şükela:  tümü | bugün
 • freddienin ayrildiktan sonra da hep dost kaldigi, evinin maliye islerine, ahcisina cartina curtuna bakan;sonradan evini damini servetinin cogunu miras biraktigi kadin
 • bi de fredinin, beraber olduklari donemlerde cocuk yapma onerisine "bi kedi daha alirim daha iyi!!" tepkisini verdigi insan*
 • gercekten iyi bir kadın diyebilecegim bir insan... gercek ask budur.. veya gercek sevgi.. herseyi kabullenmek.. bunu bir kadının yapabilmesi sasirtiyor beni
 • 1951 yılında fulham'da doğmuştur. yoksul bir ailenin kızıdır. annesi ve babası sağır, işaret diliyle anlaşmaktaymış. 15 yaşında okulu bırakmış, ilk işi sekreter stajyerliği, bu işten ayda 5 pound kazanıyormuş. 19 yaşında paul mccartney ve mick jagger gibi ünlü isimlerin de müşterisi olduğu bir mağazada çalışmaya başlamış. roger taylor ve freddie mercury'nin eski kıyafetler ve freddie'nin sanat çalışmalarını sattığı bir stand varmış yakınlarda. mary bir rock konserinde brian may ile tanışmış ve çıkmaya başlamış. grubun adının kararlaştırılacağı tartışmalara brian, mary'yi de getirmiş. freddie grubun adının queen olmasını isterken, brian may built your own boat isminde ısrarcıymış. mary de brianın ismini beğenmiş, ancak sonuç olarak isim queen olmuş. böyle işler yürürken freddie, mary'ye ilgi duymaya başlamış ve brian'a kimdir nedir bu kız diye sürekli sormaya başlamış. daha sonra freddie 6 ay boyunca mary'nin çalıştığı mağazaya uğramaya başlamış. freddie 24ncü yaş gününde sonunda mary'ye arkadaşlık teklif etmiş. paraları olmadığı için genç insanların yaptığı sıradan işler yaparak vakit geçirmişler. freddie'nin devam ettiği sanat okulundaki çalışmalarından mary çok etkilenmiş, ondaki yıldız potansiyelini görmüş, bu çevrede ona bir yer olmadığını düşünmüş. ancak freddie ona gitmemesini söylemiş efendim, böylece mary bununla devam etmeye ve bir parçası olmaya karar vermiş. 6 sene sonra olaylar cereyan etmiş, çift ayrılmış. freddie de kendi evinin yakınında büyük bir ev almış mary'ye. mary'yi kendine yakın tutabilmek için ona iş de ayarlamış şirketin sekreteri olarak. ayrıca mary turnelere de freddie ile birlikte gitmiştir.freddie, mary'nin iki oğlunun vaftiz babasıdır.
  freddie'nin ölümünden sonra mary "ölümsüz aşkını kaybettiğini, hastalıkta sağlıkta fakirlikte zenginlikte her zaman bir arada olduklarını bu yüzden onunla evli gibi olduğunu" söylemiş.
  mary, 1998 yılında kimseye haber vermeden long island'da nick isimli bir iş adamı ile evlenmiş çocuklarının ve kendisinin hayatında bir düzen olması için.

  kendi çapımda bu kadar çevirdim. ingilizce versiyonu ve resimleri ile:
  http://www.youtube.com/watch?v=hjet8lbwqhw

  ayrıca freddie söyleşilerinde sahip olduğu tek gerçek arkadaşının mary austin olduğunu defalarca söylemiştir ayrıldıktan sonra. freddie mary'den sonraki diğer sevgilileriyle mary ile kurduğu dostluğu kuramadığını belirtmiştir. bu diğer sevgililer de mary'nin hayatını freddie'ye adamasının fevkalade fedakar bir davranış olduğunu, böyle bir şeyi göze almadıklarını söylemiştir. diğer ünlü vokalistlerin aşkları kadar çalkantılı, olaylı, basında yer etmemiş bir aşktır, biraz daha samimidir gibi gelir bana özellikle daha sonra dönüştüğü uzun süreli dostluk ile..
 • freddie mercury'nin "yasal eş"i ilan ettiği güler yüzlü, vefalı kadın. aralarındaki sevgi ilginç bir şekilde hiç bitmemiştir.

  mary austin, freddie mercury ve freddie'nin sevgilisi jim hutton'ın yer aldığı fotoğraf karesi de insanın yüzünde buruk bir gülümseme bırakır:
  http://img87.imageshack.us/…5/freddiejimmaryzn7.jpg

  kızıl saçlı halleriyle ise jim morrison'ın kozmik eşi pamela courson'ı anımsatır.
 • freddie mercury'nin eşcinsel ilişkilerine ve aşırı alkol düşkünlüğüne yedi yıl dayanabilmiş vefakar hanımefendi.

  freddie, normal bir ilişkinin kaldıramayacağı denli renkli cinsel yaşamını sürdürürken, şöyle demiş austin: "eğer heteroseksüel olsaydı onunla evlenirdim. ayrıldığımızda yıkıldım ama ne gariptir; yıllar geçtikçe yakınlığımız eksileceğine, arttı." gerçekten de mercury'nin aids nedeniyle hayatını kaybettiği son ana kadar başucunda bekleyen üç beş yakınından biridir mary austin. hem de başka bir adamla evli olduğu halde. bu ilişkiyi stephen rider şöyle anlatıyor : "hem freddie hem de mary, sonuna kadar birbirlerini sevdiler. onların ilişkisi, bir ruh birlikteliği yaratmıştı. 1979 yılında, son bir kez daha birlikte yaşamayı denediler. ama freddie'nin biseksüel yaşamdan vazgeçememesi buna engel oldu. mary'nin bir bebekleri olması önerisine freddie'nin verdiği cevap oldukça cesaret kırıcıydı: "bir tane daha kedi almayı tercih ederim." sonraki yıllarda freddie, mary ile ilgili şu itiraflarda bulundu: "ilişkimiz gözyaşları içinde sona erdi ama aramızda çok sıkı bir bağ oluştu ve bu bağı bizden kimse alamaz. ulaştığımız noktaya kimsenin ulaşması mümkün değil. aşıklarımdan çoğu, bana hep neden onun yerini alamadıklarını sorarlar. mary'nin yerini hiçkimse alamaz. fakat onun sevgililerini de kıskanmam, çünkü nasıl benim yaşadığım bir hayat varsa, onun da kendine ait bir hayatı var. yalnızca, birlikte olduğu insanla mutlu olup olmadığı konusunda kaygılanırım. mary de, aynı şekilde benim için kaygılanır; birbirimizi daima kollarız. aşkın böylesi muhteşem bir şey. pek çok sorunla karşılaşırım ama onları aşmaya çalışırken mary hep yanımda olmuştur."

  1977 yılında ayrılmalarının hemen ardından, freddie, mary'ye kensington'da dört yatak odalı, 400 bin pound değerinde bir ev aldı. mary'ye aldığı bu ev, kensington'da kendisine yeni aldığı 28 odalı, 500 bin pound değerindeki, yüksek duvarlarla çevrili ve gizli bir bahçesi olan garden lodge'dan sadece iki sokak ötedeydi. ve müzik tarihinin bu çok özel ilişkisinden geriye, mary austin için yazılmış love of my life adlı ballad kaldı.
 • freddie mercury ile ilişkisinden şöyle bahsetmiştir.
 • freddie mercury'nin 45 senelik yaşamındaki, en çok değer verdiği kişidir.
hesabın var mı? giriş yap