• joseph smith peygamberlik ilan etmek biraz geç kalmış şanssız biri, eğet 1500 sene önce yaşamış olsaydı 1.5 - 2 milyar muridi olurdu bugün.
  • çoğu bu oluşumun(bkz: tarikat) iç yapısıyla ilgili bilgi vermiş bari ben de nasıl başladığına dair bir şeyler yazam.
    19.yy amerikan toplumunun ideal toplum yaratmak adına ortaya attığı ütopik tezler(bkz: shakers) vardı tabi bunlardan biri de mormon tarikatıdır.
    kurucusu bir çiftci olan joseph smith 19.yy.ın ilk çeyreğinde bir gece rüyasına moroni adında meleklerin geldiğini ve ona altın tabaklar sunduğunu iddia eder ve iddialarını book of mormon kitabı altında toplar 30 lara doğru da kendi kilisesini kurarak eşi dostu kardeşiyle birlikte başlar tarikatı yaymaya. gittikleri birçok yerden atılırlar çoğu kez ihanetle suçlanırlar ve en son smith kardeşiyle birlikte öldürürülür.
    benim asıl dikkatimi çeken nokta psikoloji bilimin daha yeni yeni filizlendiği zamanlarda insanların ne kadar bir topluluğa ait olma isteğinin olduğu bugünkü anlamda bunun birçok açıklaması olabilir (bkz: when prophecy fails) (bkz: bilişsel çelişki) ama o zamanları düşündüğümüzde pek de üzerilene gidilip sövüp sayılası bir olay değildir.
  • joseph smith diye biri 1830 yilinda kendisine tanridan vahiy geldigini iddia ederek peygamberligini ilan ediyor. daha sonra bu vahiyleri book of mormon* adini verdigi bir kitapta topluyor. 12 havariler kurulu diye bir olusum kuruyor. bunlari kendisi seciyor. daha sonraki surecte 12 havariler kurulunun en yasli uyesi mormonlarin baskani oluyor. su anda 17. baskanlari gorevde, cok gariptir baskanlarini peygamber kabul ediyorlar. yani su ana kadar 17 peygamber gonderilmis kendilerine ve devam edecek. *

tanrinin eskiden insan olduguna ama zamanla tanri olduguna inaniyorlar. hz. meryem'le tanrinin biyolojik olarak bir araya gelmesiyle hz isa'nin dogduguna inaniyorlar. vahyin peygamber olan baskanlariyla devam ettigine inaniyorlar.

kisacasi bayagi bi komikler.
  • inançlar hakkinda komik diye bir entry girmek komikliktir asıl.
  • kendilerine hristiyan deseler de öğretileri hristiyanlıktan en az islam kadar uzak olan inanç. dördüncü büyük ibrahimî din denebilir.
  • dördüncü büyük ibrahimi din diyemeyeceğimiz bir inanç sistemidir.biraz hristiyanlıktan biraz yahudilikten bir şeyler almış gibidir.
  • 13 şubat 2014 tarihinde saat akşam 7'de kızılay'dan 261 etlik kasalar otobüsüne binmiştim (bu kadar ayrıntıyı hatırlamamın esbab-ı mucibesini birazdan anlayacaksınız). tıklım tıkış dolu otobüste zor bela ayakta yer bulmuş gidiyorken, koyu takım elbiseli nur yüzlü ama yabancı olduğu ve dahası bırak bu otobüsü, bu kıtanın adamı olmadığı her halinden belli olan 25-30 yaş civarında gençten biri benim mıntıkama doğru meyletti. sevaptır, bari hafiften yer açayım diye hareketlenince "thank you" dedi. bu vesileyle başladı bir ingilizce sohbet aramızda.
    - i'm from kızılcahamam, what about you?
    + i'm from united states, utah.
    - ooo really?! what r u doing here?
    + learning turkish :)
    dedi ve başladı akıcı bir şekilde türkçe konuşmaya. etlik kasalar otobüsünde türkçe konuşan bir utahlı!! bütün bunlar olurken ne ara çantasından türkçe mormon kitabı çıkardı ve bana gösterdi hatırlamıyorum. fakat "dinle aran nasıl" diye sorduğunu ve benim de "yok anam, ben ateistim" dediğimi gayet iyi hatırlıyorum. neyse sonra o kilise dedi, bense "bach'ın organ besteleri olmasa kilise çekilir dert değil" dedim. kaşla göz arasında mormon misyoner tacizine uğruyordum ve tacizcim son derece yapışkan çıkmıştı.
    + "eee, iyi işte. cumartesileri gaziosmanpaşa'daki kilisemizde bach da çalışıyoruz. gelsene bir hafta sonu"
    dedi ve cep numaramı aldı ve sonra da kendi kartını vermeye yeltendi ama bulamadı. fakat dedim ya yapışkan adam; tuttu otobüs biletinin üstüne adını, numarasını ve sitesinin adresini yazıp uzattı. bu entryi yazmama vesile olan da kitaplarımın arasından çıkan o otobüs bileti. efemeracılık mı dersiniz yoksa çöpçülük mü ama atmamış yıllarca saklamışım. nitekim şimdi hatırlıyorum, bu oğlan beni uzun süre aradı, mesaj attı "gelsene bach dinliyoruz gop'ta kilisede" diye ama hiç oralı olmadım.

