• yakınlarda piyasaya çıkardıkları "see why, but this is a lonesome town" albümleriyle dikkat çeken -sanırsam kanadalı- grup.

  http://www.moriartyland.com/ da kendilerini şöyle tanıtıyorlar;

  " moriarty kimdir?

  ilk izlenim: profesyonel sahnelerin frekans bozucuları onlar. emin olunan tek şey 5 kişi oldukları: bir diva ve onun dört kardeşi. gilbert’i unutmadan! içi doldurulmuş bir hayvanın kafasına sahip ve gölgede kukla yöneten, bahsettiğimiz grubun gizli üyesi. hepsi, moriartyland adını verdikleri bir bölgede yaşıyorlar, yaratıyorlar ve tuhaflıklarını yetiştiriyorlar. nereden geldikleri umursanmıyor. oraya bir önceki yüzyılın sonunda geldiler ve sonra orada kaldılar. ingilizce şarkı söyledikleri düşünülürse, içlerinden bazılarınn amerikadan gelmiş oldukları varsayılabilir.

  ve müzik?

  tüm güzel hikayelerde olduğu gibi, moriarty’nin müziği de bir seri rastlantı ve kaza sonucu ortaya çıktı. fırtına sonrası yerle bir olmuş bir cabaret folk’undan firar ettiği düşünülen parçaları keşfettikçe şüphe ediliyor bundan biraz: başka bir zamandan çıkma bu divanın güçlü ve derin sesiyle dokunmuş, pürüzlerden oluşan beklenmedik bir çıplak akustik. bu müzik birbirine yakın varlıklarla dolu: amerikan ve irlanda folku, amerika’nın güneyinin kırsal blues’u, perili ve bir o kadar da tozlu bir country ve belki de kurt weill’a garip bir şekilde benzeyen bir alman sürgününün hortlağının ta kendisi. ve özellikle, hikayeler anlatıyor.

  gerçek hikayeler mi?

  belki evet. lily’ninki gibi mesela, 19 yaşında orduya katılan ve sivil yaşamının son gecesinde moriarty’e sırlarını söyleyen. bazen kurmacadan başka bir şey olmuyor... haberler, büyük buhran döneminde çekilmiş fotoğraflar ya da lewis carroll’un objektifine takılan kırılgan kahramanlar görünümünde yüzlerle karşılaşmamızı sağlayan kısa metraj filmler havasında şarkılar.

  moriarty gerçekte neye benziyor?

  sahnenin üstünde, orada, bir sürü düşünün. ya da gece bir ormanın, ışıltısı kaybolmuş bir otel ya da yıkık bir şatonun orta yerinde. diva ve dört erkek kardeşi eski bir yazı masasıyla bir paravanın arasına dikilmiş tek bir mikrofonun etrafında toplanmışlar.
  zamandışı bir zerafet ve bir anlamda bir protokol geliştiriyorlar ..halkı zamanın dışına sürüklemenin hikayesi, onlara gözlerini kapamaları şartıyla şaşkınlıkla rüya gördüren
  akustik çalgılar kullanıyorlar, hatta gitarlardan biri 1957 yılında joan baez’e ait olabilirmiş. çünkü, evet moriarty’nin böylesi bağlantıları da var. hatta dedikodular doğruysa müzisyenlerden bir tanesinin annesi bob dylan’a "girl from the north country"e esinlemiş. ve onlar yamru yumru bir valizin üstünde ritm tutuyorlar....

  valizler mi?

  evet moriarty’nin geri çevrilmiş/reddedilmiş eşyalara bir yakınlığı var. avlanma yerleriyse, isim babaları olan ve kanatları altına aldıkları bu çocukların onlardan çıngıraklar ve otel zillerinin içlerini doldurduğu meşhur valizler ve olivetti marka antika bir daktilo çaldığından asla şüphelenmeyen jérome deschamps ve macha makeïeff’ın kumpanyasının deposu. ödünç alma değil, bunlar rosemary’nin sadece ona ait olan sesinin karşılığı.

  peki sonuçta kimdir moriarty?

  jack kerouac romanından çıkma bir karakter (ya da conan doyle muydu?) ; ya da ismini yeni-meksika’da kayıp bir şehre miras bırakmış olan bir yabancı; bir bilmece; müzikal bir anakronizm?

  daha çok macha makeïeff’ın onlar hakkında ne öylediğine bir bakın.

