• bir çeşit imge. kullanıldığı cümlede, "içimizdeki fetöcüleri halka ifşa etmeden ve prestij kaybetmeden temizlemek" anlamını taşır.

hakikaten şiir gibi bir şey şu siyaset.
  • halk arasında folloş olmuş ta denir
  • diktatör bisiklete binen adama benzer, durursa devrilir, adolf hitler'e ait olduğu iddia edilen bir söz. pedallı versiyonunu hitler'in kurmayları söylemiş şeklinde duymuşluğum da vardır.
    neyse. öze inelim. ne anlatıyor bu söz, çok açık.
    yeni gündemimiz bu metal yorgunluğu. mukavemet dersinde anlatılır normalde ama jenerik cümleleri çok sever sayın cumhurbaşkanı.
    gündem ne mi değil? zamlar değil, mülteciler değil, milyonlarca çocuk şeklini bilmediği bir sınava hazırlanıyor, bu hele hiç gündem değil. yapboza dönmüş dış politikada, sağlık sistemi, ekonomik durgunluk, dış borcun artması, devlet ödemelerinde güçlük filan koy göte rahvan gitsin.
    durmayalım aman, yeni gündem gerek.
  • metal çalıştıkça yorulur.

ama bunlar çalışmıyorlar; alenen "çalıyorlar" dostum.
  • bir de bunun nu-metal yorgunluğu versiyonu vardır. linkin park, limp bizkit dinlerken başınıza gelebiliyor.
  • popüler terminolojinin en kötü olduğu ülke olabiliriz. metal yorgunluğu gibi bir olguyu dahi bir şekilde gündeme sokup olur olmadık herkesin kullanmasını sağladık. ilginç bir ülkeyiz gerçekten.
  • öncelikle,

(bkz: wöhler eğrisi)

yani çok fazla sayıda döneklik yaparsan metal yorgunluğu da olursun amipli dizanteri de olursun. stabil ve statik sistemlerde zamana bağlı yorulma çoğunlukla sıfır kabul edilir.

ben demiyorum, wöhler diyor götün başın ayrı oynamayacak diye
  • bir insanın kendisi veya içinde olduğu oluşum için kullanmaması gereken söylemdir.
    yılmaz özdil bugünkü yazısında akp'nin içerisinde bulunduğu "metal yorgunluğunun" sebebini genişçe açıklamış. buyrun
  • son zamanlarda birileri tarafından ikide bir edilen laf.
    bu söylem gerçek bir değişim için değil, birilerinin tasviyesine kılıf olarak tasarlanmış bir söylem. ama bu tasviyenin amacı nedir, kimler ne amaçla tasviye ediliyor orasını bilemiyorum.
  • tek adamlığın sarsılmaması için gereken tasfiyelerin kılıfıdır. yılların siyasetçileri arasında metal yorgunluğu nedense bir tek reisimizi etkilememiş heralde.
hesabın var mı? giriş yap