şükela:  tümü | bugün
 • tanim olarak masonluk, insanligin du$unsel ve toplumsal geli$mesi amacini guden ve dunyada yuzu a$an ulkede milyonlarca insani ailesi içine katmi$ bir ogreti ve kurulu$un adidir. masonluk evrenseldir. 1785'te lozan'da toplanan uluslararasi mason kurultayinda $u temel ilkeler dunya masonlugunca kabul edildi: "masonluk, insanin toplum halinde ya$ayi$indan beri var olan bir karde$lik kurumudur. ogretisi evrenin ulu mimari adiyla simgelenen ustun bir gucun varligini tanimaktir."masonlugun bu evrenselligi 1953 kurultayinda da yinelenmi$ ; insanlar arasinda din, mezhep, soy ve sinif ayrimi gozetmeyen bir karde$lik kurulu$u oldugu belirtilmi$tir.

  i.o. 960 yillarina kadar giden en eski efsane unlu mimar adon hiram ile ilgilidir.kalfalari tarafindan çikar ugruna oldurulen hiram, tum mason rituellerine yerle$mi$, tevrat'ta, krallar kitabinda, tarihlerde adi geçen bir efsane kahramandir. promete nasil uygarligin semboluyse, hiram da masonluk ulkusunun vazgeçilmez bir simgesidir. hiram'in oldurulu$unun ardindan masonlar (yapi i$çileri, duvar ustalari) ilerleyen yillarda zanaat birlikleri kurdular, roma okullari , vii. yy da cermen ve ingiliz ulkelerinde (gilde, childe) denen mason localari bunlar arasindaydi. masonluk tarihinde ilgi çekici bir diger olu$um templiers (tampliye $ovalyeleri) tarikatiydi. tarikatin amaci "hak dininden olmayan kafirlerle" sava$mak oldugundan binlerce yapi i$çisi haçli ordulariyla birlikte islamliga kar$i sava$ti ancak yenilince fransa'ya donduler oradan tum avrupa'ya yayildilar. zanaatlari nedeniyle papazlardan ve prenslerden daha çok mala ve zenginlige kavu$tular. ancak templiers zenginliklerini ele geçirmek isteyen kral ve papa i$birligi yaparak onlari ortadan kaldirdi.adaletsiz $ekilde yargilanip olume mahkum edilen templiers tarikati yakilarak olduruldu.
  18. ve 19. yy larda yeniden geli$en mason loca sistemi, degi$ik donemler ardindan bugune ula$an ulku ve ilkelerini olu$turdu ve bu ilkeler uzerinde tum dunyada stabilite saglandi.masonluk onceleri gerçegi fizikotesinde (metafizikte) aradi ve tanrisal varligin ne oldugunu ara$tirdi. daha sonra gerçegi dogada aradi. gunumuz masonluguna gore ise "gerçek" gozlem ve deneyle elde edilen bilgidir, bilimin yoludur.bu nitelikleriyle masonluk bir din, bir felsefe degil, bir du$unme sanatidir.
 • (bkz: templar)(bkz: hospitalier)
 • turkiye' de 1964 yilinda suleyman demirelin adalet partisi baskanligina adayligini koymasiyla kimi cevrelerce karalama amacli olarak kendisinin mason oldugu yonundeki iddanin yol actigi problemler nedeniyle bolunmus kurum. soyle ki; suleyman demirel 1956 yilinda masonluga kabul edilir ancak locayla ilgilenmediginden iliskisi kesilir. donemin ankara' daki buyuk ustat yardimcisi, demirel' in dernekte kaydinin olmadigini belirten bir kagit verince tartismalar baslar. masonluk politikaya alet edilmistir denir ve bikac yil boyunca bu tartisma surer. bunun sonucunda da yeni bagimsiz localar kurulur. yillar suren bolunme - birlesme girisimleri sonucunda gunumuzde bes bagimsiz mason dernegi, uc ayri mason buyuk locasi bulunmaktadir. bu localardan biri 1991' de kurulan kadin masonlar buyuk locası' dir.
 • "masonların içinden"-martin short(boğaziçi yay.)
  "masonluk"-poul naudon(varlık yay.)
  "biraderlik-masonların gizli dünyası"-stephen knight(boğaziçi yay.)
  "eski büyücülerden, çağdaş darbecilere gizli örgütler mafya-roma suikastçıları atom bilginleri-gerillacılar masonlar-naziler dilenci örgütleri ku-klux-klan-nüdistler pars adamlar-kutsal yazıcılar haşhaşinler-casuslar-hint fakirleri" -atilla tokatlı(bilgi yay.) gibi birçok kitap yayımlanmıştır.
 • disisleri bakanligi bunlarin elindedir derler hep.mason olmayipta disilerinde yukselmek bakan olmak cok zor bisey olarak gorulur bu yuzden.
  ayrica dinci tayfa nefret eder bunlardan,din dusmani olarak gorurler.icisleride ulkucu ve dincilerindir.garip bi durum.
 • paul naudon'un konuyla ilgili kitabı. eni konu 120 sayfa olan kitabın 70 sayfası tarihi bilgiler ile dolu. araştırması herhalde birkaç sene sürmüştür. bilimsel bir araştırma olduğu iddia edilen kitaptaki tarihi dediğim bilgiler genelde şu şekilde: meşrık-ı azam john coustos notre-dame kilisesinden sağa dönüp 100metre gidince solda kalan 4 nolu apartmanda loca faaliyetlerine katılmaktaydı... dük de berry'nin cenaze törenine üstad-ı muhteremlerin hepsi beyaz üniformalı olamlarına rağmen katıldılar... duvarcı mehmet efendinin oğlu süleyman üstad-ı azam seçilirken "yeniden doğmalısın" parolasını söyledi... kardinal neri corsini'nin casusluk suçlamasıyla mason cemiyetini yokuşa sürdü sonra rapeé'de lokantacılık yapan andrew-michael stuartist şeflerle konuşarak durumu düzeltti...

  (bkz: bu ne lan)
 • (bkz: albert pike)
 • (bkz: mason)
 • inceden inceye varliklarini me$rula$tirmaya cali$ilan "bi gun ba$in siki$irsa solugu yanimda al" insanlari toplulugu. gecmi$te saglam bir felsefeye sahip olabilir bilemem ama gunumuzde acil durum ciki$i olarak goruldugu cok bariz bir gercek. olabilme $ansi varken mason olmayan insanlarin istikrarli bi hayat surdukleri surece herhangi bir eksiklik cekmediklerini du$unur dururum. bir de bi surat ifadeleri vardir ki, anlarsin..

hesabın var mı? giriş yap