şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de birkaç tane çevirmeni dolandırmış olan
  hayırsever ama tamamen sahtekar bir ufo-uzaylı dini imanlısı kişilerdir.

  (bkz: kolob)
 • türkiye'de olsa çoğalsa dediğim topluluk. adnan oktarı ve topluluğunu benimsemiş bir toplumuz sonuçta. renk olur, güzel olur. aziz mormonlar sizi türkiye'ye davet ediyorum. amişler sizide unutmuş değilim sizde buyrun gelin bol otlak, koyun neyim var bizde elektrikde çok pahalı doğal gazda zaten. söz esenboğa da melihli gökçekli, medyum memişli, haydar dümenli karşılama ekibim ile sizleri karşılıcimmm.
 • müritlerinin büyük bir bölümü abd'nin utah eyaletinde bulunan, joseph simith tarafından 1830'da kurulan, çok eşliliği benimseyen ve teknolojiyi reddeden tarikat.
 • berlin'de mensubu iki gencin yolumu kestiği kült grup. adamlara memleketimde din mevzusunun beni yeterince zıvanadan çıkardığını, yenisi de aramadığım anlattım. adamlar reklamlarını yapmakta ısrar edince, siz isa'nın amerikalı olduğuna inanmıyor musunuz dedim. kutsal ruh falan birşeyler anlattılar. yok dedim isa gayet ortadoğuluydu, amerika'ya gitmeye kalksa tipini beğenmeyip vize bile vermediniz ona dedim. adamlar sonra umudu kesti.
 • joseph smith peygamberlik ilan etmek biraz geç kalmış şanssız biri, eğet 1500 sene önce yaşamış olsaydı 1.5 - 2 milyar muridi olurdu bugün.
 • joseph smith diye biri 1830 yilinda kendisine tanridan vahiy geldigini iddia ederek peygamberligini ilan ediyor. daha sonra bu vahiyleri book of mormon* adini verdigi bir kitapta topluyor. 12 havariler kurulu diye bir olusum kuruyor. bunlari kendisi seciyor. daha sonraki surecte 12 havariler kurulunun en yasli uyesi mormonlarin baskani oluyor. su anda 17. baskanlari gorevde, cok gariptir baskanlarini peygamber kabul ediyorlar. yani su ana kadar 17 peygamber gonderilmis kendilerine ve devam edecek. *

  tanrinin eskiden insan olduguna ama zamanla tanri olduguna inaniyorlar. hz. meryem'le tanrinin biyolojik olarak bir araya gelmesiyle hz isa'nin dogduguna inaniyorlar. vahyin peygamber olan baskanlariyla devam ettigine inaniyorlar.

  kisacasi bayagi bi komikler.
 • inançlar hakkinda komik diye bir entry girmek komikliktir asıl.
 • kendilerine hristiyan deseler de öğretileri hristiyanlıktan en az islam kadar uzak olan inanç. dördüncü büyük ibrahimî din denebilir.
 • dördüncü büyük ibrahimi din diyemeyeceğimiz bir inanç sistemidir.biraz hristiyanlıktan biraz yahudilikten bir şeyler almış gibidir.
 • 13 şubat 2014 tarihinde saat akşam 7'de kızılay'dan 261 etlik kasalar otobüsüne binmiştim (bu kadar ayrıntıyı hatırlamamın esbab-ı mucibesini birazdan anlayacaksınız). tıklım tıkış dolu otobüste zor bela ayakta yer bulmuş gidiyorken, koyu takım elbiseli nur yüzlü ama yabancı olduğu ve dahası bırak bu otobüsü, bu kıtanın adamı olmadığı her halinden belli olan 25-30 yaş civarında gençten biri benim mıntıkama doğru meyletti. sevaptır, bari hafiften yer açayım diye hareketlenince "thank you" dedi. bu vesileyle başladı bir ingilizce sohbet aramızda.
  - i'm from kızılcahamam, what about you?
  + i'm from united states, utah.
  - ooo really?! what r u doing here?
  + learning turkish :)
  dedi ve başladı akıcı bir şekilde türkçe konuşmaya. etlik kasalar otobüsünde türkçe konuşan bir utahlı!! bütün bunlar olurken ne ara çantasından türkçe mormon kitabı çıkardı ve bana gösterdi hatırlamıyorum. fakat "dinle aran nasıl" diye sorduğunu ve benim de "yok anam, ben ateistim" dediğimi gayet iyi hatırlıyorum. neyse sonra o kilise dedi, bense "bach'ın organ besteleri olmasa kilise çekilir dert değil" dedim. kaşla göz arasında mormon misyoner tacizine uğruyordum ve tacizcim son derece yapışkan çıkmıştı.
  + "eee, iyi işte. cumartesileri gaziosmanpaşa'daki kilisemizde bach da çalışıyoruz. gelsene bir hafta sonu"
  dedi ve cep numaramı aldı ve sonra da kendi kartını vermeye yeltendi ama bulamadı. fakat dedim ya yapışkan adam; tuttu otobüs biletinin üstüne adını, numarasını ve sitesinin adresini yazıp uzattı. bu entryi yazmama vesile olan da kitaplarımın arasından çıkan o otobüs bileti. efemeracılık mı dersiniz yoksa çöpçülük mü ama atmamış yıllarca saklamışım. nitekim şimdi hatırlıyorum, bu oğlan beni uzun süre aradı, mesaj attı "gelsene bach dinliyoruz gop'ta kilisede" diye ama hiç oralı olmadım.

  hatırladığım bir diğer şaşırtıcı şey de o gün bu mormon misyonerinin etlik'te indiği durak oldu. zira o durak, nakşibendi tarikatı'nın ismailağa geleneğinden gelen hicret cemaati'nin ankara'da en yoğun yaşadığı yerin hemen yanındaydı. mormonumuz tesadüfen mi o civarda oturuyordu bilmiyorum ama türkiye'deki zibilyon tane tarikattan mormonluğa en yakını kesinlikle hicretçilerdir. etlik hicret camii civarına birgün yolunuz düşerse sünnete uygun olduğu düşüncesiyle sarıklı şalvarlı çarşaflı hicretçilerle, bir örnek giyinip alkol sigara kullanmayan, teknolojiden uzak mormoncular arasındaki benzerliği siz de görürsünüz. keşke hicretçilere musallat olup topunu uçağa doldursalar da utah'a götürseler. hadi inşallah. amin ve hatta amen.