• çok yakar ama "1.3 motor ama çok yakıyor" demek de tam olarak doğru değil çünkü bilinen anlamda 1.3 motor değildir. (bkz: wankel motoru) ama ne olursa olsun benzer güç üreten otomobillere oranla bariz şekilde daha fazla yaktığı gerçektir.

ayrıca "60-70 binde motor yiyor" diye bir şey yoktur. wankel motorun çalışma prensiplerinden habersiz kullanıcıların elinde heba olan rx-8 vardır. bakın burda wankel motorun nasıl çalıştığını gösteren bir gif var. ortadaki üçgen rotor döndükçe emme, sıkıştırma, yakma ve egzoz işini (yani 4 zamanlı motor dediğimiz olaydaki 4 zamanı) tek bir hazne içerisinde tek bir rotorla gerçekleştiriyor.

aslında wankel motorda hareketli parça, silindir, vs. daha az olduğu için "teoride" arıza çıkarma ihtimali daha az, ancak bu sistemin de şöyle bir dezavantajı var:

rotorun köşelerinin bu 4 zaman boyunca diğer bölgelere yakıt veya gaz sızdırmaması motorun sağlıklı çalışması için çok önemli. yani çok iyi bir yalıtım şart. rotor köşelerinin aşınmasını ve dolayısıyla da sızdırmasını önlemek için yanma odasına yakıtla beraber sürekli olarak yağ da pompalanır ve yakılır. (hatta bu nedenle emisyon değerleri de felakettir rx-8'lerin)

normal bir araçta bile aksattığı periyodik bakımların haricinde aracının yağını 1 kere bile kontrol etmemiş adamın rx-8 aldıktan sonra "aman 5000 km'de bir yağı kontrol edeyim, eksilmişse ekleyeyim, değiştireyim" dememe ihtimali yüksektir. bunun sonucunda da doğal olarak motor yağsız kalır. yağsız kalan motor da wankel olsun veya olmasın babayı alır doğal olarak.

neticede "normal" motorlu bir araçtan daha sık ve daha dikkatli bakım ister. daha hassastır evet ama internette ufak bir araştırmayla 200.000 mil'i (yani ~320.000 km'yi) orjinal motoruyla geçmiş rx-8'ler bulmak mümkündür. kaldı ki rx-8 başlıkta sıkça belirtildiği gibi 320.000 km yapılacak bir otomobil değil, bir "haftasonu otomobili"dir.
  • kanser eden araba.

sakin sakin yazmaya çalışıyorum.

şimdi ekşi sözlükte bilgi paylaşmak için varız değil mi? ben bu arabayı almadan önce geldim baktım buraya zorluklarını gördüm ama eksik yazmışsınız, paylaşalım da eksik kalmasın arkadaşım bak yukarıda 3 sayfa entry var sahip var mı yani benim arabam şu şasi şunla başlıyor diyen var mı? neyse, ben bu boku yedim başkası yemesin.

derin derin nefesle yazıyorum, yok işte özelmiş felsefesi varmış, 10k devirmiş, kapılar arkaya açılıp herkes ölüp bitiyormuş bıkbık. felsefesini de kapısını da s**.

tr de 200 küsür tane satılmış, 50 küsür tanesi 2005 senesinden bu tarafa pert olmuş, 60 tanesi satılık şuanda kısacası sahiplik desek
    80.000.000 / 800 kişi (her araba 4 defa el değiştirdi) iyimser olmaya çalışıyorum. yani arabayı gerçekten bilen kişi sayısı neredeyse adrina lima yı kendi gözü ile gören ile eşit.

yok motoru şurada bitiyormuş bu yağmış geçiniz bunları elektrik ustası mı var? yani dönen rotary motor harici kısmından anlayan birisi var mı bu güzelim ülkede yok! siz daha önce soyulup türkiye'de toplanmış rx gördünüz mü?

---
    sinirlenmemin sebebi çok basit, araba 3 bin ila 5 bin devir arasında yok gibi bir şey 5 bin küsürden devirden sonra bir geliyor 10bin devire kadar yırtıyor. üstelik bu sorun devamlı olan bir sorun değil canı isteyince!

*ulan buji değişti, bobin değişti bunların kablosu değişti 100c taktık,

* ecu değişti benzin pompası değişti, yetti mi yetmedi "hani bose var ya bayıldığınız ses sitemi" ulan teybi söktüm arabadan sorun hala bitmedi.

*dedim ki yalnız geziyorum zaten ölürsem ben ölürüm airbagleri de iptal edelim çok güzel bitti mi sorun? tabi ki hayır.

