• --- spoiler ---

malena italyancada "vurun kahpeye" anlamına gelse gerek. kısa ve öz. filmde en müthiş karakter çocuğun babasıydı kanımca. bazı replikleri gözümden yaş getirdi abartmak gibi olmasın. misal, çocuk çok sevdiği malena'sının almanlara da vermeye başladığını öğrendikten sonra baygınlık geçirir, pederin teki çocuğun içinde şeytan var der, ve çocuk sandalyede oturan annesinin kucağında baygın yatıyorken peder kutsal su serpmeye başlar. o sırada baba dışarıdan anneye "dışarı çıkın, napıosunuz lan?" anlamında işaretler yaparken şöyle der bi ara: "michalangelo'nun pieta'sı için poz veriyor gibi duruyorsun orda.." anne dışarı çıkar, "benim amcamı da böyle tedavi ettirdik, şeytan çıkardık, bik bik" derken baba yine olayı yarar geçirir ve şöyle der: "çocuğun içinde şeytan falan yok, sorun şu: aha bu kadar bi s.ki var artık (eliyle göstererek) ve bir an önce s.kişmesi gerekiyor". (ki akabinde oğlunu kerhaneye götürüyor kahraman baba)
    --- spoiler ---
  • cok leziz bir italyan filmi. malena, kötü/fettan kadın anlamına gelen bir kadın ismi. filmle de uyuşuyo zaten. bi de hatun çok güzel. o kadınsa biz neyiz?
  • kadınların en büyük düşmanının yine kadınlar olduğunu bir kez daha gözler önüne seren bir film.
  • bi an türk filmi izliyormuş gibi hissettim. koy müjde ar ı malena yerine, çirkin çocuk yerine de koy küçük ilyas salman tamamdır. o değil de malena kocasıyla geri döndükten sonra kadınlarda oluşan tavır. domatesin iyisini vermeler, al ceketi apla sonra verirsin tavırları. hani kocasıyla geldi ya, hani artık kendi kocalarını çalmıcak ya.çok fena çok...
  • filmde monica belluci'nin canlandirdigi karakterin gercek adi magdalena'dir, fakat köyde malena olarak bilinir. malena'nin meydanda diger kadinlar tarafindan saclarindan sürüklenip dövüldügü sahnede incil'deki maria magdalena aklima geldi. the passion of christ filminde ayni rolde yine monica bellucinin oynamasi bir tesadüf mü yoksa mel gibson bu filmi izledikten sonra maria magdalena'yi bu kadindan baska birinin bu kadar güzel oynayamayacagini mi düsündü bilmiyorum. ama ben ikincisinden yanayim.
  • yalniz ve guzel olmanin bir kadinin ba$ina neler acabilecegini kimi zaman aci orneklerle sergilemi$, izlenesi film.

(kesinlikle ba$ka nedenlerden dolayı degil)
  • monica belluci'nin neredeyse hiç konuşmadığı- yanılmıyorsam 5-6 cümle falan kuruyor- savaş ve faşizmi de inceden eleştiren, insanı küçüklüğüne götüren film.
  • faciadan döndürür.

gerçi izlemeyen pek kalmamıştır ama yine de başlamadan önce kısa bi bilgi vereyim film hakkında.
    izleyenler için: klasik bi monica filmi
    izlemeyenler için: monica bellucinin 13-14 yaşlarındaki bi çocuğu siktiği film.

bende herkes gibi içinde bu hanım ablamızı görünce ve duyunca dayanamayıp izlemeye karar vermişim bi zamanlar. lakin sinemalardan gideli çok olmuş. yine de harıl harıl arıyorum oradan buradan. internet üzerinde bi kaç kısa ve kışkırtıcı videosunu da görerekten hevesimi katlıyorum. son çare olarak torrenti kullanıp indiriyorum bilgisayarıma. lakin zaten elimde, müsait bi zamanda izlerim diyerekten koyuyorum arşivin arasına. saklamıyorum tabi. isminde cisminde nasıl bi film olduğuna dair bir belirti yok. zaten bilgisayarımı da kurcalasa kurcalasa babam arada bi kurcalar. adamın gözler zaten 4 numara miyop. gözlüksüz evin odalarında bile sor dolanır. bilgisayarı açarsa bile onda da en fazla 40-50 tane pencereyi açıp arasında kaybolur, sonunda çeker fişini gider. ama o gün öyle yapmamış.

geçen sene bir ramazan akşamı paşam açmış bizim film bölümünü. içinde gezinirken gözüne bu "malena" klasörü çarpmış. tabi gözlükler gözünde yok o ara. klasörün ismini de gözlerini kısa kısa okumaya çalışıp sonunda "mevlana" diye benzetiyor. vay efendim zaten yatsı vaktiydi diyerekten açıyor filmi. bekle allah bekle, bekle allah bekle. sonrası yine allah allah.

2 gün sonra;

-yau geçen gün senin bilgisayarında mevlanayı seyredeyim dedim ettim ettim beceremedim.
    -iyi ama orda mevlana diye bi şey yok ki
    -nası yok vardı. olmadı bi türlü göstermedi
    -la neyi göstermedi ne izledin sen
    -.

geldi gösterdi klasörü. sildim. bi hafta sonra;

-baba mevlana izleyelim mi?
    -evet, gözlüğümü getir.
  • --- spoiler ---

ninodan delikanlilik, kadinina sahip cikma dersi alinan film. kasabaya kolunda malenayla donebilecek kadar yurek sahibi olsak her sey cok baska olurdu.
    --- spoiler ---
  • italyan halkinin bu gunku davranis bicimini bile bir bucuk saatte ozetleyen bir film. acilar ve $irinlikler arasinda bu kisa sure icerisinde italyan halkinin saksakciligini*, yalakaligini*,yavsakligini* ve karsiliksiz dini bagnazligini mukemmel bir sekilde yansitan,orneklendiren ve aciklayan; sanki basit bir filmceymiscesine emule'dan pek istemeyerek indirmeme ragmen, bitiminde beni gunu asmis uykusuzlugumda romanin bagrinda (evet param var merkezde oturuyorum) gozyasi ve hickiriklarla yalniz birakmis ve kendi kendime bulundugum mekan ve hallere dair redde rationemlere suruklemis olan ruh "torpidosu".
hesabın var mı? giriş yap