• alim bir zat şöyle diyordu; "cehennemde olsa, ebediyyen var olmak, muhakkak hiç'liğe tercih edilir." '- göreceğiz...' derken son arzusu gibiydi bu. düşünüyorum da son arzum bu olurdu elbette. kendinden önce, yaşadığın, tanıdığın, sevdiğin her şeyin sonsuza dek var olduğunu müşahade etmek. tek bir örnekle bile, o güzel yeğeninin ebediyyen var olacak olması, allah'ın kullarına en büyük ihsanı bu haliyle. insanları cennete ya da cehenneme göndermek kimsenin haddine olmadığı gibi, inancıma binaen allah'ın (cenabı erhamurrahimin) rahmetinden daha merhametli görünme gafletinden de imtina ederek, yaşamında insanlara karşı iyi huylu bir hayat sürdüğü varsayımıyla alim kişinin bu sözünün kendisinde vucut bulacağını düşünüyorum.
  • şöyle olaydı da böyle olaydı da yaşıyor olurdu diye ölünün arkasından boş boş konuşan insanlar var.

ha, bana ne! konuşun, konuşalım herkesin arkasından. insanların ölüsüne de dirisine de yaptığımız sadece bu. yadırgarız, yargılarız, kendi değer yargılarımızla boğarız, belki yalandan biraz övüp sonunda kendimizle karşılaştırarak halimize, hayatımıza şükrederiz. insanlar böyledir.

bu adam yaşasaydı da muhtemelen bundan sonra yaşayan bir ölü olurdu. dünyada binlerce, milyonlarca yaşayan zombi varken, o bir fani olarak gitmeyi tercih etmiş. yani kısaca kafasında bitirmiş hikayesini. zorlama bir devam istememiş.

çok sevdiğiniz ve karakterle kendinizi özdeşleştirdiğiniz bir filmin hiç olmadık bir yerde hiç olmadık bir sonla bitmesi gibi bir tat bırakıyor bende. yanlış veya eksik bir şeyler var gibi bilemiyorum, oturmuyor kafamda. sarsıcı nitekim!

umarım yaptığı şey için pişman değildir.
  • ilgili videoya tikladim, guzel yuzlu biri konusuyor, ve hemen basinda intihar edecegini soyluyor.

ileri sardim, arkadaslarina konusuyor, onlardan bahsediyor.

yine ileri sardim, bedenine ne yapilmasi gerektigini yakin birinden istiyor.

ileri sarmaya devam ettim, yabanci arkadaslarina durumu ingilizce anlatiyor.

ileri sardim, arkadaslarini, kardesini, yegenini ne kadar cok sevdiginden bahsediyor.

anlasiliyor ki, hazirladigi bu bir nevi elvada videosu sana, bana degil. sevdiklerine.

neden facebook tan nefret ettigimi bir daha anliyorum; baskasina ait olan her ozelden, bir turlu haberimin olmasi.

bugun hic tanimadigimiz mehmet'i tartisiyoruz burada. ateistmis, beyaz turkmus, adam gibi adammis.....

bir intihar mektubu birakabilirdi, ya da bu videoyu cekip sadece sevdiklerinin gormesini saglayabilirdi. tanimadigimiz , hayatina son veren onlarca insan gibi bilmezdik onu da.

keske yapmasaydi bunu.
    neden biliyor musunuz?

kendisini cok seven arkadaslari hep bu goruntuleri hatirlayacaklar. galiba onlara biraz haksizlik yapti. her ne kadar bir arkadasinin dogumunu beklese de, bu durumu belirterek onun dunyasinda sanirim derin bir aci birakti giderken ne yazik ki.

gordugum en acimasiz paylasimdi bu gune kadar.

cok sevdigim arkadaslarimi koyuyorum onun yerine, dusuncesi bile cok aci.

bir tarafta her yedigini paylasan gorgusuzler, diger tarafta her gittigi yeri bilmemizi isteyen az gormusler, cay keyfi, raki keyfi, deniz keyfi, aşkitosunun donuna kadar bildiğimiz sahte mutlular.

ve aralarında da mehmet....

ne kadar değersiz, içeriksiz ve çirkin bir hayatımız oldu artık, farkında mıyız ?

