şükela:  tümü | bugün
 • leoparların en sık avladığı hayvanlardan biri de babunlardır. yine national geographic kameralarına yakalanan böyle bir av sırasında bir leopar yakaladığı babunu öldürüp yemek için ağaca çıkarıyor ancak kendisini bekleyen ufak bir sürprizle karşılaşıyor. annesine sıkı sıkıya tutunmuş yavru babunun da varlığını fark ediyor. ne yapacağını şaşıran leopar ağaçtan düşen yavruyu çevredeki sırtlanlar yemesin diye tekrar ağaca çıkarıyor. bu sırada koruma önceliğini öldürdüğü yetişkin babuna yani yemeğine değil, yavruya vermesi dikkat çekici. bu şekilde saatlerce yavruyla baş başa kalan leopar kah oynuyor, kah yavruyu temizlemeye çalışıyor. sonrasında yavru babun gerçek annesi olmadığı için sabahı göremeden ölmüş ve leopar da oradan ayrılıp kendi yoluna devam etmiş ancak ancak leoparın yavruya yaklaşımı cidden ilginç. zira aslan, timsah, sırtlan gibi hayvanlar aç olsalar da olmasalar da bu tarz durumlarda yavruları direkt öldürmekteler.

  http://www.youtube.com/watch?v=nvp9celwhhs
 • bu hayvanın gece avına sinsice yaklaşmasını izlemek, ölmeden önce görülmesi gereken 101 şey zırvalarının içinde mutlaka yer almalı. antiloplara gece yaklaşırken ses çıkarmamak için öyle ustaca gelir, öyle müthiş bir hamleyle avına saldırır ki hayran kalırsınız. bazen bu sinsiligini bozar ama leopar. tamamen farklı bir stratejiyle ortalıkta kaos yaratarak bir o yana bir bu yana koşarak ve tuhaf sesiyle haykırarak karanlıkta tamamen kulaklarına güvenmek zorunda olan antiloplar arasında arbedeye sebep olur. sonra aniden durarak avının panik içinde tuzaga düşmesini bekler. hakkındaki bir afrika şiiri;

  nazik avcı, kuyrugu oynar yerde antilopun kafasını parçalarken;
  güzel olum benekli cübbesini giyen kurbanına giderken,
  neşeli katil antilopun kalbini parçalar sevgiyle sarılırken..
 • evcille$tirmek mumkun degil kendisini. sinirlenince etrafa zarar veriyor hasta yaradili$li bir hayvan.
 • son elli yılda sayıları 700 binden 50 bine kadar düşen hayvan. bakılmaya doyamayacak bir güzelliğe sahip olmanın bedelini ödüyorlar. insandan daha vahşi değiller, hiç olmadılar.
 • yolda görsem: "al leopar kardeş, kolumdan bi ısırık al" derim. neticede nesli tükeniyor, hanzoluğun lüzumu yok. köpek gelse kafasına tekmeyi koyarım mesela...
 • en büyük düşmanlarından biri babunlar olan pufidik kedi. iri babunlar leoparları öldürüp yiyebilir. bir babun sürüsü ağaçta da leoparı izlediğinden kaçması zordur, yakalanıp sürü tarafından parçalanır. teke tek bile olsa sırtlan karşısında da şansı yoktur, ağaca sığınır. aslanlar çok alçak dallar harici ağaca çıkamadığından ağaçta onlardan korkmasına gerek yoktur. en zeki kedilerdendir, çok iyi plan yapar. kişilikleri birbirinden çok farklıdır.
 • vahşi doğada 11-15 yıl arası yaşayabilen ve sadece acıktığı için değil zevk için de avlanabilen, boş vakitlerinde ağaca çıkıp dinlenmeyi seven saygıdeğer hayvan.
 • küçük bir ceylanla da dost olabilen cici hayvan. http://imgur.com/a/nrzz1

  --- spoiler ---
  şaka lan şaka oynadıktan sonra yedi.
  --- spoiler ---
 • belgesellerde sırtlandan aslandan kaçarken görülen versiyonları genelde genç erkek ve dişilerdir. yetişkin erkekler baya bir agresif olurlar. leoparlar bu iki türün aksine tek tabanca takıldıkları için zorda kalmadıkça münakaşaya girmeden topuklar zira av menüsü baya bir geniş olduğundan besin bulmakta pek zorlanmaz ancak yaralanırsa götü toparlaması zordur o yüzden çatışma durumlarında en yakın ağaca roketler. bununla beraber tek yakaladığı çömez sırtlanları da menüsüne dahil etmekten çekinmez.

  aslanlar diğer yırtıcıları çok aç değillerse sadece bölge mevzularından öldürür yemeye tenezzül etmezler fakat leopar öldürdüğü her şeyi yer çünkü yemek için öldürür. savana kedisinden çitaya, sırtlandan yaban köpeğine, bal porsuğundan sincapa, yılandan kertenkeleye, envai çeşit kuştan maymuna kadar balık ve timsah dahil yakalayıp öldürebildiği her şeyi yer bu hayvanat. yeri gelir timsahın, aslanın yemeğine bile sulanır. leoparlar o kadar sessizdir ki diğer kedigiller bile geldiğini farkedemezler. genel olarak kedigil familyasının en fırsatçı, zeki, çevik ve kalıbına göre en manyağıdır.
 • yeryüzündeki en güzel canlı.

  güzel yetersiz kalıyor sanki onu tanımlamamda. karizmatik, çevik, asil, yalnız ve yakışıklı dersem sanki az da olsa tanımlayabiliyorum.

  ve bu deseni giyinen her çirkin vücutlu bakımsız kadından nefret ediyorum. bu kadar çevik ve güzel vücutlu bir hayvanın desenini teşbihte hata olmaz ama çirkin otobur kılıklı kadınların üzerinde görmeye katlanamıyorum.