şükela:  tümü | bugün
 • "yaprağa benzer kanatlı" anlamına gelmektedir.
 • taksonomide böcekler sınıfında yer alan, kelebekler ve güvelerin sınıflandırıldığı takım.
 • bunları inceleyenlere lepidopterist denir. en ünlüsü için (bkz: #21737875)
 • kelebekler ve güvelerin bulunduğu takımdır. güzel renkli ve alımlı böceklerin bulunduğu bu takımda aynı zamanda depoda tahıl, un vs. zarar veren, tekstil ürünlerine zarar veren, -bitti mi bitmedi- bitkilere de zarar veren türler bulunmaktadır. bu elemanlar tam başkalaşım geçirirler. yavru formlarına tırtıl denilmektedir. bazı türlerin tırtıllarında bulunan kıllar insan derisi için tahriş edici özelliği bulunmaktadır. aynı zamanda bombyx mori yani ipekböceği ekonomik önemi olan bir türdür. çok eski zamanlardan beri çinde ipekböcekçiliği yapılmaktadır. çoğu türlerin erişkinlerinde ağız organelleri körelmiştir. bir çoğu da bitki özsuları ile beslenmektedir. bu takımda küçük olan türler olabildiği gibi kanat boyu 15 cm'i geçen türler de bulunmaktadır.
 • yaklaşık olarak 700 türü içeren bir böcek familyasıdır. kanatları, gövdeleri ve de bacakları tamamen değişik renklerdeki pullarla kaplıdır. gündüz ve gece kelebekleri olarak sınıflandırılmışlardır.

  gece kelebekleri kalın ve ağır vücutlarıyla alacakaranlıkta veya gece uçarlar. ince kıl gibi olan antenlerinin ucu sivridir. bazı türlerde antenlerde birer dizi tüy bulunduğundan tarak görünümündedirler. genellikle renkleri mattır. hızlı uçucudurlar. diğer kelebeklere göre daha hızlı uçarlar fakat daha az uçarlar. tehlike anında sürüden ayrılarak farklı yönlere kaçışırlar ve tehlike bittiğinde tekrar toplanırlar. gece kelebeklerinin işitme ve koku alma duyuları da çok hassastır. bazı türlerin erkekleri, 5 km uzaktaki dişinin kokusunu alabilirler. gündüz kelebekleri gece istirahat edip, gündüz uçarlar. ince ve hafif vücutludurlar. anten uçları topuzludur. kanatları gâyet güzel renk ve desenlerle süslüdür. uçuşları yavaştır. bir yere konduklarında kanatlarını yukarıya dik tutarlar. gece kelebekleri ise dinlenme hâlinde kanatlarını çatı gibi gövdelerinin üzerine kapatırlar veya tamâmen açık bırakırlar. bu kâideler bütün kelebekler için geçerli değildir. mesela; skiperler pervâne olmadığı halde antenleri incedir. vücutları kalın ve renkleri mattır. gece kelebeklerinin işitme ve koku alma duyuları da çok hassastır. bazı türlerin erkekleri, 5 km uzaktaki dişinin kokusunu alabilirler. gündüz kelebeklerinin antenleri çıplak olduğundan bu denli hassas değildirler.

  *

  *

  *

  *

  *

  *

  *
 • önceden bir kedi alıp adını lepidoptera koymayı düşünüyordum sonra kedileri sevmediğimi farkettim,kelebeklerden de korkarım.
 • 2019 çıkış annie lennox ep'si.

  4 piyano parçasından oluşan çalışma, ep'ye adını veren kanatlı hayvandan ilham almış.

  annie lennox bu kez sesiyle değil parmaklarıyla yüreğimize fısıldıyor:

  1 papilio machaon
  2 parnassius apollo
  3 apatura ıris
  4 hesperiidae

hesabın var mı? giriş yap