• "bir gece öncesinde iyi bir uyku çek. sakın ölçüleceğim diye heyecanlanıp uykusuz kalma. ölçüm günü ve hatta bir gün önce alkol alma. partiyi başka bir güne ertele!
    spor kıyafetleri sevdiğini biliyoruz. ölçümüne onları giyerek gelirsen daha rahat edersin, bize güven."

şeklinde mailler gönderen 'şakacı' spor salonu. boktan amerikan kişisel gelişim kitapları çevirisi gibi çemçük çemçük laflar. adam olun.
  • ortaköy'deki devasa şubesi için konuşacağım.

ya ben böyle rezil insanlardan oluşan bir müşteri kitlesi görmedim. üyelerinin yüzde doksanı pis ve görgüsüz insanlar.

yerde büyük puntolarla "havluları yere atmayın, üzerine basmayın!" uyarısı varken, havluyu leş gibi yere atıp üzerinde tepinmelerini geçtim,

kıl dolu jiletlerini lavoba ve duşlarda bırakmalarını geçtim,

hiç terlik kullanmadan, çıplak ayak tüm salonu tavaf ettikten sonra lambırlumbur havuza filan atlamalarını geçtim,

duştaki şampuanlıkların üzerine yapıştırdığınız sakızları da geçtim ulan tamam.

ama,

steroid vurup iğneyi duşun orta yerine atıp gitmek nedir arkadaş ya. üstelik o iğne çalışan temizlikçi abilerden birinin eline battı ve kanattı.

macfit çalışanları ne yapabilir ki ? her dakika temizleseler neye yarar.

güya kitle çok zengin ve elit. ayıptır ya.
  • benim bu salonda anlamadığım bir mevzu var. benim bir kaç kez soru sorduğum hocalar çok yardımsever ve güleryüzlüydü, onları tenzih ederim fakat ne zaman bir kadının yanında çalışıyor olsam buradaki erkek hocalardan bazıları sırayla gelip yanımdaki kadınla muhabbete giriyor. şu ana kadar istisnasız gerçekleşti bu durum. dibimde konuşulduğu için istemesem de konuşulanları duyduğum üzere, kadınların genel tutumu "bir git de rahatça sporumu yapayım" şeklinde olmasına rağmen bu monologlar dakikalarca sürüyor. yanımda çalışanın cinsiyeti erkek olduğundaysa bir kere bile herhangi bir hoca gelip nasılsın, iyi misin gibi bir şey söylemedi. bu durum belki başka spor salonlarında da vardır veya benim göremediğim başka bir sebep vardır ama çok hoş bir durum değil.
  • bir arkadaşımın kardeşinin başına yaklaşık bir ay evvel gelen bir olayı aktarmak istiyorum;

"herkese merhaba
    12.07.2016 tarihinde, yani bundan tam 4 hafta önce kardeşim macfit ömür plaza'da spor yaparken ağırlığın altında kalarak belini kırdı.

detaylara inersek; kardeşim efe 22 yaşında ve uzun yıllardır fitness ile ilgileniyor. normalde squat yaparken acil bir durumda ona yardımcı olacak iki kişi bulunması gerekiyor; ama o gün hiç kimse yok. 6 defa tekrarlıyor, 7. defa kaldırmayı denediği sırada bir şekilde bunu taşıyamıyor ve ağırlığın altında eziliyor.

bunun üzerine ambulans çağrılıyor, ardından beni arıyorlar. telefondaki kişi bana "ben macfit'ten arıyorum, efe spor yaparken belini incitti, biz ambulans çağırdık, siz de isterseniz gelin" dedi. kendisine defalarca kardeşimin durumunu sordum, soğukkanlılığımı koruduğumu belirttim, ısrarla ciddi bir sakatlanma varsa söylemesini istedim. kesinlikle ciddi bir şey olmadığını, sadece belini incittiğini, kendisinin zaten muayene ettiğini (!), muhtemelen disk kayması gibi bir durum olduğunu söyledi. (o esnada da efe'ye disk kayması olmuş, sıkıntı yok bir haftaya dönersin spora demiş zaten). 112 ekipleri geldiğinde onlarla görüşmek istedim, telefonu veremeyeceğini söyledi, en yakın hastane bakırköy dr. sadi konuk eah olduğu için oraya götürecekler dedi, biz de hemen oraya doğru yola çıktık.

