şükela:  tümü | bugün
 • iyi bir felsefesi olan iyi imparatorlar döneminin son imparatoru.
 • tam adı marcus aurelius antoninus augustus olan roma imparatorudur. beş iyi imparator'un beşincisi ve sonuncusudur. 170 ve 180 yılları arasında savaştayken kendime ait düşünceler kitabını yazmıştır.

  "düşünceleriniz ne ise hayatınız da odur. hayatınızın gidişini değiştirmek istiyorsanız, düşüncelerinizi değiştiriniz."
 • "evren değişimdir , yaşam ise kanı. "
 • döneminde adeta “çözüm odaklı terapist” gibi pratik çözümcül fikirleri olan filozof, düşünür ve roma imparatoru şu an kendileri yapı kredi kültür merkezi‘nde “bir zamanlar toroslar'da: sagalassos" sergisinde yanımda öhömm
  derbeder haline bakmayın mihrap yerinde *

  https://ibb.co/qxh99zg
 • epiktetos’un sık sık söylediği gibi, “bir ölünün ağırlığını taşıyan kırılgan bir ruhsun sen.” kendime düşünceler
 • kıvırcık saçlı bir roma imparatorudur bunun yanında filozoftur.
  romalı bir hanımefendi olsam kesin abayı yakardım kendisine ( şansına küs marcus )
  gerçi bu sefer de karısı (genç faustina ) ile kapışmak zorunda kalırdım ya neyse.

  ayrıca sevgili marcus'un şöyle bir sözü vardır ki çok severim "bir insanın değerinin, ilgi duyduğu şeylerin değeriyle ölçüldüğünü aklından çıkarma"
  o kadar haklısın ki...
 • ''filozof imparator'' olarak da anılan marcus aurelius der ki, "eğer bir dış etken sizi üzerse, duyduğunuz acı o şeyin kendisinden değil, sizin ona verdiğiniz değerden geliyordur, onu da her an ortadan kaldırma gücünüz vardır."
 • "arkamızda geçmişin büyük uçurumu, önümüzde her şeyin içinde yok olduğu gelecek vardır."
  (kendime düşünceler'den)

  öyleyse (bkz: carpe diem)
 • tam olarak meditations'taki hangi kitaptaydı hatırlamıyorum ama böbürlenme konusundaki en güzel tespiti yapmış olan filozof imparator lakaplı stoa duayeni. şöyle bir şeyler buyurmuştu üstat: kibirden yoksun olduğunu iddia etmek, en büyük kibirdir. sen ne yaptın ya? saygılar, hürmetler.
 • is 2.yüzyılda yaşamış roma imparatoru. tam adı marcus aurelis antoninus augustus'tur. iyi bir aristokrat eğitimi almıştır. latince, yunanca, retorik sanatı, stoacılık ve epiktetosçuluk üzerine ileri derecede yetkindir. başarılı bir siyasetçi, komutan ve derin felsefe yetkinliği ile "filozof imparator" olarak tanınır.

  kendime düşünceler ikinci kitaptan:
  her sabah uyandığımda kendi kendime şöyle söylemeliyim: bugün de meraklı, hayırsız, kaba, kıskanç ve bencil insanlarla karşılaşacağım. bütün bu kötülüklerin nedeni insanların iyiyi ve kötüyü ayırt edememeleridir. ancak kötünün ne olduğunu bilen, onun yanlış olduğunu kavrayan insanlar, yanlış yapan insanların doğasını anlayabilirler. bu insanlar benimle aynı kandan, aynı tohumdan geldikleri için değil, benimle aynı aklı, aynı tanrısal parçayı paylaştıkları için akrabamdırlar...

  kendi içini kaz. çünkü iyilik içinde, sen kazdıkça o
  fışkıracak...