• mancınıkla 10 milyon kişiyi istanbul dışına fırlatmak.
  • güçlü ve büyük mıknatıslarla kendinizi dışına yapıştırınız çünkü içi dolu fıçıcık
  • istanbulda insan sayısı azalmadigi sürece olmayacak olan formuldur. en azından sabah ve akşam saatlerinde. ne kadar metrobus gelirse gelsin hepsi doluyor ilk duraklarda sonraki duraklar da hep facia oluyor bitmiyor ki insan çünkü. çift katlı otobüs yap yine yetmez. bu otobüs doldu biniş yasak de zorla binerler çünkü duraklar şişer. çok kısa aralıklarla gelsin desen hani neredeyse on saniyede bir falan o zaman da metrobusler şişiyor resmen trafik oluyor çünkü çoğu durak maksimum 4 5 otobüs alıyor diğerleri yolda kalıyor ve kapıları açmıyorlar.

biraz ütopik şekilde bütün durakları 10 otobus sığacak uzunlukta yapıp sonra 10 otobüs birden kalkıp her durakta 10 otobüs birden dursa falan belki çözüm olabilir ama dediğim gibi ütopik.
  • metrobüs'ün toptan kaldırılmasıdır.

bu sistem getirilirken zaten kısa süreli olacağı belirtilmiş idi yamulmuyorsam ama 10 yıl olmuş. oysa ki e-5'in altına indirilecek bir raylı sistem ve e-5 ile tem arasındaki yoğun nüfusun yaşadığı yerlerden paralel ve meridyenler oluşturacak şekilde raylı taşıma hatları gerekiyor. aynı kafa devam ederse artan nüfusla birlikte hem araç hem de toplu taşımanın insan trafiği e-5 çevresine artarak yığılmaya devam edecek.

bir de aktarma ücreti kaldırılmalı toplu taşımada. aşırı saçma.
  • tabi ki de isyan etmek. hala bir şeyleri rahatlatma derdinde olan insanları görünce gerçekten üzülüyorum. isyan edilmediği sürece daha bu insanlar çok kucak kucağa giderler.
  • sorun : aracın, yolcu yoğunluğuna oranla kısa olması.
    formül : aracın boyunu uzatıp, duraktaki yolcuyu yaymak.
    çözüm: lastik tekerlekli araçla bu mümkün olmayacağına göre raylı sisteme geçmek.
  • metrobüs yerine yol boyunca yürüyen bant yerleştirilerek çok kolay çözüm bulunabilinir, her bant aralığı 1 km olur ve biraz hızlı olur, üstünüde kapattıkmı, 10 numara çözüm olur.

tc kimlik numarası tek rakamla bitenler el kaldırsın! *
  • iş yerlerinin home office sistemine geçmeye başlaması bir adım olabilir. küçük bir adım tabii.

internet ve telefonun olduğu her yerden yapılabilecek bin türlü iş için insanları sabah akşam sokağa dökmenin aslında bir mantığı yok bu yüzyılda. hatta evden çalışmanın çok daha fazla avantajı vardır iş verimliliği ve işveren açısından. ancak home office deyince nedense bizde pijamayla evde keyif yapmak anlaşılıyor. uygun raporlama ve iletişim sistemiyle ofiste yapılandan daha iyisi evden de yapılır.
  • (bkz: metrobuste yer kapan muhendis)

bana ulaşın. çözüm bende. metrobüste yer kapma taktikleri kitabını hazırladım. bastıracak yayınevi arıyorum. teklifler var bakalım.
hesabın var mı? giriş yap