benim eczanem zeytinburnu'nda, o sırada da eczaneydim. google'a göre hastaneye 9.3 km bir mesafedeyiz. ömür plaza ise hastaneye 1.5 km mesafede görünüyor. hastaneye vardığımızda kardeşimin çığlıkları acilin kapısından bile duyuluyordu. biz efe'yi tomografi odasının önünde sedyede bağırırken bulduk. yanında hiç kimse yoktu. spor çantasını sedyenin bir tarafına asmışlar, kardeşimi tek başına ambulansa bindirip göndermişler. mesafeleri göz önüne aldığınızda bizim oraya efe'den sonra ulaşacağımız çok açık. onu oraya yalnız göndermek nasıl bir vicdan işidir gerçekten anlamıyorum.

yapılan bt ve mr tetkikleri sonucu kardeşimin l1 omurunda (en üst bel omurumuz) çökme kırığı tespit edildi. omurilik basısı da olduğu için acilen ameliyat olması gerekiyordu ve başka bir hastaneye nakli kesinlikle uygun değildi. duruma göre paraplejik (belden aşağısı tam felç) kalma riski çok yüksekti. neler yaşadığımızı anlatmak istemiyorum, tahmin edersiniz. efe op. dr. kahan başocak tarafından 13.07.2016 tarihinde opere edildi. toplamda 6 saat süren ameliyat çok şükür ki başarılı geçti. şu an da yürümesiyle ilgili herhangi bir sıkıntımız yok.

15 gün bu hastanenin beyin ve sinir cerrahisi kliniğinde yattıktan sonra efe şimdi istanbul fizik tedavi ve rehabilitasyon eah'de tedavi görüyor. burada yaklaşık 2 buçuk ay yatması planlanıyor. çelik korseyle yürüyebiliyor fakat başka uzuvlarında hala bazı sıkıntılar mevcut.

bu süreçte macfit denilen kurumla olan tüm iletişimimiz efe'nin ambulansla hastaneye ulaşmasına kadar olan süredeki birkaç telefon görüşmesinden ibaretti. sonrasında ne bir süreç takibi, ne bir arama.. durumu gören arkadaşlarımız bizden bağımsız olarak twitter'da #macfittenuzakdur hashtag'iyle seslerini duyurmaya çalışmışlar. twitter'daki yoğun tepkiler üzerine aynı macfit çalışanı beni o günden sonra sadece bir kez daha aradı ve hastaneye toplamda 3 dakika süren bir ziyaret gerçekleştirdi. burada da geçmiş olsun bile demeden tek söylediği "ben siz nasıl olsa geleceksiniz diye ambulansla hastaneye gitme gereği duymadım" oldu. bunu söylemeye gelmiş. şaka değil gerçek.

biz ailesi olarak bugüne dek sosyal medyadaki bu paylaşımları takip edecek ne zaman ne de enerji bulabildik. görüyoruz ki spor salonu bu konuyla ilgili aşağıda paylaşacağım gerçeklerden tamamen uzak ve samimiyetsiz açıklamayı yapmış. 2016 yılında istanbul'un göbeğinde, kurumsal olduğuna inandığınız bir firmaya ait salonda belinizi kırıp neredeyse felç kalıyorsunuz ve kimsenin umrunda olmuyor. sizler gittiğiniz salonda başınıza bir kaza geldiğinde neler yaşayacağınızı biliyor musunuz? aynı durumla karşılaşsanız ne yaparsınız? kafamıza estiği gibi aletlerle çalışabiliyor, sonuçta kendimizi sakatlıyor, sonrasında da kaderimize mi terk ediliyoruz? sadece soruyorum.

