şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mehboob khan'in 1957 tarihli bollywood basyapiti. nargis basrolde.
 • yönetmenliğini memduh ün'ün, senaryo uyarlamasını da duygu sarıoğlu'nun yaptığı; fatma girik'in başrolünde oynadığı 1973 yılı yapımı toprak ana adlı filmin orijinalidir. toprak ana'daki çoğu sahne de orijinalinin aynısıdır.
 • mebhoob khan’ın filmi bharat mata (hindistan ana), gösterime girmesinden neredeyse 50 yıl sonra bile hâlâ hindistan sinemasının en güzel örneği olarak yerini koruyor. film, bir kadının, radha’nın (nargis), geleneksel değerler ve köy yaşamıyla vaat edilmiş modern ütopyayı bağdaştırma mücadelesini anlatıyor. asya ve afrika’nın büyük bölümünde izleyiciye ulaşarak uluslararası başarı yakalayan bharat mata, oscar’a aday gösterilen birkaç hint filminden biri olarak avrupa ve amerika’da da ün yaptı.

  renkleri olağanüstü bir verimlilikle kullanan ilk hintli yönetmenlerden biri olan mehboob khan, tarihsel filmlerinde epik bir tarz izledi ve yeteneklerini, köy yaşamı üzerine bir inceleme olan bu filminde, ulusal bir destan yaratma süreci içerisinde kullandı; yeni bir ulusa yeni bir öykü kazandırdı. bharat mata, kadın kahramanı evlilikten yaşlılığa kadar izleyen çok güçlü bir hikâyeye sahip ve karakterlerin isimlerini hindu panteonundan alması bağlamında yoğun mitolojik göndermelerle dolu.

  film, nargis, raaj kumar ve sunil dutt gibi dönemin en büyük yıldızlarını barındırıyor. film tamamlandıktan sonra nargis’in sunil dutt’la evlenmesi, hem dutt’ın beyaz perdede onun oğlunu canlandırmış olması nedeniyle, hem de o sıralarda nargis’in efsanevi raj kapoor’la romantik bir ilişki yaşamış olmasından dolayı yankı uyandırdı. bharat mata’nın uzun süre popülerliğini koruyan naushad ali imzalı müzikleri, halk şarkılarının tınılarıyla klasik raga’ların (melodi) harmanlanarak batı tarzında, 100 enstrümanlı bir orkestra tarafından çalınmasıyla oluşturulmuştu; hint filmlerinin simgesi haline gelen bu tarzı, ali’nin başlattığı söylenir. bharat mata aynı zamanda olağanüstü gö-rüntülere sahip; kadın kahramanın sanki bir yük hayvanıymışçasına pulluk çekmesi ve hasattan sonra radha ile oğullarının, parlak bir geleceğe doğru bakan mutlu yüzleri, sovyet gerçekçiliği tarzında birer simge haline gelmiştir.

  bharat mata, karmaşıklığı ve farklı okumalara açık olması sayesinde, hâlâ ne zaman gösterilse, izleyicileri sinemaya çekebilen az sayıdaki filmden biri. bu, dünya sinemasına ilgi duyan herkesin izlemesi gereken ilk hint filmi. | gönderen: neco_z

  link
 • 'en iyi yabancı film' dalında oscar adaylığı bulunan hint filmi.