şükela:  tümü | bugün
  • hamlet'den bir karakter. kral hamlet'in hayaletini ilk gorenlerdendir.
  • 300-374 arası yaşamış ankara piskoposu. ariusçulara karşı savaştı.
  • m.s. 314 senesinde gerçekleştirilen ve diyakozların evlenebilmesinin önün açan ankara sinodu'na başkanlık ettiği bilinen, meşhur iznik konsili'nde yer almış olduğu kayıtlarla sabit, aryusçuluk ile girdiği teolojik savaşta giderek ortodoks inanıştan uzaklaşması ve sabellius önderliğinde geliştirilmiş olup teslise karşı çıkan ve baba, oğul ve kutsal ruhun birbirinden ayrı tanrısal özellikler olduğunu müdafaa eden sabelliyanizm akımına doğru kaymasıyla bir dönem sapkın ilân edilmiş ve roma'ya sürgün edilmiş ankara* piskoposu.

    dönemin ünlü kilise tarihçisi eusebios ile kelimenin tam anlamıyla papaz* olması nedeniyle kendisinden kilise tarihi kaynaklarında pek de olumlu ifadelerle söz edilmediğini belirtmek gerekiyor. hatta eusebios'un kendisine muhalif olarak kaleme almış olduğu ve kısmî olarak günümüze ulaşmış olan "kontra markellon" * isimli bir eserinin de bulunduğunu da ekleyebiliriz.

    hem 335 senesindeki sur konsili'nde hem de 344 senesindeki antakya konsili'nde iki kez aforoz edilmiş olmasıyla o dönemler için tuhaf bir rekora sahip olduğunu da dile getirebileceğim marcellus, bazı kilise kayıtlarına göre apamea'da yer alan zeus tapınağını yıktırmış olmakla da itham edilmektedir. yine de bu iddianın doğruluğu şüphelidir.

    bu arada dokuz sene arayla nasıl iki kez aforoz edilebilmiştir diye soracak olursanız; 340'lı senelerdeki sürgün döneminde papa i. julius'un yanında epey zaman geçirip kendisinin bir sapkın olmadığı hususunda papa'nın desteğini almış olması sonucunda 343 senesinde de sapkınlık ithamından aklanmış olması cevaplarını vermek mümkün olacaktır.
hesabın var mı? giriş yap