amacımız bir karalama kampanyası başlatmak veya hakaret etmek değil. olay sadece şu; birçoğumuz bu tarz salonlara üyeyiz ve bence artık gerçek yüzlerini görmemiz gerekiyor. omurga kırığı bir insanın başına gelecek en yıkıcı travmalardan biridir, allah korusun, adını bile anmak istemem, ancak bir gün bir şekilde başınıza gelirse, kardeşim kadar şanslı olacak mısınız?

meydanlarıyla, okullarıyla, avm'leriyle, spor salonlarıyla daha güvenli bir ülkede yaşamak istiyoruz. bizim kılpayı kurtulduğumuz atatürk havalimanı patlamasında başına şarapnel parçası saplanan ve hala efe'yle aynı serviste tedavisine devam edilen deniz için, yine aynı serviste yatan ve işverenin hiç ilgilenmediği kazazede inşaat işçileri için adalet istiyoruz.

kardeşim için de hukuki süreç başlatacağız. iş güvenliği açısından bu kurumu yüce yargı değerlendirirken, ambulansla hastaneye gelme tenezzülünde bile bulunmamasını, üstüne hala bir kere bile aramamasını sizlerin takdirinize bırakıyoruz.

bu süreçte yanımızda olan herkese tek tek çok teşekkür ediyorum, siz olmasanız bu kadar güçlü olamazdık. dünyanın en şanslı insanlarıyız ve siz, iyi ki varsınız!
    hepimize daha güvenli yarınlar diliyorum."

edit: macfit'in ilgili açıklaması: https://twitter.com/…cial/status/753961804905193472
  • genellikle avm lerde olduğu için seri közcüler tarafından tercih edilir. audisini otoparka bıraktıktan sonra elinde shaker üstünde sporcu atleti 10 cm bicepsler ve yılan duruşu ile üst kata çıkılır. bir kaç dumbbell press ten sonra instagrama story atılır ve en yakın fast fooddan hamburger yada sbarrodan pizza yenir ardından sigara içilerekten mekan terk edilir.
  • yorumların hiçbirini okumadan gittim ve kayıt yaptırmadım. nedenleri;

- ilk girişte bilgi almak istediğimi belirtince bir form verdiler. burada e-posta ve cep telefonu bilgilerimi talep eden bir kağitçık verildi. sadece bilgi almak istediğimi ve kişisel bilgilerimi vermek istemediğimi söyleyince, spor salonu hakkında bilgi veremiyeceklerini söylediler. baştan negatif etkiyi yarattılar. daha üye olmamış birine yardımcı olmamak için diretiyorsalar üye olanlara kim bilir ne yapıyorlardır.

- danışmada ki bayan ile aramda kişisel bilgilerimi vermemek konusunda anlaşmazlık yaşadığım sırada, yetkili bir abla gördü ve durumu özetle söyleyince geçiş iznini verdirttirdi. uzun uzun övdü tesisi ve ödeme konusuna gelince nihai kararı vermemde büyük etken oldu. yıllık kayıt yaptırılacakmış ve bu peşin olacakmış ya da taksit taksit. nakit geçersiz ve sadece kredi kartı ve türevi ile ödeme yapılıyor. eğer taksit taksit ödemeyi seçtiyseniz ve gitmeme kararı verirseniz, iptal için başvurman gerekiyormuş, yoksa her ay parasını alacakmış gitmesen bile. sen daha girişte bana böyle bir sorun yaratmışken iptale gelince kim bilir ne sorunlar çıkaracaksın.

"türkiye'de kapitalizm yok adam sikmek var." deyimini hakkıyla veren yer. ticari itibari şey yapmak gibi olmasın ama gitmeyin
  • üyeliğinizi iptal ettirdikten sonra, kartınızın son kullanma tarihini değiştiriniz. o şekilde para çekemezler. denendi onaylandı.
  • uzun süredir spor yapan birisi olarak. spor salonunda antrenöre ihtiyaç duymuyorum . yaklaşık 6 aydır da macfit mall of istanbu'a gitmekteyim. burada çalışan antrenörler o kadar rahatlar ki ben 1 defa spor yapan fakat yaptığı hareketler tamamen yanlış olan ve hareketleri yaparken kendilerini sakatlanabilecek erkekleri uyardıklarını veya hareket yapılış şekillerini gösterdiklerine şahit olmadım .
    fakat kapıdan bir kız girse hemen yanına gidip koşu dahi yapsa muhabbete giriyorlar.
    birisi bu firmaya üyelik için sadece kızların para vermediğini belirtmesi lazım .
    diğer bir durum buraya gelip spor yapmak isteyenler bu şekilde hareketleri saçma sapan yapıp sakatlansa veya bir verim elde edemezse zaten bir daha gelmez ve müşteri kaybedersiniz. bunu salon yöneticileri nasıl görmüyor anlayamıyorum .

not: şimdi diyeceksiniz ki ilgilenilen kızlar özel antrenör tutmuştur. hepsi mi tutuyor a.q . zaten burada da ayrım yapıyorlar , kız eğer kiloluysa yine kimse yanaşmıyor .

herkesle de özel ilgilenmesinler zaten sadece doğru düzgün spor yapmak isteyenlere yardımcı olsunlar . saatlerce ilgili olsunlar demiyorum . zaten bütün macfitler karınca yuvası gibi.
  • guzel mekan, ozellikle sabah 9'dan sonra testesteron minimum oluyor ortamda, rahat rahat spor yapabilirsiniz. fakat calisanlarinin egitilmesi gerekli, bench press yaparken benchin altini elektrikli supurge ile temizlemek nedir ablacim?! televizyon seyrederken onunden gecen anne misali, 10 dakikadir supuruyor teyze.

edit:imla
  • altunizade şubesine salonu görmek ve fiyat almak için gittiğim, personelin tavrına şok olduğum mekan.

kapıyı açan denyo bir "merhaba" bile demeden, buyur etmeden geçti masasına oturdu. "fiyatları öğrenmek istiyorum" dediğimde "160tl fix" dedi. "senelik üyelikte indiriminiz yok mu?" dediğimde "105tl olur maliyeti" dedi. ödeme biçimi nasıl oluyor, "kredi kartına taksit seçeneğiniz var mı?" diye sordum "fark etmez" dedi. bunları derken kesinlikle yüzüme bakmıyor, gözü pc monitöründe. dikkat ederseniz yavşağın ağzından cımbızla alıyorum lafları. kim alıcı, kim satıcı belli değil. herif sanki bedavaya verecek üyeliği.

sonrasında "salonu gezebilir miyim?" dedim lütfedip kalktı bir tur attık ama görmeyin. adam koşturuyor ben kovalıyorum. 3 katlık salonu 45 saniyede falan turladık.

neyse döndük masaya, oturduk, herif mal mal suratıma bakıyor. dedim "ben sizden bir kart alayım. olumlu karar verirsem yarın dönüş yapayım". adam kart vermek yerine benim numaramı aldı. o bana dönüş yapacak "kabul edildin" diye mübarek.

bakın mesleklere ve kişilere her zaman saygım var. fakat siktiğimin banko görevlisinin müşteriye yaptığı afra tafraya bakınca tepem atıyor. mekan neresi olursa olsun(bar, devlet dairesi, spor salonu) o sikik bankonun ardına geçen kişi bir afra tafraya başlıyor. müşteri velinimettir. biraz saygılı olmak gerekir. sokağa çıkıp elini sallasan bu denyonun yapacağı işi yapabilecek en az 20 kişi bulabileceğin bir memlekette bu lakayıt tavırların cezasız kalması gerçekten çok ilginç.
hesabın var mı? giriş yap