• 6.bölümdeyim. yüzlerce yabancı dizi izledim. hali hazırda en az kırk tane falan takip ediyorum. bilimkurgu aşırı seviyorum. hele yeni gezegenler falan tapıyorum. tüm bunlara rağmen bırakma noktasına geldim.

tek sebebi de doktor smith rolündeki kadın. olm ömrü hayatımda ilk defa bir kurgu karaktere tahammül edemiyorum.

inanılmaz tuhaf geliyor bu hissettiğim şey bir yandan ama cidden tiksiniyorum, elim ayağım titriyor kadını görünce.
  • lanet olsun şu içimdeki "yarım bırakamama" güdüsüne.
    yazık zamanınıza.
    izlediğim, uzak ara en kötü netflix dizisi.
  • netflix dizisi. ( eski yapımları bu tanım dışında )

- oldukça fazla bütçe harcanmış.
    - her zaman olduğu gibi dizide kezbanlarımız eksik kalmamış.

- bilimkurgu da olması gereken mantık dizide neredeyse sıfır.
    ---- su, özellikle ifade edilen dünya'ya benzer özelliğe sahip olan bir gezegen ve su varlığı tanımlaması ardından, suyun dipten yüzeye donması, direkt diziden soğumamı sağladı.

---- dizide olan dekorlar, görsel efektler bütçesi yüzünden o kadar az kalmış ki, demir çubuklar plastikten yapılmış, taşlar, kayalar köpükten yapılmış.

senaryosu pek bir yavan.

dizideki ana karakter olan robot, yapay zeka, diziye az biraz hareket katan tek unsur.

bu diziye harcanan paraya yazık.

edit: bu entry'i girdiğimde tamamını izlememiştim. şimdi bitirme fırsatım oldu. aşağıda spoiler veriyorum ilk bölümü izledikten sonra aşağıdaki spoiler'ı okuyup son bölüme geçin, ınanın ki bana böyle bir seçenek sunsalardı 1. bölümü izleyip spoiler okurdum.

--- spoiler ---

dizideki tek kötü karakter, koloniye katılacak insanlardan birinin ikiz kardeşi. yerine geçiyor. çok ballı bir şekilde koloni kazasında yaşayıp ortalığı karıştırıyor. sonunda kim olduğunu az çok anlaşılıyor. dr smith olmadığı kesinleşiyor. kimseye zarar veremiyor.

baş rol olan ailede yok yok. anne; uzay mühendisi ( aerospace engineer ) baba, yanlış anlamadıysam top secret çalışan bir asker. kızlarının birisi üvey. zenci. white power olmasın diye araya konulmuş. 3-5 ayda tıp bölümünü yalayıp yutuyor. diğer kız kardeş yazar ama yeryüzü şekilleri hakkında bilgisi fazla. bücür, fizik, kimya, mühendislik, jeoloji hakkında çok ciddi bilgiye sahip.

kolonide ki geri kalan herkes gerizekalı, sürekli robinson ailesi tarafından kurtarılıyorlar. pek de dizide gözükmüyorlar zaten.

kolonideki herkes ayrıca saf. robinson ailesi de dahil.

kötü karakterimiz, tek bir kadın. bütün dizi bu kadının şerefsizliği üzerine kurulmuş. psikoloji masterını gezegene düştüğü anda yapıyor ve daha sonra doktora tezini veriyor. kocaman mekiğin, manuelini tek oturuşta ve ortalama 20 dakika da yalayıp yutarak ne yapacağını anlıyor. ha bir de inanılmaz şanslı. resmen evren kendisine kıyak geçiyor.

uzaylı buluyorlar. mekanik, sentetik. birisi parçalayıp tekrar toparladığında, uzaylı onun kontrolüne geçiyor. ( çok yaratıcı bir fikir ! )
    bu uzaylıların ürettiği bir uzay gemisi seyir motoru var. olaylar oluyor bu motor çaktırmadan, rover'ın altına yapışı veriyor kendiliğinde. sonra robinson ailesinin mekiğini çaktırmadan ele geçirip, solucan deliğinden içeri sokuyor ve ana koloni ile iletişimlerini kesiyor. dizi böyle bitiyor.

