şükela:  tümü | bugün soru sor
  • osmanlı devleti'nin 1875'te ilan ettigi 'ödeyemiyorum ulaan canımı mı vereyim!' ilanı.
    (6 ekim 1875)
  • bir ulkenin ekonomik sikintilar yuzunden borclarini odemeyecegini ilan etmesi.
  • çoğu kişi tarafından borcun reddiyle karıştırılır bu kavram.. borcun reddinde devlet üstün emretme gücüyle dağılın lan, yok para falan size der alacaklı kişilere.. moratoryum'daysa devlet ben borçları ödeyemeyecek duruma geldim canlarım, hadi gelin yeni bi ödeme planı yapalım, ona göre halledelim şu para işini demektedir..
  • kreditörlerce tiksinilen bu yüzden de gerçekleştirildiği takdirde gerçekleştirenin kredi notunun taban yapmasına yol açan ve bunun da gelecekte ihtiyaç duyulabilecek muhtemel kredi anlaşmalarını olanaksızlaştırabilmesine sebep olabilecek eylem. tarihte ilk defa fransa cumhuriyeti, prusya ile 1871'de yapılan savaştan sonra moratoryuma gitmiştir. 1931'de büyük buhran arifesinde abd ve daha sonra günümüze kadar olan süreç içerisinde peru, brezilya, meksika, ekvador ve arjantin gibi ülkeler söz konusu yola başvurmuştur.

(bkz: borcum borç ama nah alırsınız)
  • üniversite adaylarının ve mezunlarının içine sıklıkla düştükleri durum. belli bir sorumluluk üstlenmesi ve karar alması gereken insanların bunu sürekli ertelemesi ve gereksiz işlerle uğraşması olarak özetlenebilir. çoğu tembellik ve boşvermişliğin altında yatan ana sebeptir. gelişim psikolojisi dahilinde kpss eğitim bilimleri sınavlarında karşılaşılan kavramlardandır.
  • rusya tarafından 1998'de ilan edilip cümlemizin belini kıran hadise.
  • osmanlı'da da örneği olan, iflasın resmi ilanı. devletler bu kararı verdikten sonra borçluları ile masaya yeniden oturur ve borçlarını ödeyebilecek şekilde yeniden yapılandırır. böylelikle sürdürülebilir borçlanma yeniden sağlanır osmanlı'daki örneği için;

(bkz: muharrem kararnamesi)
  • yunanistan'ın ab üyesi olmasından ötürü, moratoryum'a gidemeyeceği yönündeki genel kanaat sayesinde hem daha ucuz borçlanma imkanlarına sahip olduğu, hem de borç miktarını arttırdığı yönünde fikirler mevcuttur. bundan mütevellit 2008-2009'da kamu borcunun gsmh'ye oranı katlanarak artmıştır.
    moratoryun ilan edildiğinde olumsuz bir olgu evet, sadece o ülkeyi değil, gelişmekte olan ülkeleri hatta gelişmiş ülkeleri bile etkiliyor. (bkz: 1998 rusya krizi) ancak ilan edilmediğinde de olmusuz sonuçlar doğurabileceğini yunanistan örneğinde anlamış olduk.

tr'nin ilk moratoryum ilanı 1929 bunalımı nedeniyle lozan * 'da öngörülen osmanlı dış borçları yükümlülüğünü fransa'ya karşı yerine getirememesiyle görülmüştür.

(bkz: hoover moratoryumu)
    (bkz: düyun-u umumiye)
    (bkz: büyük buhran)