2 kan alır
  • dün gidip vatan bilgisayarda incelediğimiz telefon. şu an lg g3 var bende, telefon resmen aklımı çeldi, büyük bir ihtiyaç araştırması yapılarak tasarlanmış gibi duruyor telefon.

- fiziksel güç tasarruf switch, telefon sms alarm vs seviyesine indirgiyor aleti, yani lazım olduğu kadar çalışıyor. teşhirdeki ürün %45 şarj ile 32 saat pil ömrü verdi bu modda

- bootloader altyapısı var, yani açılışta şu programlar çalışmasın diye seçiyorsunuz, root ile kazanılan bir özellik normalde bu, sırf bunun için root atıyor millet. adamlar bunu eklemişler ihtiyacı farkedip.

- otg aparatı çıkıyor içinden, başka cihazları şarj edebilir ve usb flash disk takabilirsiniz. bir de sert plastik kılıf çıkıyor, düzgün kılıf üretilene kadar alın bunu kullanın demişler resmen, yine ihtiyaç analizi. kulaklığın görünüşü gameboy kulaklığı gibi, sesine bakamadık ama.

edit: aleti aldık, bi süre kullandıktan sonra uğrarım
  • telefonu iki gündür (edit: on gün oldu) kullanıyorum. özet geçmeye çalışıcam.

- mini mini bir takım yazılımsal buglar 3-4 update ile düzeltiliyor, alır almaz güncelledim

- pil ömrü: sabah %100 çıktığım evime, akşam %55 girdim. evden çıkarken kalan standby süresi tahmini 1gün 9saat ti. eve girdiğimde gün boyu ekran açık kalma süresi 7 saatti, yani 7 saat kullanmışım. bunun 3 saati yolda yandex navi ile geçmiş. gün boyu da oyun oynamışım, mail atmışım, konuşmuşum facebook açmışım falan.

- performans: genel kullanım performansı olarak eski telefonum lg g3'ten hiçbir fark görmedim. hearthstone oynuyorum kasmaya müsait realtime bir oyundur. sıkıntı yaratıcak, oyunu kaybetmeme yol açacak bir takılma yaşatmadı. ana menüde takıldığı noktalar var, aynı noktalarda lg g3 de takılıyordu zaten, hatta desktop versiyonu da aynı noktalarda takılıyor. sanırım data transferi ile alakalı bir durum.

- yapı kalitesi: sağlam

- ısınma: yok gibi bişey. lg g3 feciydi bu konuda.

- root ihtiyacı: reklam engeleme hariç ihtiyaç duymadım. root çıkarsa yapmamayı bile düşünüyorum. bootloader, cf lumen vb bir takım kritik programların özellikleri dahili geliyor zaten.

- çift sim: edit: telefon olan sim'i 2g, limitsiz data olan sim'i 3g kullanmaya başladım.
    eski yazı: birinci sim lte (yani 4g ya da çakma adıyla 4.5g) ikinci sim 2g çalışıyor. ikinci sim yerine limitsiz 3g hattımı takarım diyordum, olmadı kısmet değilmiş. birinci sim yerine takabilirim belki, bakıcaz duruma. sim manager çok iyi, konuşmalar burdan gitsin data burdan gitsin falan bölebiliyorsunuz.

- parmak izi sensörü: eh işte. her seferinde okumuyor.

- aksesuar: kutudan plastk kılıf ve ekran jelatini çıkıyor. şarj aleti 2 amper ama 24 watt, roket şarj diyor. yüksek watt diye ipad şarjı ile denedim, yavaş doluyor. fakat kendi orjinal şarjı enerjiyi basıyor resmen. kulaklık gerçekten inanılmaz kötü :) game boy kulaklığı gibi zaten görüntüsü de. flac kaynaktan bi parça çaldım, frekansların yarısı yok. gidin adam gibi sennheiser falan alın zaten.

sonuç: lenovo sanki birtakım kullanıcılara gidip size ne lazım aga diye sormuş, sonra da bunu yapmış. bu pil ömrünü apple yapsa marsa ayak basmış kadar goygoy yapardı. 1300 liranız varsa gidin alın düşünmeyin.

