şükela:  tümü | bugün
 • hayatımda verdiğim en doğru karar dedirten operasyon. sonrasında şöyle hadiseler vuku bulur;

  - banyo yaparken artık kaldırıp altını temizlemeniz gereken bir uzvunuz yoktur. ilk bikaç seferde mutluluktan ağlatır insanı.
  - bi yerde yemek yerken, masanın diğer köşesine uzanırken memelerin önünüzdeki tabağa girme riski kalmamıştır.
  - ameliyattan önce, herhangi bi masada otururken farkında olmadan memeleri masaya koyarak yine farkında olmadan destek aldığınızı fark edersiniz. saatlerce gülebilirsiniz bu duruma.
  - göbekle göğüs kafesinin ara bölgesi olan, ameliyat öncesinde üstüne memeler geldiği için nemden meydana gelen yaralar iyileşmeye başlar, üstüne bi de o bölge ilk kez havayla temas ettiği için kurur, pul pul dökülür. ama insan buna da sevinir.
  - iki meme arasındaki boşluk, ve yukardan bakıp ayakları görmek çığlık attırıcı sebeplerdir. çığlığı duyan doktor 'abartma fazla, memelerini küçültmedim ayaklarını 44 numara yaptım' der.
  - ilk bikaç ay tüm mal varlığı süslü püslü dantelli oyuncaklı sütyenlere harcanır.
  - istenen her şey anılıp giyilebilir. artık meme kısmı 44, bel kısmı 38 olan ütopik kıyafetler aranmaz.
  - iyi bakılırsa (sigara içmemek, her gün silikon bantlar takmak vs...) izler nerdeyse yok denecek kadar azalır. hoş, azalmasa da hiç önemli diildir çünkü görünmezler.
  - mesafesiz sevgi aşamasına geçilir. sevdiğiniz herkese sıkı sıkı, canınız yanmadan sarılabilirsiniz.
  - yüzüstü yattığınızda kafanızı yastığa koyabilirsiniz, memelerin yüksekliğinden kafanız havada kalmaz.
  - regl öncesi şişen meme acısı yok denecek kadar azalır.
  - meme uçlarıyla gözgöze gelebilmek muazzam bi histir. senelerce onlar yere bakmıştır çünkü.
  - üstünden 2 sene geçmiş olmasına rağmen aynaya bakar bakar duygulanır insan.
  - gömlek düğmeleri komple iliklenebilir.
  - gün içinde kenarda köşede saklanıp memeleri sütyenin içine tıkıştırmakla uğraşmaya gerek yoktur. sütyen bi kere giyilir, sonra varlığı bile unutulur.
  - kimse sizi görünce 'hehehe tipe bak entegre süt tesisi geliyo hohoho' diyemez.

  edit : kelime ekledim, daha anlamlı oldu böyle, evet.
 • bence bu ameliyatı yaptıran ablalardan alınan meme dokuları sosyal sorumluluk kapsaminda ihtiyac sahiplerine dağıtılabilir.

  evet küçükler :(
 • fotosunu görmeden bişey dememiz doğru olmaz.

  tanım: zorunlu haller dışında bilinçsizce yapılmaması gereken operasyon.
 • yillar once bunla ilgili izledigim bi belgeselde ameliyat olmus bi kadin soyle diyordu:

  - artik otobusun pesinden memelerimi saklamaya calismadan rahatca kosabiliyorum!

  demek ki neymis, meme kucultme ameliyati cevre dostuymus.
 • bir küçük memeli olarak bana israf gibi geliyor.
  yine de siz bilirsiniz kızlar.
 • bu ameliyatla ilgili birkaç spot bilgiyi buraya yazmakta fayda var;
  - meme küçültme ameliyatı büyük bir ameliyattır. ayak üstü yapılan küçük bir operasyon değildir ve her cerrahi işlem gibi birtakım riskler taşır.
  - meme cildinde tek bir özel yapı vardır o da nipple-areola kompleksi dediğimiz, bildiğiniz meme başıdır. ameliyatın temel amacı meme başının dolaşımını bozmadan onu yukarilarda planlanan yere taşımak, bu esnada da etrafındaki fazla yağ, meme bezi ve cilt dokusunu çıkarmaktır. meme başı ne kadar aşağıda ise, yani sarkıklık ne kadar fazla ise meme başındaki dolaşım bozulması riski o kadar fazladır. meme başı memeyi besleyen damarlardan biri korunarak o damar üzerinden yukarıya taşınır. bu damarın hangisi olacağına hastanın mevcut durumuna göre cerrah karar verir ve bu da ameliyatta uygulanacak tekniği belirler. meme küçültme ameliyatı tek bir standart ameliyat değildir, 10'a yakın farklı cerrahi teknik vardır.
  - meme küçültme ameliyatı izli bir ameliyattır. izler kalıcıdır. ilk aylarda daha belirgindır. cilt elastikiyeti iyiyse, aynı zamanda güzel de dikilmişse 6 ay ila 1 yıldan sonra belli belirsiz izler olarak kalacaktır. meme başının etrafında ve oradan meme alt oluğuna kadar olan izler her teknikte vardır. cilt fazlasının durumuna göre meme alt oluğu boyunca uzanan yatay iz de çoğu zaman söz konusudur.
  - meme küçültme ameliyatlarının tamamında dikleştirme de yapılır. dikleştirmesiz küçültme zaten söz konusu değildir. (sadece memeye liposuction yapılırsa dikleştirmesiz küçültme olur fakat bu çok çok nadiren tercih edilir).
  -hastanede genellikle 1 gün, bazen 2 gün yatılır.
  -her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski nadir de olsa vardır.
  -özellikle aşırı büyük memeleri yıllarca taşımış kadınlarda sonuç hızlıca ortaya çıkar. hemen ameliyat akşamında ayağa kalkan hasta hafiflediğini hisseder. yani hastayı da cerrahı da son derece mutlu eden bir ameliyattır.
  -elbette her zaman sadece fazla yükü kaldırmak için yapılmaz. bazen de az miktarda küçültme ve dikleştirme ile beraber salt estetik amaçlı yapılır.
 • ya bir kadin şuradan memesinin buyuk oldugunu ilan etse nolacak be mal. sürekli cm yaristiran tiplerdensen her durumu baska tarafindan anlaman normal tabii. ınternetten arastirmak ile ameliyat olmus birinden bilgi almak arasinda daglar kadar fark var. ornegin sac ektirmek isteyen biri internete baksa muthis sonuclar gorur. ıslemlerin acisiz oldugunu yazar hepsi. ama emin olmak icin yaptiran birinden islemler hakkinda ve sonuclar hakkinda daha kapsamli gercekci bilgiler alir. fark budur. bir salin insanlari.
 • devlet hastanesinde belirli bir beden kitle indeksi/ölçüsü üzerinde ücretsiz yapıldığını hatırladığım uygulama. sırt ağrısına birebir ve araştıran arkadaşım geridönüş olmadığını da söylemişti.
 • süt bezlerine zarar verdiği söyleniyor o yüzden çocuk emzirdikten sonra yapılması daha uygun olan ameliyat. ayrıca nasıl bir zevkiniz var olm inek memesi gibi memenin hiçbir seksiliği yok ve taşıyan insan için tam bir eziyet hem kamburluk yapıyor hem istediği elbiseyi giyemiyor çok rahatsız edici bir durum.