• boyner ve sportive gibi genele hitap eden firmaların altında satışa girdiği için sadece giriş ve orta seviyede " şehir dağcılığı " ürünleri artık türkiye'ye gelmeye başlamış olan firma.

north face ile karşılaştırıldığında bu aralıktaki segmentte ne yazık ki fiyat/performans olarak geride kalır. mammut üst seviye dağcılık, kayak, trekking, vb. outdoor ürünleri ile ünlüdür. şehir içi kullanacaksanız, türkiye'de satılan mammut'lardan almanıza gerek yok. kendi teknolojileri olan gore-tex emsali drytech ve polartec emsali pontetorto markalı ürünleri var. gore-tex, schoeller ve polartec olanları çok az.

marmot olmadığına, millet de fiyat/performans ürünü olmadığına ve mammut'un da garip ürünleri getirildiğine göre gönül rahatlığı ile north face alabilirsiniz. lütfen columbia'ya o fiyatları vermeyin ve jack wolfskinleri sadece ucuzsa almaya devam edin. lafuma, salewa, karrimor'da sıkıntı yok.

mammut'un botları da iyidir ama en iyilerden değildir. çok iyi bot arıyorsanız millet, meindl, scarpa ve la sportiva bakın. fiyat performans için boreal, vasque, lafuma bakın. salomon falan gene columbia durumundadır, verildiği paraya değmez. north face ve merrell'in kışlık botları da ya yoktur ya da parasına değmez.

çanta alacaksanız mammut'un daypack'leri yani kayak, alpin çantaları iyidir ama 50 litre ve üzerinde deuter gibi bir firma ile yarışamaz. çantada iyi kalite için deuter, löwe alpine, vaude bakabilirsiniz. fiyat/performans için lafuma, karrimor, timberland ve loap seçilebilir.

uyku tulumlarında ise mammut inanılmaz başarılıdır. ajungilak alt markası altında inanılmaz güzel çözümleri vardır. 4-5 sezonluk tulumları oldukça tuzludur ve fiyatlar 1000 euroları aşabilir. türkiye için biraz hayal kalırlar, burada husky, loap gibi markalar fiyat/performans ürünleri olup. türk üretimi alpinist, remıxon, everest gibi markalar da kesinlikle es geçilmemelidir. inanılmaz fiyatları diğer yabancı firmalarla yarışan tulumları bulunur.

ben mammut için halen outdoorworks.de yi kullanıyorum siparişlerde çünkü şu tarz güzellikleri türkiye'de bulmanız mümkün değil.

mammut ıceland jacket
  • izlanda'nın nimetlerinden. reykjavik menşeli bir indie rock grubu.

başlangıç için son şarkılarından birini tavsiye ediyorum;

http://www.youtube.com/watch?v=-3zzroqoin0
    (bkz: salt)
  • isviçreli, olayın membağından, yüz elli küsür yaşında, outdoor markalarının piri...

ah, insan o logosunu görünce bile iç geçirir. avrupalı outdoor tutkunlarının gözdesidir. amerikan pazarında tekstil konusunda dev markalarla mücadele eden belki de tek markadır. barcelona gibi marka şerefsizim.

neyse, adamların üretmediği bişi yok. ekspres setlerden tutun, teknik ceketlere, tulumlara, katalara, iplere kadar aklınıza gelebilecek envai çeşit tekstil ve teknik malzeme konusunda sektör devidir mammut. fiyatları da kalitesi gibidir, her ürününü eşek yükü paralara satar.

peki tercih edilesi mi?
    kesinlikle...

yalnız türkiye'de üç yıldır yoklar. ürünleri çok pahalı olduğu için stoklar eritilemedi. dolayısıyla da ithalatçı firma marintek tarafından bir daha getirilmeme kararı alındı. aynı sıkıntı marmot içinde var malesef. marmot sonbaharda yüzde ellilerle indirime girdiğinde de birileri sevinirken eyvah dedim. 1000 tl'nin üzerindeki teknik ceketler 500'e kapış kapış gitti, karaborsaya düştü resmen.
    böyle işte bizim millet, o ceketler 2000'lerden 1000'lere düşseydi de kapışılarak bitirilecekti, neyse.