yeşilden gelen sorulara cevaplar:

soru: kamera?
    cevap: 13 mpixel çekiyor, aynı fiyat seviyesindeki samsung'lardan aşağı bir yanı yok, ama bir iphone değil tabi. çekilen fotoğrafları fotoğraf kartına bastırmayacaksanız bence ok kalitesi. bir foto çekip photoshopta baktım, f2,2 gözüküyor.

soru: radyo?
    cevap: radyo var ama disabled geliyor. açabilmek için google play'den xplore programını yükleyin. sonra program üzerinden root/system/app/lenovofmradio içindeki apk yı kurun. (powered by essek herif)

soru: 2gb ram :(
    cevap: 2 günlük yoğun kullanımda 2gb nin dolduğunu henüz görmedim. 8-10 program açıkken hala 300 mb boş yer vardı.

soru: roket şarj pili öldürmüyor mu?
    cevap: öldürmüyor
    http://atechpoint.com/…-technology-works-explained/
    https://www.youtube.com/watch?v=iqnaolfq4x0
  • memnuniyetimin devam ettiği cihaz.

dün sabah full çıktım evden, dün gece hiç takmadım şarja, bugün öğlen yemekte %25 ken bi %45 yaptım 15 dakikada roket şarj ile, şu anda %35te. yatana kadar yürür. iki günün toplam screen on time'ı 12 saat bu arada. baya kullanmışım yani.

memnunum fakat iki adet bug buldum, rapor ettim buraya da yazıyorum.

bug: telefonu dropdown notification menüdeki butondan sessize veya titreşime alıyorum, sonra ekranı kapatıyorum. 1 dk sonra ekran kendi kendini açıyor, sonra kapatıyorum yine açıyor kapatıyorum yine açıyor. kesinlikle ekran kapanmıyor, hep lockscreen açılıyor.
    çözüm: yok
    workaround: telefonu hardware tuşlarından aşağı olanına basık kademe kademe ses kısarak titreşime alıyorum

bug: sol taraftaki pil koruma switchi ile gece yatarken açıyorum, sabah uyanınca kapatıyorum. wifi otomatik açılıyor, bağlanıyor, data otomatik açılmıyor. bağlanacak wifi bulamıyorsa data otomatik açılıyor.
    çözüm: yok
    workaround: pil koruma modundan çıkınca elle data açıyorum.
  • nazar değmesin diye çok övmek istemiyorum ama sadece şunu söyleyeyim; müthiş bir telefon. markaya burun kıvırmayın gidin alın pişman olmayacaksınız. hatta balkona çıkıp "oh be dünya varmış amk" diye bağırma isteği duyabilirsiniz.

sabah dışarı çıktım internet gps konuşma allah ne verdiyse uzuun uzun kullandım eve geldim bir o kadar da evde kurcaladım şuan saat gece 2. koca gün yoğun kullanımda giden şarj: %50. normal kullanımda en az 2 3 gün gider. bir de öyle hızlı dolduruyor ki namussuz 1300mah bataryalı eski telefondan bile hızlı doluyor.

edit: nazar değdi galiba ekran sarardı amınaki.
  • incelemesini izledikten sonra elimdeki 1.700 liralık vestel venüs v3 telefonuma gözlerim yaşlı bir şekilde bakmama sebep olan muazzam telefon.

marka takıntınız yoksa ve telefon arıyorsanız hem fiyatının uygunluğuyla hem de enfes özellikleriyle tercih etmeniz gereken yegane telefondur kendisi. son zamanların en iyilerinden!

tebrikler lenovo!
  • lenovo vibe x2 alalı 4 ay oldu. 900 lira verdim ve hala ödüyorum. telefon çok güzel ama şarj şarj şarj. yapılan yorumlara kulak asmadım, ben o kadar kullanmam iki gün yaparım diyordum... 24 saat gittiğini nadir gördüm ve bazen bu duruma çok canım sıkılıyor. çantamda şarj aleti ile gezmek hiç hoş değil.

bu telefonu gördüm aklım gitti. 1300 liraya bu kadar özellik dalga mı geçiyorlar??? sadece o pil için değer diyorum.

nasıl yapsam da x2 yi göndersem bunu getirsem???
hesabın var mı? giriş yap