*arabanın sıfır şarj dinamosu yok ki internette onuda değiştireyim emaneten başka birsinin istedik (ne alaka ise) sizce bitti mi tabi ki bitmedi.

*arkadaşımın bir tanesi far (xenon) beyni de sökelim dedi onuda söktük.

*akışmetre, boğaz kelebeğini zaten ilk etapta elden geçirdik

*katalitik konvertör sensörünü de geçen cumartesi söktüm.

*bu arabanın kendinden misli pahaları pistlerde geçmesini sağlayan yol tutuş sistemi var ya hah onu da iptal ettik düşün ilk aklıma gelen şeydi.

*hava filtresi zaten komple iptal bu çileyi çekerken sök tak afedersin şey gibi oldu neyse..

kısacası çok özel küfürler hazırladım arkadaşlar, bu arabayı al diyene, güzel diyene, ah olsa da binsem diyene, ne bileyim yani arabaya sevgi duyabilecek her kişiye. kredi ile aldığım araba burnumdan fitil fitil geldi. hayatınızda duyamayacağınız orijinal küfürlerim var.

sonuç olarak; airbagsiz, teyipsiz, xenonsuz, katsız, kafasına göre yakan, yol tutuş sistemi olmayan ama artık 10 bin devir çeviren arabam var.

araba şuanda şahinden farksız yani her şey mekanik oldu çok harika, hayır bir usta size dönüp "kardeşim abs çalışır mı emin olamadım ama merkezi kilit yerinde" der mi?

tabi bir apaçi arabası oldu ben alırken az felsefesi olsun ortalık malı olmasın dedim başımıza gelenlere bak.

ben kilide bir ses taktırır, bir lpg bağlatır yoluma devam ederim.

dipnot arkadaşlar sorun düzeldi sorunun ne olduğunu hala çözemedik, arabayı geri topladık keyifle biniyorum. geri toplarken far yıkamayı da çalıştırdık :)
  • nasıl bir araçtır ki 4-5 yıldır 2. elinin fiyatı hiç değişmemektedir.
  • bu arabanin problemi sudur. simdi siz bir spor arabanin 3000-4000rpm de en kotu hizlanmaya ve gucunu gostermeye baslamasini beklersiniz. rx 8 ise bunu 5bin devirin uzerine geldiginde yapiyor. yani ben bu arabanin tam keyfini surmek icin 1.3luk deli gibi benzin yakan sikistirilmis 200 kusur beygirinden ,etinden sutunden yararlanmak icin deli gibi devirli kullanmaliyim.

peki hangimiz sehir icinde bu devirle cikabiliyor beri gelsin lutfen. bu yuzdendir ki, gorunus ve dizaynina hatta yuksek devilri kullanildiginda gidisine hic lafim olmamasina ragmen kullanissiz bir arabadir. cevremde sifir alinan bir modelin 2 yilda 2 kere motor indirdigini birinin artik yeter diyip arabayi hizla satmasini da ekleyelim. su an kanada piyasasinda 15 bin dolardan baslayan ikinci el fiyatlariyla uzak dogulu genclerin haricinde pek ragbet gormuyor.
  • piyasaya çıktığı 2002 yılından üretiminin sonlandığı 2012 yılına kadar sadece 192 bin adet satabilmiş, wankel motorlu kara taşıtı.

üzerindeki wankel motor o kadar başarısız olmuştur ki, nihayetinde harika rx-8 tasarımında bu motorun kullanılması şirket içi tartışmalara konu olmuşsa da şirket ceosu yamanuşi denen takıntılı japon bir türlü diğer alternatiflere yöneltilememiştir (bu herif yazının sonunda yine karşımıza çıkacak).

motorunun termal verimliliği oldukça düşüktür. 2010 avrupa ve 2011 amerika emisyon sertifikası alamadığı için iki kıtada satışı sonlandırılmıştır. apeks contalarının ömrünü çabuk tüketmesi sebebiyle gelen, üst üste koyulsa fuji dağının yüksekliği kadar kullanıcı şikayetlerden ötürü mazda yeni apeks conta tasarımı yaptıklarını, bu yeni apeks contalarının 300 bin kilometreye kadar dayanabileceğini iddia etse de, otomotiv pazarını ikna edememiştir (zaten yapamamıştır da).

mazda kıdemli genel müdürü fujiwara 2016 yılında yeni modelin bmw i3 gibi yatık yerleştirilmiş düz iki silindirli bir motor ve elektrik ünitesiyle çıkacağından bahsetmiş fakat 2017 yılında kendilerinin halen wankel motor üretmek istediklerini, emisyon sertifikaları nedeniyle üretseler de satamayacaklarını, bu yüzden ileride tekrar pazara sunacakları wankel motorlu araçlarını elektrik motoru ile hibrit olarak tasarlamak istediklerini söylemiştir.

fakat yine de tüm otomotiv camiası wankel motor fikrinin şirketin ceosu yamanuşi'nin "and olsun, ben bu şirkette durdukça bu motor tekrar üretilecek" raconundan kaynaklandığını bilmektedir ve çok da şaaapmamaktadır.

artıkın bu devirde otomobil markaları düşük sürtünme iç dirençli, yüksek dayanıma sahip, yüksek termal verimliliğe sahip hibrit güç ünitelerine hızla yönelmektedir. mazda'nın bu teknolojiye cevap vermesi sadece hibrit skyactiv güç üniteleriyle mümkündür.
  • eski distributor firma tarafından 89.000tl'ye satılırken yeni distributor firma ile fiyatı 65.000tl ye düşen otomobil..

he araçlarını eski distributor'den alan araç sahipleri bu konu için tüketici derneklerine başvurmalılar mıdır bence vurmalılardır.. aracını 2. el satmak isteyen kullanıcılar 6 aylık araçlarını aldıkların fiyatın yarısına bile satamaz duruma gelmişlerdir..
  • sırf wankel motorlu bir aracı bu zamanlara kadar ürettiği için dahi mazda'yı tebrik etmek lazım.

böyle geleneklere sahip çıkarak hepsi birbirinin aynısı olan araçlardan sıyrılan bu tür egzotik ve ulaşılabilir araçların trafikte olmasını sağlayan fazla marka yok malesef.

mazda tasarım şefinin hala gönlünde rotary motorlu bir rx-8 halefinin olduğunu ama bunun için yönetimi hala ikna edemediğini yazan haberler mevcut.

http://www.worldcarfans.com/…gn-boss-wants-a-new-rx
  • motor tamiri zor arabadır. bursa küçük sanayide sadece bu arabayı yapan bir usta var. kendisiyle bizzat tanıştım. türkiye'de bu işi yapan nadir ustalardan. başka mazda servisine rastlamadım. şöylede bir web sitesi açmış kendine.
  • kktc topraklarının şahin'idir adeta. çok var amk.
  • kıymeti yeni yeni anlaşılan tasarım ve mühendislik harikası. wankel motorun çalışma prensibini ve özelliklerini bilmeden otto motor gibi bakım yapan ustalar ve otto motormuş gibi rastgele yağ seçen özenli kullanmayan bilinçsiz sahipleri sebebi ile adı ülkemizde kötüye çıkmış araçtır.bilmeyenlerin sürekli çamur attığı araçtır oysa;

- bu araba yağ eksiltiyor ya kesin sorunlu motoru
    + wankel motoru benzinle beraber az oranda da olsa yağ da tüketmektedir,rotorların sürtünme katsayısı yüksek olduğu için aşınmayı önlemek içindir.

-motoru 40.000 km de bitiyor alınmaz
    +bitmiyor kardeşim azcık otur araştır 200-300 bin km lerde birçok araç bulunmakta yurtdışında ve hala canavar gibi çalışıyor

-çok yakıyor bu araba
    +spor bir araç kullandığının farkındasın değil mi güzel kardeşim üstelik atmosferik ve sıkıştırma oranı yapısı gereği çok yüksek ve bu klasmanda diğerlerine oranla 1 bilemedin 2 litre fazla yakıyor ki bunu da hacmi düşük olduğu için vergi avantajından fazlasıyla amorti ediyorsun.

bu aracı alacakların kullananların belli başlı dikkat etmesi gerekenler;

- motor ısınmadan yola çıkmayın, çok zorunda kalırsanız 3000 deviri geçmeyin sıcaklık normal seviyeye gelinceye kadar,

- stop etmeden önce 1-2 dakika bekleyin kullanım süreniz ve gazlama durumuna göre ve 3000 devirde stop edin, gaz vererek stop edilmesinin sebebi motorun yapısı gereği benzine boğulma ihtimalini ortadan kaldırmak son bir gaz verip o şekilde stop edin ki rotorların arasında benzin kalmasın ve bir dahaki çalıştırmada zorluk yaşanmasın

-her kullanışınızda birkaç kez redline yapmaya özen gösterin, bu da motorun kurum yapmaması içindir tüm araçlarda bu durum yaşanır ama wankel motorda oran biraz daha yüksek olduğu için elzemdir.

-yağını her depo benzinde kontrol edip eksiğini kendi özel mineral yağı ile tamamlayın. yağ konusu hayati bu araçta kendi özel yağı dışında yağ kullanmak motoru gözden çıkarmak demektir.
hesabın var mı? giriş yap