şükela:  tümü | bugün
 • modenada bulunana aldo rossi nin sürreal-postmodern -bu yaftaları sevenlere- mimari eseri. asıl adı san cataldo mezarlığıdır.
  görmek için mesela;
  http://www.nd.edu/…rchitecture/htmls/doordan16.html
 • mezarlığın eskizleri de chirico nun çizimlerine benzer, rossi ortadaki delik kübün arkasından gökyüzünün görüldüğünü düşlemiştir çizerken. şimdi içerisi sakinlerin vazolarıyla dolduğu için bu etki bozulmuştur

  -kaynak günkut akın

  "bu projenin (modena mezarlığı projesi ç.n.) merkezî fikri belki de ölülerin evlerinin, nesnelerinin, şeylerinin yaşayanlarınkinden farklı olmadığı anlayışında yatıyordu. fırıncının roma mezarından, terkedilmiş bir fabrikadan, metruk bir evden söz etmiştim; ölümü de 'alice burada artık yaşamıyor' gibi, yani bir teessüf gibi görüyordum, çünkü alice ile alâkamızın hangi türden olduğunu bilmeyiz, ancak yine de bir biçimde onu ararız" demişler

  -kaynak ihsan bilgin
  http://www.arkitera.com/…ihsanbilgin/aldorossi1.htm
 • modena düklüğü' nde yaşamış, dönemin önemli kişilerinin bulunduğu mezarlık.
 • görmek isteyeceklere bazı tavsiyeler vereyim:

  - modena tren istasyonu'ndan 2,5-3 km uzaklıkta. sıkı bir yürüyüşle yarım saatte ordasınız.

  - sakın ola google map'e kanıp "cimitero monumentale aldo rossi" falan yazmayın, yoksa çitlerden, bağ bahçelerden geçmek ve köpeklerden kaçmak zorunda kalıp halen de mezarlığa ulaşamayabilirsiniz; tecrübeyle sabit. o yüzden unutmayın, mezarlığın adı "cimitero san cataldo".

  - burasını bir mezarlık gibi değil de bir müze gibi düşünün; zira bir açılış ve kapanış saati ve hatta inanmayacaksınız ama öğlen tatili falan var. dahası bu saatler aylara göre farklılaşıyor. ayağınıza gelen hizmet, buyrun: giriş-çıkış saatleri.

  - bekçisi falan yok, açılış ve kapanış saatlerinde salise geciktirmeden mezarlığın bütün kapıları otomatik olarak açılıp, kapanıyor. içerde kaldıysanız geçmiş olsun; ertesi sabaha halen hayatta kalmışsanız kurtulursunuz. şaka şaka, çıkışlarda butonlar var, basarsanız açılır.

  - dışardan bakınca mezarlık havası beklemeyin; görünüşü mudurnu tavuk üretim tesisinden hallice.

  -mezarlığın ziyaretçi girişi yapılan iki ana kapısı var: birisi cimitero san cataldo'ya, diğeri ise doğrudan aldo rossi eserine açılıyor. gerçi her ikisi de birbirine çok yakın ve o yüzden hangi kapıdan girdiğinizin çok da önemi yok.

  - modena mezarlığı'nın starı, aldo rossi'nin 1971 tarihli kübik eseri. koca bir boşluğun ortasında olanca basit ve yalınlığıyla çarpan sürrealist bir kütle ve etrafında uzunlamasına yer alan mavi çatılı binalar ve içinde de sıra sıra, altlı üstlü mezarlar.

  - rossi'nin küp şeklinde tasarlığı yapı her ne kadar dışarından, parasızlıktan dolayı müteahhiti tarafından yarım bırakılan toki apartmanı gibi dursa da aslında üç katlı asansörlü bir mezarlık. her bir kat yüzlerce mezarlık gözünden oluşuyor ve son iki kat boş, halen sahiplerini bekliyor. varsa imkanınız düşünün derim.

  - rossi eseri, postmodernliğiyle, ışık oyunlarıyla ve geometrisiyle kesinlikle büyük bir ilgiyi hakediyor. fakat modena mezarlığının bir de açık hava heykel müzesi niteliğindeki eski mezarlığı var. bir kaç güzel örnek: 1, 2, 3, 4, 5.

  - farkındaysanız sizi istasyondan doğruca mezarlığa yönlendirdim ve istasyonun hemen yakınındaki şahane ferrari müzesi'nden hiç bahsetmedim. niye? çünkü ferrari müzesine 15 euro ödeyeceğinize, sıfır euro ödeyip açık havada sanat eserlerinin içinde dolaştırdım. ha halâ ferrari isteğiyle yanıp tutuşuyorsanız buyrun ferrari sülasesinin mezarı.
 • bu şehri ve mezarlığı bilmiyordum. ben bu mezarlığın benzerini venedik/murano adasında gördüm. (bkz: murano) normalde murano burano adalarına gidenler merkez sayılan yerlerde camcılarda takılırlar, biz adanın etrafını dolaşalım dediğimizde gördük böyle bir mezarlığı. ilk gördüğümüzde şaşırmıştık bu nasıl bir şey diye, kat çıkmışlar ev gibi yapmışlar. demek italyada sadece modenaya özgü bir durum değil. girişler kapalı olduğu için dışarıdan fotoğraf çekebilmiştim. işte fotoğrafı