tek tek irdelemeye gerek yok, mammut'un bütün ürünleri gerçekten çok kalitelidir. hani alınmayacak tek ürünleri polarları olabilir, o da cep yaktığı için gereksizdir. onun dışındaki her türlü ürününe açık çek verebilirim, bulursanız ve kafanıza da yatarsa hiç kaçırmayın. ha, türkiye'de mi? yok be, türkiye'de artık ürünleri kalmadı. hani siz yurtdışına çıkarsanız ve ola ki bir mammut shop'a filan denk gelirseniz diye söylüyorum. *

yalnız şunu da söylemekte fayda var; şimdi söylediğim gibi mammut teknik malzeme de üretiyor, kalitesi de diğer markalar gibi belli standartlarla tescillenmiş. ancak esasında mammut bir teknik malzeme markası olmadığı için ben o tarz ürünlerini almayı tercih etmiyorum. göze hoş gelmesiyle de alakalı tabi, yoksa hepsi özünde yaklaşık olarak aynı kalitede. belki reklam ve tüketiciye yansıması konusunda farklılıklar gösterebilir. şöyle söyleyeyim;

iki karabinayı karşılaştıralım; birisi black diamond diğeri de mammut olsun. açık kapı aralıkları ve yan çekerleri de aynı olsun. kilolar da aynı. yani birbirinin ikamesi olan iki ürün. ne yapacağız?
    ben kişisel olarak black diamond'u tercih ederim. neden?
    çünkü adamlar sadece teknik malzemeye yoğunlaşmışlar. biliyorum ki aralarında bir fark yok. ancak nedense bu tip durumlarda elim spesifik alanda uzmanlaşan markaya gidiyor. ancak dediğim gibi, teknik olarak aralarında hiçbir fark yok ve fiyatları da aynı ise bu durum geçerli. yalnız genelde arada fiyat farkı olabiliyor, bazen bd bazen de mammut fiyat olarak yüksek olabiliyor, bu durumda hangisi ucuzsa onu tercih etmek lazım. diğer türlü hangisinin tipi gözüme hoş geldiyse onu alırım, yapacak bişi yok.

sözün özü her ne kadar kendisi gibi türkiye'de nesli tükenmişse de tercih edilesi, tapılası...
  • avrupa'nın tartışmasız en iyi outdoor tekstil üreticisi. kullandığı malzemenin kalitesinden, tarzına diğer marka-modellere göre açık ara birinci. ne yazıkki artık türkiye'de yok, başka bir kriz sonrasında görüşmek üzere...

tabi yurtdışıdan benim gibi manyaklık yapıp kargo dolusu getirtiyorsanız başka...

arc'teryx ve mountain hardware aynı klasmanda rakip olarak görülebilir. diğer tüm markalar 2.lig oyuncusu olarak dizilebilir. insanda bende olduğu gibi fanatiklik yaratabilir. ( kesin north face'ciler karşı çıkacaktır buna :) )

www.mammut.ch ana sitesi.
  • ıkea'nın çocuklar için tasarlanmış, çok sevimli ve aynı zamanda dayanıklı, tabure, sandalye ve masa ürünleridir.
  • isviçreli kaliteli outdoor malzemeleri üreticisi; lakin fiyatları el yakıyor. örneğin 75+10 luk çantanın fiyatı 235€.
  • az önce yaptığım 3.5 - 4 km lik yürüyüşümde ağzıma sıçan kaz tüyü montu üreten firma, bu ne amk her yeri ıslandı bütün tüyleri su içinde, bide iceclimbing için ideal filan yazmışlar tanıtımında, daha şehirde karda dağıtıyor kendini mammut mu mahmut mu belli değil, bunla dağa filan çıksanız dönüşünüz olmaz.
  • (bkz: marmot)
  • kexp ye konuk olmuş guzide izlandik grub.
  • türkiye'de çok ciddi indirimlerle www.outdoorworks.de sitesinden satın alınabilir. özellikle yaz sezonuna geçilen şubat ayından itibaren bir öncesi sezonda güzel indirimler yapılmaktadır.

sezonda fiyatı 630 euro olan ceketi 360 euroya, ya da 220 euroluk bir soft shelli 150 euroya satın alabiliyorsunuz mesala.

2004 senesine kadar ellerinde kalan tüm ürünleri satıyorlar. ürünlerde hiçbir sorun yok.

2008'den beri kullanıyorum, toplamda arkadaşlarım için de 3000 euro'ya vardık tek bir sorun yaşamadık. hatta gümrük sorun olmasın diye yardımcı olabiliyorlar, ayrı paketleme, ekstra indirim vs. bireysel getirtirseniz sorun olmaz. ptt kargo ile takip no'lu 1 ayda elinize ulaşır. 30 euro kargo ücreti fix.

hastaları için çok çok iyi bir site. normal bir alıcı için ise ızdırap olabilir tabi. paypal kullanarak ödeme veya swift kabul ediyorlar :). paypal kullanmanız lazım.

ikea gibi bir sitedir. hem depo gibi hem değil :). mammut'un son sezon ürününden, aksesuar halısına kadar herşeyi bulabilirsiniz.

toko'nun tüm bakım ürünlerini de satmaktadır ki bu ürünler arasında sadece termal içlik yıkamak için üretilen gümüş iyonlu deterjan bile var. site çok uzman takılıyor yani.

türkiye'deyseniz, kendi başınıza mammut almak istiyorsanız daha iyi çözüm yok.
hesabın var mı? giriş yap