• o güzel minik oyuncunun, filmin başında yonttuğu ağacın kıymıklarının filmin sonunda bir bir kalbime battığını hissettiğim film.
  • --- spoiler ---
    ali nin hızla giden -zalim mi zalim- arabanın peşinden -bir daha göremeyeceğini hissettiğimiz- kardeşine koştuğu, lakin yetişemediği film.ali nin soluğu kesilir, biz acıyı etimizde hissederiz.
    --- spoiler ---
  • böyle mutlu son mu olur diyebilirsiniz ama filmin sonu mutlu sondur gene de. mutlu sonlar bedelsiz değildir mesajını gözümüze gözümüze sokan filmdir.
  • --- spoiler ---

ayse annesinin mezarinin basina gelir;

"anne biz abimle almanya'ya gidecegiz; ama hergün gelecegiz."

--- spoiler ---

hani aglamaktan ici cikar ya insanin, iste oyle oldum ben bu filmi izlerken.

kesinlikle buyulu bir film. ajitasyona ya da herhangi bir somuru ogesine asla yer yok.

tanidik bir hikaye, tanidik kareler. bence ahmet ve ayse'nin hikayesí birden fazla kez izlemeye deger.
  • madrid'de 8. uluslararası çocuk ve genç yetişkinler film festivalinde (fici) jüri ödülünü almıştır.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25153111/
  • insanın içini karartan, derin düşüncelere sürükleyip götüren film. izleyin vicdanınız sızlasın biraz.
  • --- spoiler ---

--- spoiler ---

ayşe'yi götüren araba "42 el 834" plakalıdır. "hemşehri de olsa el, eldir" dercesine.

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • ahmet'in içindeki o boşluk, kız kardeşinden gizlediği, önce gizli gizli, sonra yıldızların altında uzanırken kardeşinden gizlemeden ağlamasına sebep olan, hani önlerindeki eşsiz bozkıra sanki denizmiş gibi bakarken ahmet'in gözünden ovaya yayılan, feraset sahibi insanların anlayacağı o boşluk. 35 mm'lik, 24 karelik terimlerle ifade edilmeye çalışan o boşluk yalnızca kılıcını o şekilde bilemiş, yumruğunu gırtlağında sıkmış ahmetlerin anlayacağı boşluktur. ''yaşanmış bir hikayeden alınmıştır'' yazısı klişe gibi durabilir beyaz perdede ama bazı evlerin perdelerinde ahmet ahmettir, boşluk boşluktur. yani mommo kızkardeşim her koyduğunuz yerde aynı şekilde durmaz.

ayşe'nin saçlarını, mercedesi, yılankavi yolları da açıklayan o boşluk. müsekkin.
  • --- spoiler ---

-gidiyorum ben gülfatma...
    - anne biz abimle almanya'ya gitcez... ama hergün gelecez*

--- spoiler ---

sahipsizlik, fakirlik, çaresizlik üzerine bir başyapıt.
  • izlerken ayrı, hakkında yazılan entryleri okurken ayrı ağladığım film. ben bu kadar az zorlama ile bu kadar çok ağlatan bir film görmedim kardeşim. evet film çok ağır ilerliyor evet diyaloglar az ama bu kadar mı can acıtır bu kadar mı gerçekçi olur.

--- spoiler ---
    filmde tabii ki en vurucu sahne evlatlık verilecek ayşenin saçlarının kesiliş sahnesiydi, hele bir de zavallı dedesinin kalkıp da anacığının küpelerini takması iyice koparıyor insanı... abinin arabayla götürülen ayşenin peşinden bisikletle tozlu yollarda vargücüyle pedal çevirdiği sahneler ise değinmeyeceğim bile zira gücü yetmez... bu sahnelerin dışında ise ayşe nin birtürlü bu zavallıcıklara sahip çıkamayan babasının evine gidiş sahnesini de unutamam sanırım... çok güzel bir film olmuş mommo, bunda ayşeyi oynayan ufaklık ile felçli dedenin muhteşem performansları büyük pay sahibi...
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap