• hicap etmis kisi.
  • utanmış.
  • adimin bazi kagitlarda
    adinin altinda yazilmasi bile artik beni
    mutlu ediyorsa
    bu
    benim utancim degil

ceyhun yilmaz
  • engin turgut'un hayal yayınları'ndan çıkan yeni şiir kitabının adı.
  • güzel utanan kişidir ; güzel bir şey yapmış olan, o güzelliğin de bir işe yarayıp yansımaları geri döndüğünde mutlu utanmayı yaşayan.
  • uzak düştü yolum yerimden yurdumdan
    bir de sen gittin el oğluna oynaş oldun

aman aman, aman aman
    benden aşık olmaz artık
    aman aman, aman aman
    olsa da yakışık almaz artık

ne ölüm yaktı, ne yokluk yıktı bu kadar
    giderken beni ne kadar mahcup etti yar

aman aman, aman aman
    benden aşık olmaz artık
    aman aman, aman aman
    olsa da yakışık almaz artık

söz: sezen aksu
    müzik: anonim

seferad'ın yorumladığı güzel bir şarkı.
  • doğuştan mahcup insanlar tanıdım. gülümseyişi, merhabası dahi çekingen ve ürkek; yapmacıksız ifadesiyle ruh haline ortak eden mahcuplar gördüm. ender bulunan bu özelliği taşıyanlara her daim sempatiyle baktım, daha bir farklı sevdim onları.

mahcupluğunun farkına dahi varmadan güzel bakan gözleri, o gözleri perdeleyen kirpikleri sevdim.

milyon defa kırılmış bir kalp taşıyıp, yine de başkalarını incitmemek için çırpınan naif kadınlara-çocuk adamlara ısındı deli kanım.

yalancı hatiplerin ve süslü cümlelerin prim yaptığı dünyada, konuşurken elini koyacağı yeri dahi şaşıranlara inandım daha çok.

mahcuplar ki, sevip saymayı kendiliğinden öğrenenlerdi tersine dönen dünyamda; imrenen bakışlarımla daha bir sevdim onları, varlıklarına müteşekkir oldum.

doğuştan mahcup olamayanlardandım halbuki çoğumuz gibi, belki de bu yüzden böylesine sevdim onları. can yücel hayatta en çok babasını sevmiş; bense bahsettiğim o mahcup kahramanları sevdim en çok şu hayatta...
  • sert sessiz benzeşmesi sebebiyle c-ç arası bir ses ile okunur genelde.
  • mahçup kelimesinin doğru yazılmışı
hesabın var mı? giriş yap