hatırladığım bir diğer şaşırtıcı şey de o gün bu mormon misyonerinin etlik'te indiği durak oldu. zira o durak, nakşibendi tarikatı'nın ismailağa geleneğinden gelen hicret cemaati'nin ankara'da en yoğun yaşadığı yerin hemen yanındaydı. mormonumuz tesadüfen mi o civarda oturuyordu bilmiyorum ama türkiye'deki zibilyon tane tarikattan mormonluğa en yakını kesinlikle hicretçilerdir. etlik hicret camii civarına birgün yolunuz düşerse sünnete uygun olduğu düşüncesiyle sarıklı şalvarlı çarşaflı hicretçilerle, bir örnek giyinip alkol sigara kullanmayan, teknolojiden uzak mormoncular arasındaki benzerliği siz de görürsünüz. keşke hicretçilere musallat olup topunu uçağa doldursalar da utah'a götürseler. hadi inşallah. amin ve hatta amen.
  • south parkın bir bölümünde kıyamet kopmuş tüm dinlerden insanlar kendilerinin cennete gitmesini beklerken cennete sadece mormonların gideceği açıklanmıştı :)
  • bir de mormon kilisesi diyince alinirlar. lds kilisesi? evet ona da alinirlar. uzun uzun "the church of jesus christ of latter-day saints" demenizi beklerler.
  • benim çok ilginç bulduğum, üzerine ciddi ciddi araştırmalar yapılması gereken, amerika'da ortaya çıkmış semavi din.

amerika'daki yerli halklara gönderilmiş peygamberlere ait yaklaşık 2000 yıllık antik kitabelerin gömülü olduğu yerden çıkarılması ile başlayan süreç, tanrının tekliği (allah / tanrı / god) çağrısının sonrasında hrıstiyanlar tarafından uğradıkları kıyım, peygamberlerinin yakılarak öldürülmesi,

ve sonrasında hristiyanlığın bir kolu olarak teslisi (baba-oğul-kutsal ruh) kabul etmeleri ve bu kıyımların son bulması.

helal ve haramlar konusunda islam'la büyük benzerlikler taşıması, peygamberlik süreci ve bir meleğin rehberliğinde antik kitabelerin gün ışığına çıkması, başlangıçtaki tek bir tanrı (allah / god) iddası, peygamberin ölümünden sonra teslise dönmeleri ve sözde önderlerin imzaladıkları kiliseye bağlılık sözleşmesiyle yaşanan değişim ve çözülme...
hesabın var mı? giriş yap