tabi bu arada ilk düştükleri güneş sisteminde, kara delik var. kara delik, güneşi yiyip bitirirken, gezegenlerin orbitini değiştiriyor ve güneşe yaklaştırıyor. bizimkilerin yakıtı bitiyor. sonra bir mağrada buldukları taşların aslında bok olduğunu anlayan bücür, bütün koloniyi kurtarıyor. bu bokunda o gezegendeki en yırtıcı hayvandan geldiğini söylediklerinde t-rex gibi bir şey beklerden, kıçı kırık yarasadan bozma bir tür uçan kuş görüyoruz. iki bağırıyorlar hepsi bu.

milyon dolarlar böyle absürt bir dizi için harcanmış. sonuç olarak, şerefsiz biri, her parmağında ayrı marifet olan bir aile beraber, başka bir galakside sıkışıp kalıyorlar. bu galakside robotlarla ilgili tehlikeli bir yer.
    --- spoiler ---
  • aile ve ergen dizisi.

edit: terra nova dizisi de cafcaflı bir tanıtımla başlamıştı ama ergenlerin ve ailelerin sorunlarını seyretmiştik çoğunlukla. ilk bölüm itibariyle bu dizi de öyle olacak gibi duruyor. umarım diğer bölümler aynı değildir.
  • çocuklar duymasın sci-fi olsaydı bu diziye benzerdi.

çerez dizi olmak için bölümleri oldukça uzun ve antagonisti tek olmasından ötürü olay akışının yeterince akıcı olmadığı görülüyor. buna karşın olayların ve şahısların arkaplanı oldukça detaylı anlatıldığından ilk sezonu bittiğinde akıllarda soru işareti bırakmıyor.

ikinci sezon onayı alması kanaatimce zor bir ihtimal fakat olursa da the zoo gibi her detayı yüzlerine bulaştırarak rezil olma ihtimalleri çok yüksek.
  • başlarına bişey gelmezse ölecekler ailesi ile yüzünde cumhurbaşkanlığı forsu ile gezen bir robotun konu edildiği dizicik. klişeden ölmek için netflix'i seçin.
  • olmamış netflix dizisidir.
    inadımdan tüm bölümleri izledim ama olmamış.
    starwars çakması orkestral theme olmamış.
    10 bölümde backstory'i gösterip elletmemek olmamış. (got bile daha çok konu anlatıyor 10 bölümde)
    bazı bölümlerde ailenin ortalama iq'sunu düşüren çocuğa çok yer vermişler olmamış.

arkadaşlar her bölüm herkesin başına bir şey gelebilir mi ya?
    her bölüm evet ve ailedeki herkesin başına bir şey geliyor ve hepsi çok saçma!!
    keşke set ve efektlere bu kadar para harcayacağınıza senaryoya harcasaydınız ya.
  • bilim kurgu değil çocuk dizisi bi defa bu tartışılmaz.
    jetgiller diye bi çizgi film vardı işte onun hallicesi.

netflix bilim kurgu dizisi ve filmi yapamıyor. nokta.
  • ilk iki bölümünü izlediğim dizidir. keşke kaybolan dakikalarımı geri kazanabilsem, zamanı büküp 2 saat öncesine geri dönebilsem. baya kötü bir dizi. tek kelimeyle klişe. olaylar klişe, karakterler klişe, müzikler klişe.
    izleyemeyin.

spoiler gibi ama değil

ilk bölümde robotik uzaylı gelince farklı bir şey izleyeceğim sanıyor insan ama öyle olmuyor. sürekli farklı bir şey olacak diye bekliyorsunuz ama olmuyor. sanki önceden izlediğim bir filmi tekrar izlemiş gibi hissettim.
    puanım 4/10

spoiler gibi ama değil
  • 2 bölüm izleyip dizinin pek bana göre olmadığını fark ettim.
    ve en nefret ettiğim insan tipini barındırdığı için 3. bölüme zerre şans veresim yok.

yalnız ilk 2 bölümü kapsayan spoiler----
    ben kötü insanın da belirli olanını seviyorum. gizli orospu çocuğu klışesinden nefret ediyorum ve aşırı geriyor. ve bu amına koduğumun karısı yüzünden daha izlemicem.
    spoiler----

ha yok sadece sebep bu muydu? tabii ki değil. bilmiyorum beni kesmedi bu dizi.
    sadece bu dediğim olay final noktası oldu benim için
hesabın var mı? giriş yap