şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trompet, kontrbas, gitar, piyano ve vibrafon çalabilen norveçli müzisyen, 1979 doğumludur. jaga jazzist, chick corea ve pat metheny gibi isimlerle çalışmışlığı da mevcut eick 2007 yılının uluslararası jazz yeteneği olarak seçilmiş.

  http://mathiaseick.no/
  http://www.myspace.com/mathiaseick
  https://twitter.com/#!/mathiaseick
  https://www.facebook.com/…-official/182346221803979
  http://wimp.no/wweb/artist/?artist=3659811
  http://www.platekompaniet.no/…ias_eick/?id=00073290
 • manu katché'in playground albümünde de hünerlerini sergilemiştir.
 • asıl enstürmanı trompet olan son derece yetenekli müzisyen aynı zamanda da besteci. özellikle ecm'den çıkan the doors albümünü tavsiye ederim. hele williamsburg diye bir şarkısı var ki bu albümde, başka diyarlara götürüyor valla insanı. muazzam.
 • "the door" albümünün kapak tasarımı çok iyidir. içindeki materyal de iyidir ama sırf kapağı için alınır.

  http://www.ecmrecords.com/… stian##stian carstensen

  son albümü "skala" da sırf "edinburgh" şarkısı için alınabilir bu arada.

  http://grooveshark.com/s/edinburgh/3xw78d?src=5

  iskoçya milli müzesi'nin o yeni binasının karşısına geçip hareket etmeden dinlemek lazım aslında.

  http://farm4.static.flickr.com/…6098_6116901cd7.jpg

  adamımsın mathias...
 • 30 kasım'da salon iksv'de sahne alacağını öğrenmemle akşam akşam mutlu olmamı sağlayan, bu çağın en keyifli ve kaliteli caz adamlarından biri.

  onu tünel festivali'nde izlemeyi kaçıranlar için güzel bir fırsat.
 • mayıs ayında yeni albümünün çıkacağı haberleri üzerine heyecandan şeyaptığımız trompet dahisi.
 • umarım genç yaşta ölmez dediğim müthiş ümit vadeden ve şimdiden kendine ait bir sesi olan multi enstrümantalist cazcı kardeşimiz. severek izliyor, dinliyoruz.

  https://www.youtube.com/watch?v=gvuxic2shri
 • bir iskandinav cazı dinleyicisi olarak en sevdiğim sanatçılardan biridir. şimdi bu adamın yazdığı kompozisyonlar öncelikle kolay anlaşılır ritimlere sahip. bu ritimler üzerine trompet için yazdığı melodilerin ise her biri inanılmaz derecede yaratıcı, akılda kalıcı. bu durum genel olarak her şarkısını kendi başına özgün bir konuma çekiyor. demem o ki, bir dinleyici olarak neredeyse her şarkısından farklı bir lezzet alıyorum. nedendir bilmem ama sanki rahmetli esbjörn svensson'ın iskandinav cazı içinde taşıdığı bayrağı devralmış gibi hissediyorum.

  henüz 13 yaşındayken katıldığı bir tv programındaki şu performansını dinlerseniz nasıl bir dehaya sahip olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

  2008'de çıkardığı the door, 2011'de çıkardığı skala ve yine 2015'de piyasaya sürdüğü midwest adlı albümler, yukarıda bahsettiğim niteliklere sahip. yani albümlerde bulunan her şarkı belli bir tema içinde kendi adına özgün tınılar taşıyorlar ve bu üç albüm de kesinlikle birbirinden ayrı tatlara sahip. 2018'de çıkardığı ravensburg ise -henüz diğerleri gibi derin bir dinleme yapmadım ama-biraz kendini tekrar gibi geldi bana ki bu da gayet anlaşılır bir durum. hiçbir sanatçı gelişim çizgisini sürekli yukarı taşıyamaz.

  mathias abimizin bir başka olayı ise çeşitli sanatçılarla çeşitli albüm projeleri yapmak ya da çeşitli caz albümlerinde konuk sanatçı olarak katılmak. bunlardan lars danielsson'ın libretto'su (yani öyle sanıyorum ki) inanılmaz şarkılara sahip bir albüm olmakla birlikte mathias eick olmasaymış eksik kalırmış. adamcağız bütün müzikal yeteneğini yansıtmış albüme. aynı şekilde pasha hanjani ve ertan tekin ile kaydettikleri three wise men'de anadolu ve iskandinav soundunun harmanlandığı çok özel bir çalışma.

  mathias zaman zaman türkiye'ye geliyor. 2013'te iksv salon'da verdiği konseri çok komik bir paraya dinleme şansım olmuştu ve gerçekten canlı performansının da albümlerinden farklı olmadığına şahitlik ettim. konser sonrası imza alırken gözlemlediğim mutevazı kişiliği de böyle başarılı ve popüler bir adam için gerçekten harika bir şey.

  şuraya en sevdiğim performanslarından birini bırakıp yazımı sonlandırayım.

  mathias eick'le ilgili bir de hayalim var. onu da söylemeden geçmeyeyim. dilerim kendisi bir gün hüsnü şenlendirici'yle, hatta direk taksim trio ile bir proje yapar. ortaya neler çıkabileceğini tahmin bile edemiyorum.

  neyse. bu adam hakkında daha yazılacak çok şey var ama azcık da başkaları yazsın.