şükela:  tümü | bugün
 • dinbilimci, reformcu adam.. kiliseyi arkadan bıçaklamış..
  (bkz: reform)
 • ayaklanmayı başlatmıştır başlatmasına da, meydanı boş bularak aşırıya giden köylülerin ve prenslerin kiliseleri ve ortalığı yağmalamasını hoş görmeyerek, bu ilginç ayaklanmanın krallar tarafından kanla bastırılmasını desteklemiştir.
 • ismail hami danişmend'in "izahlı osmanlı tarihi kronolojisi" nde yer alan bir pasaja göre "protestanlığın kurucusu martin luther,türk milletini, allah tarafından avrupanın cezasını vermek için gönderilmiş bir kuvvet saymış ve hatta türklere mukavemetin küfür olduğunu bile ilan etmiştir.bu vaziyeti büyük bir alaka ile takip eden kanuni'nin iki de bir de lutherin sıhhat ve muvaffakiyet derecesi hakkında malumat aldırdığı bile rivayet edilir." bunun yanısıra lutherin "kanuni'den arpalık alan ve gizli din taşıyan bir diyanet işleri görevlisi olduğu" iddia edilmiş ancak bir belge gösterilmemiştir.
 • ayrıca hammer'in viyana müzesinde saklanan el yazıları arasında "luther'in kanuni tarafından yetiştirildiği, kuranı tercümeye giriştiği ancak çevrenin baskısı altında bundan vezgeçtiği" iddiası da varmış.
  yane luther'in, kanuni'nin ajanı olup olmadığı tartışması mevcut...
 • + 1483-1546 yılları arasında yaşamıştır
 • kesinlikle başarılı olarak kabul edilebilecek reformist papaz. zayıflamış ve artık saygınlığını yitirmeye başlamış katolik mezhebi temelli olan, protestanlık mezhebinin kurucusu.
  her ne kadar pek çok insan tarafından sevilen bir şahsiyet olsa da sevmeyenleri de yok değildir. bu sevgi eksikliğinin temelinde onun devletle ilgili düşünceleri vardır. dünyada ki düzeni tanrının bir parçası olarak görürdü ve bu düzenin önemli bir sağlayıcısı olarak da devleti görürdü. her kim devlete karşı gelicek olursa büyük bir günah işlemiş olurdu. bu açıdan bakıldığında almanya da egemenlik mücadalesini sürdüren prensliklerin bir reformu olarak kabul edilebilir protestanlık. az önce bahsettiğim düşünceye ek olarak, yahudi insanlara karşı olan olumsuz hatta nefret dolu görüşleri, hitler gibi büyük bir insanlık dramı yaratıcısının ortaya çıkması için gerekli zemini oluşturmuştur.
  ayrıca türkleri de tanrı nın hristiyanlığı cezalındırma da kullandığı kişiler olarak görmüştür.
  (bkz: protestan)
  (bkz: 95 tez)
 • gecenlerde hakkinda yazili bir makeleyi okurken beni yerlere vuran dinbilimci. kendisi verdigi bir resmi yemek sonrasi misafirlerine hitaben aynen sunu soylemis:
  "neden osurup, gegir miyorsunuz, yoksa yemekleri begenmediniz mi?"
  demek vakti zamaninda adab-i muaseret kaideleri daha bi baskaymis...

  almanca dili ile hasir nesir olanlar icin orijinali (ki orjinali daha da bir yarici):
  "warum ruelpselt und furzelt ihr nicht? hat es euch denn nicht geschmackelt?"
 • reformuyla beraber kiliselerdeki müziğinde değişmesine neden olmuştur. luther bu reformunda herkesin katılabildiği bir müzik istemiştir. dolayısıyla belli kararlar alınmıştır. kiliselerdeki müzikal enstrumanlar gereksiz bulunmuştur. secular şarkılar istenmemiştir. polifonik masslerde benimsenmemiştir.
 • bu vatandas hapse atilidigi sirada iblis'i gordugunu iddia etmistir ve iblis'i kovmak icin murekkebini iblis'e dogru firlattigi rivayet edilir. coleridge* bu iddiaya kafayi takmistir ve luther'in yattigi zindanda hala duran murekkep izinin (romantik donemden bahsediyom) iblis'in varligina delalet ettigini one sure siirler, guzellemeler yazmistir.
hesabın var mı? giriş yap