  savulun! o garip kabilenin, elektrikli, sevilen, beş yüzlü, suda yaşayan, önceki hayatların kederini taşıyan kraliçesi karşınızda. güzel kadın ve azgın rüya görenleri. yumuşak kendinden geçişleri.. takıntılı olanın dengelenmesi sizi hayran bırakıyor. yanlarında getirdikleri başka yerler yüzünden, başka yerlerden başka yerler. incelikle zonklayan, yırtılan bir şey.

  hanfendinin kötü mizacı hayran bırakıyor ve zerafetin sakladığı öfkeyi dile geritiriyor. ve ardından yüzlerinde, zarif taşkınlık, ve seslerinde hayaletin gülüşlerini anlatıyorlar. bu bulanıklık ve büyü sizi dengeye getiriyor ve birden tiz bir şey, bir bıçağın ucu.. sizde izini bırakıyor, onlarla bu yolculuk. akan bir kanın ılıklığı ve deride bıraktığı çatlak. rüyanın ederi bu. moriarty’nin şiddetli zerafeti."

  moriarty :
  rosemary moriarty : vokal, tamburin, kaşık, piyano, trompet - scotch şişesi
  arthur moriarty : akustik gitar, valiz davul, piyano
  zim moriarty : kontrbas, akustik gitar, müzik kutusu, valiz davul
  thomas moriarty : kromatik ve diyatonik harmonika, "kazoo", matkap/delgi, "jew's-harp"
  charles moriarty : elektro gitar

  moriarty ayrıca şunlarla da çalıyor:

  vincent talpaert moriarty: davul
  eric tafani dubeussay moriarty: davul "
 • her sarkisinda onun bir de hikayesinin oldugunu size hissettirecek kadar etkili, samimi biraz amerikan oldukca fransiz grup.
 • şerlok holms karakteri:

  (bkz: james moriarty)
 • sadece yaptıkları müzikleriyle değil eleştirel duruşlarıyla da gönlümü çalmış güzel insanların güzel topluluğu. köşede bekleyip fazla konuşmayan ama herşeyin farkında olan sessiz çocuklar gibiler. hep böyle kalsınlar.

  (bkz: fireday)
  (bkz: jimmy)
  (bkz: private lily)
 • moriarty benim için özel bir isim. anadolu iletişim'de reklamcılık öğrencisiyken, karşılaştım kendisiyle. tam adı sandra moriarty'ydi. tabii bunu öğrenmem zaman almıştı. hatırlıyorum yağmurlu bir gündü. ferruh uztuğ hocamız, kazancakis romanlarına kahraman olacak adamdır, "rhi 303 reklamda yaratıcılık" dersinin final kağıtlarını okumaktaydı:

  - ahmet 45 aldın. ilk iki soru güzel ama moriarty yok. ceyda 85 almışsın ve moriarty sorusu çok güzel. itaatsiz 40 aldın, sende de moriarty yok.
  - (yarı utangaç yarı yüzsüzce) hocam moriarty nedir?
  - itaatsiz bir kere sorun yanlış. moriarty ne diye değil moriarty kim diye soracaksın? sorumlu olduğunuz kitabın yazarı
  - hehehe hahaha tüh. kaldım o zaman ben.
  --/--

  evet haliyle dersten kalmıştım ama olsun 3. sınıfı okuyan bir reklamcılık öğrencisi olarak bir şey öğrenmiştim. sandra moriarty diye bir kadın var ve "creative advertising" adlı kitabı da bizim zorunlu dersimizin ders kitabı. hocamız da bu kitaptaki teorik yaklaşımlardan bize sorular soruyor.

  sonra da işte aramızda komiklik olmuştu: bana, "biyoloji öğrencisi olsan darwin nedir hocam diye sorarsın" denildi. haklılar. sorardım.
 • salonun ortasında ayak ucunun nazikliğinde küçük adımlarla dans ettirebilen güzel mi güzel müzik insanları.
 • tınısı bol neşeli müzikler yapan, jimmysi ile tanınan güzel insanlar topluluğu.
 • yeni albümleri the missing room çıkmış. bu da myspace adresleri: http://www.myspace.com/moriartylands
 • enjoy the silence coverlarına bayıldığım mistik sesli vokalisti olan güzel grup.
  http://www.dailymotion.com/…-silence-depeche_people
hesabın var mı? giriş yap