- - - - - - -
    tanımadığım, ama belli ki çok iyi bir insan mehmet,

sevenlerinin başı sağolsun.

belki bu ilginizi çeker
  • tek kelimeyle "tadında bırakmak istemiş"

aşkı,zevki,dostluklarını,zenginliği,derinliğini,yakışıklılığını,gençliğini kısacası herşeyi tadında bırakmak istemiş
  • hastalandığı için ölmüştür. nasıl ki vücudunda ur çıkan bir insan tedaviye cevap veremiyor ve ağırlıklı olarak fizyolojik nedenlerle ölebiliyorsa, ruhunda bunu yaşayan da benzer süreçlerin ruhi olanına maruz kalıp intihar yoluyla ölebilir. onu yüceltmek intihara meyilli kişileri etkileyip intihar vakalarını artırır; yermek, asıp kesmek, vb. de ailesini ve sevenlerini üzer. size de sırf konuşmuş olmak kalır. bırakınız!
    (bkz: ruh ve sinir hastalıklarına giriş)
    (bkz: süisid)
    (bkz: özkıyım)
  • "su çok güzel gelsenize" der gibi gibi.

elbet amacı haydi sizde gelin değildir. lakin murat kekilli nin bu akşam ölürüm şarkısını dinledikten sonra intihar edenleri düşününce.
  • adamı vasiyetini sallamayarak gömmüşler. buraya bakıyorum, burada da gömmüşler. adam ister intihar eder ister yaşamına devam eder, isterse videoyu kendi sayfasında 10 defa paylaşır ölmeden önce. sosyal medya çoğaldı tamam faydaları yadsınamaz ama işte bi kaç hıyar çıkıp sosyal medya'da adamın 'kendisine' ait bir videoyu paylaşmasına tepki gösteriyor. adam belli ki neden intihar ettiğini anlatmak istemiş. bu sayede birisinin onu öldürmüş olabileceği düşüncesini kafadan silmiş. hatta onun ölümüne neden olabilecek şüphesini yaşayabilecek insanları temize çekmiş. sanane amk. izleme, paylaşma. sik sik her şeyi paylaşıp ondan sonra hede hödö.

umarım istediği 'hayat'a kavuşmuştur ya da sonsuzluğun kapasından geçip evrene karışmıştır.
  • videosunu izlemedim. ızlemeyi de düşünmüyorum. uzun lafa gerek yok adına yazilan entrylere şöylesine bir göz gezdirdim çok doymuşmus iyi imiş falan filan yaşamama hakkını kullanmışmış. e çok becerin vardiysa dünyaya gelmeme hakkini kullansaydin diyesim var. özetle;
    tanım: haybeye yaşamış kişi.
  • çok üzüldüm bu adama çok.

nasıl da pozitif, nasıl da düzgün adam.

biraz inceledim sosyal medya hesaplarını. çok eğlenceli bir hayatı olduğu açık.

ama sahte abi hayatı. bu adamın hayatı, çevresi, işi, arkadaşları, aşkları, sevgilileri vs. hepsi sahte. o da bunun farkına belki de çok önce vardı ki sıkıldı ve son verdi hayatına.

diyor ya konuyu arkadaşlarımla konuştum. gerçek bir arkadaş bırakmaz abi. ben intihar etmeyi düşünüyorum diyen arkadaşını bırakmaz. evinin kapısında uyur yine de yalnız bırakmaz. aşk yaşadım, çok güzel aşk yaşadım diyor ya. aşık olan adam ve güzel bir aşk yaşayan adam mutsuz olmaz.

keşke böyle düzgün bir adam başka bir coğrafyada doğsaydı. ne bileyim belki başka bir mahalle bile kurtarabilirdi, mutlu kılabilirdi hayat yolunu.

nişantaşı insanı olmak zor iş abi. o çevrenin insanı olmak zor iş. fazla olmasa da bir süre takıldım o tip bir çevrede midem bulandı. buram buram sahtelik, buram buram samimiyetsizlik.

üzdün beni be abi. keşke farklı yollarını deneseydin mutsuzluktan kurtulmanın. ya da düzgün, gerçek bir arkadaş veya düzgün, gerçek bir aşk kurtarsaydı seni bu mutsuzluktan sahtelikten.

iyi uykular yalnızlığın anlamını dibine kadar hissetmiş adam.
  • kendisi mezar falan istememiş ama bana en son mezar ziyaretinde gördüğüm bir mezar taşını hatırlattı. üzerinde, siz bilmiyordunuz ama ben de bu dünyada yaşadım gibi bir şey yazıyordu.
hesabın var mı? giriş yap